تازه واردین بازارمقالات آموزشی

آموزش کار با سامانه شبیه ساز معاملات مجازی بورس ایران

سازمان بورس و اوراق بهادار کشور با هدف آشنایی و فرهنگ سازی بورس و سهام داری در بین آحاد افراد جامعه اقدام به راه اندازی سامانه شبیه ساز و مجازی معاملات بورس ایران با پول دیجیتال نموده که مختص تازه واردین بازار سرمایه می باشد.

در این سامانه همه افراد چه سهام دار باشند و چه سهام دار نباشند امکان خرید و فروش با اعتبار مجازی را دارا هستند لذا امکان ضرر و زیان برای هیچ کس وجود ندارد. کلیه قیمت ها و مقادیری که در این سامانه نمایش داده می شوند کاملا واقعی و منطبق بر سامانه اصلی بورس کشور می باشد . در این سامانه کاربران می توانند به صورت لحظه ای، میزان بازدهی سرمایه گذاری خود را مشاهده کرده و از رتبه خود، در مقایسه با سایر کاربران مطلع شوند قابلیتی که در هیچ یک از سامانه های اصلی معاملات بورس داخل کشور و حتی خارج از کشور وجود ندارد!

برای شروع نیازی نیست که حتما کارگزاری خاصی را انتخاب کرده باشید یا فرآیند ثبت نام،دریافت کد بورسی یا سهامداری و سامانه سجام را طی کرده باشید.صرفا کافیست یک ثبت نام ساده همانند سایر ثبت نام های عمومی در این سامانه انجام دهید و پس از آن امکان استفاده از آن برایتان مهیاست.

در این سامانه برای هر کاربر اعتبار مالی اولیه 100.000.000 ریالی در نظر گرفته شده است که امکان شارژ رایگان و مجدد همین مبلغ امکان پذیر می باشد.

برای ورود به سایت تالار مجازی بورس ایران آدرس www.irvex.ir را کلیک یا تایپ کرده تا به صفحه اصلی آن هدایت شوید.

در صفحه اصلی امان ورود به صورت عضو و مهمان مهیا می باشد. لذا اجباری در ثبت نام ندارید اما برای اینکه سابقه معاملات و تنظیمات شما ذخیره شود حتما یکبار ثبت نام کنید.

اگر قصد ثبت نام اولیه را دارید می توانید به این لینک مراجعه کنید.پس از باز شدن فرم ثبت نام اطلاعات درخواستی را کامل تکمیل کنید.

این اطلاعات به جایی متصل نیست اما وارد کردن اطلاعات صحیح در سامانه منجر بروز شفافیت در گزارش گیری های بعدی خواهد شد.

پس از تایید توافق نامه و شرایط نمایش داده شده روی ثبت نام کلیک کنید تا فرآیند ثبت نام نهایی شود.

پس از اولین ورود با صفحه ای مشابه تصویر زیر روبرو می شوید که در واقع پیشخوان یا همان میزکار شما در انجام معاملات می باشد.در صفحه اصلی نام هر نماد به همراه نام شرکت،آخرین قیمتی که سهام در آن معامله شده و سایر اطلاعاتی که در دیده بان بازار موجود است را می توانید مجدد در این بخش مشاهده کنید.

برای شروع معامله در شبیه ساز معاملات بورس ابتدا باید عضو یکی از مسابقات فعال این سامانه شوید که در بین سایر اعضا جریان دارد. برای این کار از بخش “مسابقه و جوایز” روی گزینه “عضویت در مسابقه ها” کلیک کنید مشاهده می کنید لیستی از مسابقه‌های موجود در بخش ابتدایی همین صفحه نمایش داده می شود که در تصویر زیر مشخص است.

پس از انتخاب مسابقه و تایید عضویت در آن می توانید از بخش انتهایی همین صفحه لیستی از مسابقه‌هایی خود را که در آن شرکت کرده اید را مشاهده کنید .در ضمن در همین بخش امکان تعریف مسابقه خصوصی بین شما و سایر دوستان تان به عنوان تورنمنت های حرفه ای و جذاب بورسی فراهم می باشد.

در صورتی که قصد شروع سرمایه گذاری در بازار بورس را دارید می توانید راهنمای جامع سرمایه گذاری در بورس ایران برای تازه واردین را مطالعه کنید.

خرید سهام در شبیه ساز مجازی معاملات بورس ایران

توجه به این نکته ضروری است که خرید سهام در این سامانه براساس شرایط واقعی بازار صورت می‌گیرد. به عنوان مثال، تنها سهامی قابل خرید هستند که عرضه شده باشند، بنابراین سهامی که در بازار عرضه نشده باشد، قابل خریداری نیست. همچنین خرید سهام براساس قیمت بهترین عرضه در شبیه ساز مجازی معاملات صورت می‌گیرد.

پس از شرکت در مسابقات فعال،نوبت به اصل کار می رسد. یعنی باید برای اولین بار یک سهم از شرکت های فعال در بورس ایران را با اعتبار مجازی که به شما تعلق گرفته را خریداری کنید.

برای انجام این کار می توانید از بخش “خرید و فروش مجازی” گزینه “خرید” را کلیک کنید مشاهده می کنید دیده بان بازار برای شما باز می شود. منظور از دیده بان همان بخشی است که لیستی از سهام به همراه اعداد و ارقام مختلف را نمایش می دهد و شما می توانید از طریق این بخش اقدام به رصد بازار بپردازید.

در تصویر فوق همان طوری که مشخص است با انتخاب نماد “اخابر” سهام شرکت مخابرات ایران انتخاب شده و مشخصات قیمت فعلی سهم به همراه باقی مانده ریالی حساب کاربری شما در شبیه ساز معاملات نمایش داده می شود.

خوب در این مرحله از آنجایی که پول به اندازه کافی داریم و قیمت سهام مخابرات 11115 ریال می باشد ما برای اولین خرید تعداد 1000 عدد از این سهم را سفارش می دهیم.پس در فیلد تعداد، تعداد سهم مورد نظر برای خرید را وارد کنید.

پس از مشخص کردن تعداد خرید در پنل سمت چپ مشاهده می کنید که مشخصات سفارش خرید شما نمایش داده می شود. اطلاعاتی مانند:

نماد: اخابر
قیمت هر سهم/صندوق: 11,115 ریال
تعداد: 1,000
کارمزد: 51,574 ریال
جمعا به ارزش: 11,166,574 ریال
میزان موجودی شما: 100000000 ریال
موجودی شما پس از خرید: 88,833,426 ریال

در فیلد کارمزد مطابق با نوع بازار و نوع سفارش باید مبلغی به عنوان هزینه ارسال سفارش را بپردازید. در خصوص کارمزد دقت داشته باشید که برخی از کارگزاری ها امکان بهره مندی از تخفیف کارمزد را بر اساس شرایط خاصی فراهم کرده اند که در مقاله ای دیگر به این موضوع خواهیم پرداخت.

پس از مشخص کردن قیمت،تعداد و محاسبه کارمزد جمع کل سفارش مشخص شده و در نهایت مانده ریالی حساب شما پس از خرید مجدد محاسبه و نمایش داده می شود.

برای ارسال و انجام سفارش خرید روی دکمه “خرید” کلیک کنید.

پس از چند لحظه پیامی با مضمون موفقیت آمیز بودن سفارش درخواستی به شما نمایش داده می شود.برای مشاهده جزئیات سفارش و وضعیت سبد می توانید ابتدا به بخش “خرید و فروش مجازی” و سپس بخش “سبد سرمایه‌گذاری” بروید . پس از انتخاب مسابقه و سبد سرمایه گذاری، نمادی که لحظاتی پیش خریداری کردید را مشاهده خواهید کرد.

در این بخش می توانید ارزش روز این سبد به همراه بازدهی کل سبد خود را بر اساس خریدهایتان مشاهده کنید.

فروش سهام در شبیه ساز مجازی معاملات بورس ایران

توجه به این نکته ضروری است که فروش سهام نیز براساس شرایط واقعی بازار صورت می‌گیرد. به عنوان مثال، تنها سهامی قابل فروش هستند که متقاضی خرید داشته باشند، بنابراین سهامی که در بازار متقاضی نشده باشد، قابل فروش نیست. پس توجه به این نکته که نباید برای هر چیزی در بازار پول داد بسیار مهم است چرا که ممکن است خریداری پیدا نشود.

برای فروش سهام می توانید از طریق بخش انتهایی همین صفحه اقدام کنید. ابتدا بر روی یکی از سهام موجود در جدول بالایی کلیک نمایید. سپس در قسمت “تعداد”، تعداد فروش از آن سهم را وارد کنید.در گام بعد باید قیمت مورد نظرتان را تعیین کنید.

همراهان گرامی دقت داشته باشید که برای فروش سهام در بازار و سامانه اصلی نباید عجله ای داشته باشید. این نکته یکی از اصول اولیه و لازم الاجرای فعالیت در بورس است. سهام را باید با توجه به استراتژی و از روی مطالعه و بررسی خریداری کرده باشید لذا تا زمانی که به قیمت مورد نظرتان نرسید تصمیم به فروش نگیرید.

در سامانه شبیه ساز معاملات بورس هر میزان سود کنید صرفا رتبه کاربری شما افزایش پیدا می کند لذا امکان دریافت مبلغ ریالی سودهای حاصل از انجام معاملات به شما پرداخت نخواهد شد.

در مورد مثال اگر ما قصد فروش همین سهم به قیمت خریداری شده را داشته باشیم صرفا هزینه کارمزد را پرداخت کرده ایم از این رو تا زمانی که قیمت فروش بیشتر از خرید ما نشود قصد فروش اخابر را نداریم.از طرفی سامانه های معاملات بورس به اندازه کافی هوشمند هستند و به شما اجازه دستکاری یا تغییر در قیمت فروش را بیشتر از بازه نمایش داده شده نمی دهند لذا حتما باید صبر پیشه کنید تا قیمت سهام مورد نظر به بازه مد نظر شما برسد.

نکته: اگر دقت کرده باشید در مثال ما هزینه کارمزد فروش بیشتر از خرید شده بود پس این نکته را مدنظر داشته باشید که بنابر قوانین سازمان بورس فروشنده باید کارمزد بیشتری نسبت به خریدار بپردازد.مبلغ کارمزد خود به بخش های کوچکی تقسیم می گردد که در بین ارکان بازار تقسیم می شود.

کل فرآیندی که در سامانه مجازی معاملات بورس خدمت شما توضیح داده شد کاملا منطبق بر سامانه های اصلی معاملات بورس کشور بوده و تنها از دو نظر اختلاف دارند که بخش اول انتخاب مسابقه جهت شروع فعالیت در بورس می باشد که در سامانه های اصلی چنین بخشی را نداریم و مستقیما می توانید اقدام به ارسال سفارش کنید و بخش دوم از نظر طراحی اِلمان های صفحه و رابط کاربری می باشد که هر سامانه با توجه به نیاز و سلایق کاربران خود، طراحی متفاوتی را عرضه کرده است.

مطلب ویژه: پس از کار با سامانه آزمایشی معاملات بورس باید با سامانه های اصلی معاملات آشنا شوید که می توانید در دو مطلب + و + اطلاعاتی در این خصوص به دست آورید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا