تازه واردین بازارمقالات آموزشی

اشتباهات متداولی که تازه واردین بورس انجام می دهند

تازه واردین بورس در اوایل شروع سرمایه گذاری خود دارای اشتباهاتی هستند که مشکل بسیاری از مبتدیان بازار می باشد لذا دانستن این موارد برای دیگران کاربردی و مفید خواهد بود.

-عدم طی دوره های آموزشی بازار سرمایه

برای فعالیت در بازار سرمایه حتما باید دوره های آموزشی مربوطه را به طور کامل بگذرانید تا کمتر دچار ضرر و زیان شوید.به دلیل تنوع بازار باید دوره های متفاوتی را بگذرانید تا تسلط کاملی روی معاملات داشته باشید اما می توانید برای شروع فعالیت دوره های تابلوخوانی و شروع کار با سامانه های معاملاتی بورس را طی کنید تا به مرور زمان به سمت دوره های تحلیل تکنیکال و بنیادی بازار بروید.

اگر پس از سال ها حضور در بورس همچنان متضرر می شوید و یا امکان تشخیص نقاط ورود یا خروج به سهمی را ندارید باید حتما دوره های تکنیکال سهام را بگذرانید.

-نداشتن دقت کافی در زمان انتخاب سهم

بله درست حدس زدید وقوع چنین اتفاقی عجیب است اما زمانی که شخصی جای نماد عرضه اولیه ای کویر،نماد پکویر را جهت خرید انتخاب و ثبت سفارش می کند یا تفاوت بین دو سهم سفارس و حفارس را که از دو صنعت متفاوت از هم هستند را نمی داند نتیجه چنین اشتباهی ایجاد ضرر در همان روز اول پس از خرید می باشد.

به تازه واردین بورس پیشنهاد می کنیم که دقت بیشتری در انتخاب نماد مورد نظرشان داشته باشند.

-ذوق زدگی در معاملات متعدد

اکثر تازه واردین به بورس فکر می کنند باید در همه شرکت های فعال در بازار سرمایه، سرمایه گذاری کنند لذا به محض برقراری اولین ارتباط اقدام به خرید هر سهمی در هر قیمتی می کنند.همان طور که تک سهم بودن در بورس اشتباه بزرگی است متنوع سازی سبد بورسی با سهام زیاد و نامحدود اشتباه نابخشودنی تریست.

برخی از تازه واردین بازار بورس کل سرمایه خود را در قالب سهام شرکت ها سرمایه گذاری می کنند در صورتی که باید سبد متنوعی از انواع دارایی تشکیل دهید که اگر خدای نکرده در یکی از سرمایه گذاری ها دچار ضرر شدید بتوانید از طریق بقیه بخش های سبد، ضرر خود را جبران کنید. برای مثال اگر مبلغ 100 میلیون تومان در اختیارتان است، نیمی از آن را وارد بورس آن هم سهام شرکت های بزرگ و پربازده کنید ، بخشی را در صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت،بخش دیگر را در اوراق مشارکت و در نهایت بخش آخر را در سپرده بانکی بگذارید تا یکدیگر را پوشش دهند.

-نشستن در صف خرید یا فروش سهام

دوست عزیز فکر نکنید هر سهمی که به صف خرید رسیده ارزش خرید و نشستن در صف های چند ده میلیونی را دارد و یا اگر سهمی صف فروش شد شما هم به طبع بقیه بازار اقدام به صف نشستن می کنید.

این فرآیند را در معامله گرانی که به تازگی وارد بازار بورس شده اند به دفعات می بینیم و چاره آن فقط طی دوره های آموزشی می باشد.

چنین فرآیندی روزانه بیش از ده ها بار برای سرمایه گذاران مبتدی در بورس اتفاق می افتد تا جایی که این روند تبدیل به عادتی می شود که در نهایت منجر به فراری شدن تان از بازار سرمایه خواهد شد.

-نداشتن هدف و استراتژی معاملات

همان طوری که با دیدن صف خرید در بازار به آن می پیوندید نشان از نداشتن استراتژی معاملاتی دارد. استراتژی معاملاتی به این معناست که هیچ وقت از کسی جهت سرمایه گذاری در بورس پول قرض نگیرید،انتظار کسب سود سریع را نداشته باشید، ریسک بیش از توان مالی خود در معاملات نکنید،خرید و فروش های مکرر نداشته باشید، به سهام شرکتی دل نبندید و… از جمله رفتارهایی است که از تازه واردین بازار زیاد می بینیم.

اگر شما هم جزء تازه واردین بورس هستید پیشنهاد می کنیم که حتما آموزش های مربوطه را طی کنید و در نهایت برنامه مشخصی جهت سرمایه گذاری در بورس طراحی کنید.

-انتقال پول های ضروری زندگی به بورس

اکثر تازه واردین بورس پس از کسب سود ناچیز از بورس فکر می کنند به سطح بالایی از دانش بورسی رسیده اند لذا اقدام به گرفتن وام و قرض از دوستان و اطرافیان می کنند یا اقدام فروش منزل،خودرو و املاک خود می کنند با این دید که سود بیشتری عایدشان خواهد شد. مبتدیانی که بدون بررسی شخصی و تحلیل وضعیت سهام صرفا با سیگنال هایی که از اطرافیان به دست می آورند اقدام به خرید سهم می کنند نتیجه ای جز شکست نخواهند داشت.

پیشنهاد ویژه: در صورتی که در معاملات بازار سهام ضرر و زیان داشته اید پیشنهاد می کنیم مطالب ویژه که مختص شما آماده شده اند را مطالعه کنید.

آشنایی با انواع صندوق های سرمایه گذاری

چگونه می توان صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت معتبری پیدا کنیم؟

راهنمای جامع کار با صندوق های سرمایه گذاری

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا