عملکرد شرکتها

انتظار سالی متفاوت برای خزامیا

خزامیا در اسفند ماه 211 میلیارد تومان فروش داشته است که نسبت به ماه قبل (با فروش 328 میلیاردی ) فروش شرکت حدودا 36 درصد کاهش داشته است همچنین شرکت در مجموع دوازده ماه سال جاری 2700 میلیارد تومان فروش داشته است که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 165 درصد افزایش داشته است که دلیل اصلی آن افزایش نرخ محصولات است .

شرکت در اسفند ماه 1039 دستگاه وانت NIB با نرخ هر دستگاه 70 میلیون و 400 هزار تومان فروخته است که نسبت به ماه قبل میزان فروش 59 درصد کاهش داشته است .

همچنین شرکت در اسفند ماه میزان 1026 وانت NI با نرخ هر دستگاه 62 میلیون و 600 هزار تومان فروخته است که نسبت به ماه قبل میزان فروش شرکت 117 درصد افزایش داشته است .

زامیاد در اسفند ماه سال جاری 152 دستگاه وانت ریچ با نرخ هر دستگاه 163 میلیون تومان فروخته است که مقدار فروش شرکت نسبت به ماه قبل 64 درصد کاهش داشته است .

در نه ماهه سال 98 تعداد 45 هزار دستگاه انواع خودرو سبک تجاری در کشور تولید شده است که سهم شرکت از این تولید 53% بوده است. در سال 97 سهم شرکت تولید 17 هزار دستگاه ( 45 % ) از کل تولیدات بوده است.

براساس گزارش 9 ماهه شرکت ( حسابرسی نشده) درآمد های عملیاتی شرکت رشد چشمگیر 69 درصدی را داشته است که باعث افزایش 103 درصدی سود ناخالص شرکت شده است و باعث شده زیان هر سهم از 134 ریال به 3 کاهش یابد. دلیل اصلی این امر رشد چشمگیر نرخ فروش محصولات شرکت است همچنین افزایش مقدار فروش نیز در برخی محصولات دیده میشود.

حاشیه سود ناخالص شرکت از فروش داخلی 12 است که دو محصول اصلی یعنی وانت NIB و وانت ریچ به ترتیب 10 و 18 درصد حاشیه سود ناخالص برای شرکت ایجاد میکنند همچنین شرکت برای سال 99 افزایش تولید و فروش محصولات را در دستور کار دارد.

نزدیک به 82 درصد بهای تمام شده شرکت را مواد مصرفی شرکت تشکیل می دهد که هم از داخل و هم از خارج فراهم میشود و شامل محصولات سبک و سنگین است و تغییرات در بهای تمام شده برای سال 99 در گرو تغییرات نرخ ارز و افزایش دستمزد میباشد .

طرح های توسعه شرکت که در سال 99 تکمیل میشوند عبارتند از : پروژه تولید وانت پادرا پلاس – فاز ۱ و طرح پروژه کامیونت پادرا سه محور است.

در سال 98 شرکت می تواند با توجه به عملکرد مطلوب در نه ماهه حدود 30 میلیارد تومان سود خالص کسب کند. رسیدن به سود آغاز رشد قیمتی سهم خواهد بود. تسهیلات مالی شرکت حدود 100 میلیارد کاهش یافته است و شرکت بیشتر به سمت فروش نقدی حرکت کرده و از این محل قادر خواهد بود درصد بیشتری از سرمایه در گردش را نسبت به زمانی که فروش اقساطی داشت تامین نماید. در سال جاری سود خالص احتمالا به دو برابر رقم سال 98 یعنی حدود 60 میلیارد تومان خواهد رسید. ( 110 ریال به ازای هر سهم ) رسیدن قیمتی سهم در گام اول به 600 تومان محتمل خواهد بود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا