عملکرد شرکتها

بررسی آخرین گزارش عملکرد غگل

شرکت گلوکوزان  به عنوان اولین و بزرگترین تولیدکننده محصولات متنوع از ذرت در ایران از سال ۱۳۴۹ در شهر صنعتی البرز قزوین آغاز به کار نمود. محصولات شرکت عمدتا گلوکوز ،فروکتوز و نشاسته می باشد که تولیدکنندگان داخلی را از واردات محصولات مشابه خارجی بی‌نیاز کرده است. ظرفیت تولیدات سالانه‌ی این مجموعه شامل ۵۴ هزار تُن گلوکوز، ۱۰۰هزار تن فروکتوز و ۱۸ هزار تُن نشاسته می باشد که حدود ۵۵ درصد سهم کل بازار داخلی را دارد.

این شرکت با سال مالی 31/06 در اسفند 98 مبلغ 50 میلیارد تومان فروش داشته است که نسبت به ماه قبل کاهش داشته است همچنین شرکت در مجموع شش ماه مبلغ 281 میلیارد تومان فروش داشته است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ( با فروش 168 میلیاردی ) مبلغ فروش 67 درصد افزایش داشته است .

این شرکت در اسفند ماه مقدار حدودا 3600 تن گلوکوز با نرخ هر تن حدود 3 میلیون 600 هزار تومان فروخته است که مقدار فروش نسبت به ماه قبل 18 درصد کاهش داشته است اما نرخ فروش افزایش داشته است .

همچنین شرکت در این ماه مقدار 4000 تن فروکتوز با نرخ هر تن حدود 3 میلیون 200 هزار تومان فروخته است که مقدار فروش کاهش داشته اما نرخ فروش افزایش داشته است .

شرکت در این ماه مقدار 2000 تن نشاسته با نرخ هر تن 3 میلیون 500 هزار تومان فروخته است که نسبت به ماه قبل 15 درصد کاهش داشته است .

شرکت در اسفند 600 تن گلوتن با نرخ هر تن 5 میلیون 600 هزار تومان فروخته است که نسبت به ماه قبل مقدار فروش 14 درصد کاهش داشته است .

همچنین شرکت مقدار 426 تن روغن با نرخ هر تن 8 میلیون 900 هزار تومان فروخته است که نسبت به ماه قبل مقدار فروش 49 درصد افزایش داشته است اما نرخ فروش 100 درصد کاهش داشته است.

براساس صورت مالی 31/06/98 ( حسابرسی شده) درآمد های عملیاتی شرکت نسبت به سال مالی 97 به میزان 49 درصد افزایش داشته است و رشد 141 درصدی سود ناخالص را همراه داشته است که باعث افزایش 268 درصدی سود هر سهم شرکت شده است که افزایش نرخ فروش داخلی و صادراتی از دلیل اصلی آن است . 93 درصد فروش شرکت داخلی هست درحالی که حاشیه سود ناخالص فروش داخلی 22 درصد و فروش صادراتی حاشیه سود ناخالص 33 درصدی را دارد .

همچنین حاشیه سود ناخالص گلوکوز (به عنوان محصول اصلی ) داخلی 25 درصد و صادراتی 30 درصد است و حاشیه سود نشاسته ( به عنوان محصول اصلی ) داخلی 32 درصد و صادراتی 38 درصد است . طبق پیش بینی شرکت درآمد های عملیاتی برای سال 99 میزان 56 درصد افزایش پیدا میکند که و مقدار فروش شرکت نیز حدود 191 هزار تن است که 44 درصد نسبت به سال قبل افزایش پیدا میکند.

میزان 79 درصد بهای تمام شده شرکت را مواد مصرفی تشکیل میدهد که تماما از داخل تهیه می شود که ذرت اصلی ترین و مهم ترین آن است که به دلیل افزایش سرمایه شرکت ار محل تجدید ارزیابی که از طریق ماشین آلات و تاسیسات انجام شده است استهلاک افزایش پیدا میکند و باعث افزایش سربار و بهای تمام شده برای سال 99 میشود البته لازم به ذکر است به دلیل اینکه افزایش سرمایه به منظور اصلاح ساختار شرکت انجام شده است هزینه های مالی شرکت برای سال های آتی کاهش میابد.

البته جریان نقد آزاد شرکت با توجه به افزودن شدن دوباره هزینه استهلاک به سود عملیاتی افزایش پیدا خواهد کرد و شرکت از منافع مالیاتی استهلاک بهره مند خواهد شد. این امر همچنین از خروج وجه نقد از شرکت جلوگیری خواهد کرد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا