عملکرد شرکتها

بررسی دلایل رشد شرکت توسعه خدمات دریایی و بندری سینا

نماد حسینا در مهر ماه 39 میلیارد تومان درآمد شناسایی کرده است که در قیاس با ماه قبل آن (40 میلیارد تومان) اندکی کاهش یافته است.

متوسط درآمد ماهانه شرکت تا پایان شهریور حدود 42 میلیارد تومان بوده است. تا پایان مهر ماه 60% درآمد سال مالی قبل پوشش داده شده است.

کانتینر THC ( هزینه های تخلیه و بارگیری ) حدود 45% درآمد شرکت در سال جاری را تشکیل داده است در حالی که در سال مالی قبل این عدد حدود 55% بود.

تغییر در حجم فعالیت THC متاثر از سیاستهای بازرگانی کشور مثل تعرفه ها و مشوق های اعمال شده بر واردات و صادرات، تغییرات نرخ ارز و تحریم ها و محدودیتهای بین المللی است.  

شرکت سیاحتی و مراکز تفریحی پارسیان و بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی دو سهامدار عمده شرکت هستند.

در سال قبل مجموع کل تخلیه و بارگیری کانتینر در کشور حدود 1.8 میلیون TEU بوده است که نسبت به سال 96 حدود 40% کاهش یافته است.

حسینا به تنهایی سهم 57% از خدمات ارائه شده را داشته و از این حیث رتبه اول را در سطح کشور دارد.

طی ده سال اخیر بیشترین میزان تخلیه و بارگیری در بنادر کشور در سال 96 و با بیش از 3 میلیون TEU بوده است.

شرکت در چهار بندر شهیدرجائی، بوشهر، امام خمینی و نوشهر فعالیت می کند. مبنای تسعیر درآمدهای ارزی شرکت نرخ سنا می باشد و این امر به خوبی کاهش حجم فعالیتهای کانتینری اشاره شده در بالا را پوشش داده است. 

تغییرات در نرخ تعرفه خدمات دریایی و بندری از سوی سازمان بنادر و دریانوردی در خرداد سال جاری اعمال شده است و برای امسال بنا به پیش بینی خود شرکت تغییرات دیگری پیش بینی نشده است.

شرکت گویا فعلا برنامه ای برای افزایش سرمایه در دست ندارد. شرکت در حال حاضر فعالیتی در بندر چابهار ندارد.

همانگونه که ذکر شد تخلیه و بارگیری در سال قبل کاهش یافته بود اما رشد نرخ ارز از نیمه دوم سال و رسیدن به قیمت 8 هزار تومان باعث شد مارجین ناخالص فصلی شرکت که در چند فصل قبل از پائیز 97 در حوالی 25 تا 30 درصد بود رشد کرده و در زمستان سال قبل به 40% برسد.

در سال جاری حاشیه سود مذکور هر چند با شیب کم در حال رشد بوده و در تابستان به 43% رسیده است.

در مجموع می توان ذکر کرد که رشد حدود 150% نرخ ارز توانسته است کاهش 50% حجم فعالیت حمل و بارگیری کانتینر را نه تنها پوشش دهد بلکه باعث رشد مارجین شرکت شود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا