عملکرد شرکتها

بررسی صورتهای مالی و عملکرد تنوین

صنعت تامین سرمایه از بخش های نو در اقتصاد کشور است که در سال های اخیر رشد و مقبولیت خوبی را تجربه می کند. بنظر می رسد در سال های آتی نیز از صنایع موفق با رشد درآمدزایی باشد. تامین سرمایه نوین یکی از 9 شرکت فعال در این زمینه است که در اواخر سال 97 در بازار عرضه شد.

سودآوری شرکت‌های تامین سرمایه را در کوتاه مدت رشدی خواهد بود ولی در میان مدت و بلندمدت لازم است به ریسک‌های اصلی توجه شود. عرضه قابل توجه اوراق دولتی و همچنین، مشکلات نظام بانکی در تامین مالی شرکت‌های بزرگ، بازار انتشار اوراق در سال‌های آینده گرمتر از قبل می‌کند.

روند سودخالص تامین سرمایه نوین حاکی از عملکرد عالی مجموعه بوده و می تواند در میان گزینه های کم ریسک و بلندمدت سود سالیانه مناسبی را نصیب سهامداران کند.

تامین سرمایه نوین شرکت در گزارش نه ماهه 515 ریال با سرمایه جدید سود شناسایی کرده است و به نظر می رسد در سال 98 سود 90 تومان در دسترس باشد. تامی سرمایه نوین معمولا سود نقدی زیر 50 درصد بین سهامداران تقسیم می کند اما هر ساله معمولا سود انباشته خود را از طریق افزایش سرمایه به روند معاملات باز میگرداند که به خوبی گپ افزایش سرمایه نیز پر می شود.

سود سپرده بانکی 28 درصد، درآمد تعهد پذیره نویسی 23 درصد، درآمد بازارگردانی اوراق 14 درصد عمده ترین درآمدهای تامین سرمایه نوین است.

همانگونه که در نمودار زیر مشاهده می شود درآمد شرکت در سال 98 رشد قابل توجهی داشته است بطوری که مجموع درآمد سال 98 شرکت 77 درصد بیشتر از سال قبل است. این تغییرات بدلیل فعالیت های تامین مالی ، عرضه و پذیرش و درآمدهای سرمایه گذاری ها بوده است.

درآمد اسفند ماه 112 میلیارد تومان بوده است که نسبت به ماه قبل افزایش 97 درصدی داشته است که عمدتا ناشی از رشد درآمد تعهد پذیره نویسی و سرمایه گذاری در صندوق ها است.

در خصوص عوامل برون سازمانی مؤثر بر فعالیت تأمین سرمایه، مهمترین شاخص کلان اقتصادی تاثیرگذار، نرخ بهره بوده که تغییرات آن تأثیر قابل ملاحظه ای بر فعالیت این حوزه دارد.

شکل نگرفتن فرآیندهای فروش، و استانداردهای آسانگیرانه شناسایی درآمد تعهد، سبب شده تا تداوم سودآوری این شرکت‌ها در بلندمدت، با مشکلاتی مواجه گردد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا