عملکرد شرکتها

بررسی صورتهای مالی پتایر

شرکت تولیدی ایران تایر تولید کننده انواع لاستیک خودرو و تایرهای وانتی، باری، اتوبوسی، کشاورزی و تایرهای راه سازی می باشد که از زیرمجموعه های بنیاد مستضعفان است.

این شرکت در سال 98 با رشد 23 درصدی توانست 24358 تن انواع تایر به فروش رساند. با توجه به اضافه شدن دستگاه های پخت و روند تولید در سه ماهه انتهای سال 98، پیش بینی می شود در سال 99 تولید شرکت باز هم با رشد قابل توجهی به 27500 تن تولید دست یابد.

مقدار فروش شرکت در سال 98، رشد 20 درصدی و مبلغ فروش آن رشد 75 درصدی داشته است. رشد نرخ فروش و مقدار فروش باعث شد تا سال 98 سال متفاوت برای این سهم باشد و انتظار می رود 270-290 تومان به ازای هر سهم محقق کند.

تحلیل بنیادی پتایر نشان می دهد این رشد در سال 99 هم ادامه دار بوده و رشد قیمتی سهم کماکان ادامه دارد. به نظر ما صنعت لاستیک در سال 99 می تواند یکی از پربازده ترین صنایع در پی تغییرات بنیادی باشد و رشد قیمتی پتایر در میانمدت بسیار محتمل است.

مقدار تولید شرکت در اسفند ماه با افت  9 درصدی و رشد 10 درصدی نسبت به ماه گذشته و ماه مشابه سال قبل 2100 تن تایر تولید کرده است.

مبلغ فروش اسفند با افزایش 3 درصدی به 57 میلیارد تومان رسید. این در حالی است که مبلغ فروش اسفندماه سال مالی قبل 45 میلیارد تومان بوده است.

همانگونه که در شکل های زیر مشاهده می شود، رشد تدریجی مقدار تولید و ثبات در مقدار فروش به خوبی نمایان است.

نرخ فروش محصولات رادیال شرکت نسبت به ماه قبل تغییر خاصی نداشته است. انتظار می رود در بهار امسال رشد نرخ فروش با اخذ مجوز اتفاق افتد.

کاهش بهای تمام شده تولید شرکت با توجه به ریزش نفت منجر به افزایش حاشیه سود شرکت خواهد شد. این در حالی است که کائوچوی طبیعی از 1650 دلار بر هر تن به 1200 دلار بر هر تن کاهش یابد.

نرخ کائوچوی مصنوعی در بازارهای جهانی در پی کاهش نفت 25 درصد کاهش داشته است هر چند که نرخ فروش استایرن بوتادین رابر (کائوچوی مصنوعی) پتروشیمی تخت جمشید فقط 5 درصد افت را تجربه کرده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا