عملکرد شرکتها

بررسی صورتهای مالی گروه صنعتی بارز (پکرمان)

پکرمان یا گروه صنعتی بارز بزرگترین تولید کننده تایر سواری در کشور است که محصولات آن از نظر مرغوبیت و محبوبیت در بازار لاستیک زبانزد است. گروه صنعتی بارز یکی از بهترین تولیدکنندگان تایر خودرو در سطح کشور می باشد که در سال 98، تقریبا 49 هزار تن تایر رادیال سیمی و 25 هزار تن تایر بایاس کرده است . مقدار تولید و مقدار فروش شرکت نسبت به سال قبل با کاهش 1 و 6 درصدی همراه شده است که از نظر سهام سازان ضعیف ترین عملکرد را بین نمادهای بورسی لاستیک ساز داشته است.

نرخ فروش شرکت اصلی با توجه به افزایش نهاده های تولید در سال 98 با افزایش 45 درصدی همراه بوده است. نرخ فروش تاریخی شرکت نشان می دهد نرخ فروش شرکت تقریبا 3000 دلار در هرتن بوده که در دوسال اخیر به 1900 تقلیل یافته است. این موضوع باعث شده تا حاشیه سود ناخالص شرکت که همواره بالای 25 درصد بوده به 15 درصد کاهش یابد.

 اقبال خوب در تابلوی معاملات می تواند به دلیل افزایش نرخ در شرکت های لاستیکی باشد.

مبلغ فروش شرکت نسبت به ماه سال قبل رشد 40 درصدی داشته است که عمدتا به دلیل افزایش نرخ فروش حاصل شده است.

مقدار تولید محصولات شرکت نسبت به ماه قبل 6 درصد کاهش و مقدار فروش شرکت نسبت به ماه قبل کاهش 9 درصدی داشته است.

این در حالی است که مبلغ فروش اسفندماه نسبت با 162 میلیارد تومان کاهش 8 درصدی نسبت به ماه قبل داشته است.

فروش سال مالی 98 با توجه به گزارش اسفندماه 1694 میلیارد تومان رسیده است که از نظر ما رشد فروش نسبت به پتایر و پکویر ضعیف تر عمل کرده است، این در حالی است که محصولات بارز محبوبیت و مرغوبیت بهتری نسبت به سایر رقبا در بازار تایر دارد.

هزینه های مالی یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر عملکرد شرکت است که قسمت عمد ی این بدهی در سال 98 پرداخت شد. علاوه بر این بارز کردستان اصلی ترین زیرمجموعه بارز، 94 میلیون یورو تسهیلات ارزی خود را تاکنون پرداخت نکرده است. و هنوز نسبت به پرداخت آن با صندوق ارزی توافقی به عمل نیامده است.

بارز کردستان مهمترین زیرمجموعه بارز در سال 96 شروع به تولید کرده است و سال مالی 30 آذر دارد. بارز مالکیت مستقیم 90 درصدی و مالکیت غیرمستقیم 100 درصد شرکت را داراست.

ظرفیت تولید بارز کردستان 35 هزار تن تایر رادیال سواری را داراست که در سال 97، 20 هزار تن تایر و در سال 98 به 25 هزار تن تولید داشته است. با تماس هایی انجام گرفته و البته صورتهای مالی شرکت در سال مالی 99 به 35 هزار تن (ظرفیت تقریبا کامل) خواهد رسید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا