عملکرد شرکتها

بررسی عملکرد تنوین

تامین سرمایه نوین یکی از 9 شرکت فعال در این زمینه است که در اواخر سال 97 در بازار عرضه شد.

صنعت تامین سرمایه از بخش های نو در اقتصاد کشور است که در سال های اخیر رشد و مقبولیت خوبی داشته است و بنظر می رسد در سال های آتی نیز از صنایع موفق با رشد درآمدزایی باشد.

این شرکت در گزارش شش ماهه 313 ریال با سرمایه جدید سود شناسایی کرده است. با توجه به داده های پیشین، سهم بالایی از سود خالص سالیانه در گزارش 12ماهه شناسایی می شود و تنوین توانایی شناسایی سودی بزرگتر از بودجه 98 را خواهد داشت. روند سودخالص حاکی از عملکرد عالی مجموعه بوده و می تواند در میان گزینه های کم ریسک و بلندمدت سود سالیانه مناسبی را نصیب سهامداران کند.

درآمدهای عملیاتی تنوین در دوره مالی شش ماهه 98 نسبت به مدت مشابه 97 به دلیل رشد همزمان تمامی اقلام درآمدهای عملیاتی افزایش 53%  داشته است. در این میان درآمدهای حاصل از سود سپرده های بانکی و اوراق مشارکت 30%؛ درآمدهای ناشی از تعهد پذیره نویسی، بازارگردانی، ارزشیابی و مشاوره 55% و  درآمدهای ناشی از کارمزد مدیریت صندوقها و منابع بانکداری اختصاصی و سبدگردانی 56 افزایش داشته اند.

همانگونه که در نمودار زیر مشاهده می شود درآمد شرکت در سال 98 رشد قابل توجهی داشته است بطوری که مجموع درآمد 7 ماهه شرکت 71 درصد بیشتر از مدت مشابه سال قبل است. این تغییرات بدلیل فعالیت های تامین مالی ، عرضه و پذیرش و درآمدهای سرمایه گذاری ها است.

درآمد مهرماه نسبت به ماه قبل افزایش 81 درصدی داشته است که تعهد پذیره نویسی اوراق سازمان برنامه و بودجه کشور به مبلغ 7،000 میلیارد ریال دلیل اصلی این موضوع است. درآمد این ماه در حالی با افزایش قابل توجهی 109 میلیارد تومان گزارش شده است که متوسط درآمد ماهانه سال 98 ، 53 میلیارد تومان بوده است.

تامین سرمایه نوین قصد فروش بلوک بیمه نوین را در دستور کار دارد از این محل نیز سود شناسایی خواهد کرد.

زیرمجموعه های شرکت، مشاوره تامین سرمایه نوین و کارگزاری هستند که روند سودسازی خوبی را در 6 ماهه اول 98 داشته اند.

در خصوص عوامل برون سازمانی مؤثر بر فعالیت تأمین سرمایه، مهمترین شاخص کلان اقتصادی تاثیرگذار، نرخ بهره بوده که تغییرات آن تأثیر قابل ملاحظه ای بر فعالیت این حوزه دارد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا