عملکرد شرکتها

بررسی عملکرد شرکتهای گروه روی

در این گزارش به بررسی صنعت روی در سال جاری از منظر مقدار فروش و نرخ فروش خواهیم پرداخت. از بین نمادهای تولید کننده شمش روی شرکتهای فرآور، فروی و فاسمین و از بین شرکتهای تولیدکننده کنسانتره روی شرکتهای کیمیا و فزرین را در این تحلیل بررسی خواهیم کرد.

نرخ جهانی شمش روی سال جاری میلادی را با 2350 دلار در هر تن آغاز کرد و سپس در واکنش به شیوع کرونا به زیر 1900 دلار هم سقوط کرد اما در چند روزه ماه جاری میلادی توانسته به بالای 2700 دلار برسد.

از حیث فروش مقداری نماد فروی در آبان ماه بهترین عملکرد را داشته است. فروش تجمعی این شرکت در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 20% افزایش یافته است. البته از نظر فروش مقداری فاسمین با 100% رشد و فرآور با 75% رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر فروش تجمعی در شرایط بهتری قرار دارند. فروش مقداری تجمعی فاسمین در سال جاری تقریبا با تولید یکسان بوده اما شرکت حدود 20 هزار تن همچنان موجودی دارد که پتانسیل خوبی برای ارایه گزارشات ماهانه بهتر از این شرکت را در ماههای آینده فراهم می کند.

از بابت نرخ فروش نیز فروی در شرایط بهتری نسبت به فاسمین و فرآور قرار دارد. در سال جاری این شرکت تمامی محصولات خود را صادر کرده است و این امر یکی از دلایل بالاتر بودن نرخ فروش این شرکت نسبت به رقبا می تواند باشد. ( عواملی چون عیار شمش هم می تواند اثرگذار باشد. )

فرآور برای سال جاری تا 100 تومان و برای سال آینده تا 160 تومان می تواند سود بسازد. ( بدون فرض فروش موجودی ) فروی نیز در سال جاری 750 تومان و در سال آینده هم 650 تومان سود می تواند بسازد. فاسمین نیز برای سال جاری می تواند تا 200 تومان سود بسازد البته که فروش از محل موجودی هم باید تا حدودی در تحقق این سود تاثیرگذار است.

کیمیا و فزرین دو شرکت تولید کننده کنسانتره روی هستند. نرخ فروش هر دو شرکت در آبان ماه به طرز قابل توجهی افزایش یافته است. رشد تواما نرخ شمش روی و دلار نیما البته با کمی تاخیر به نظر اثر خود را روی نرخ فروش این شرکتها هم گذاشته است. البته به نظر می رسد عیار کنسانتره روی فروخته شده در آبان ماه هم بالاتر بوده است که باعث رشد خیره کننده نرخ فروش شده است. کیمیا برای سال جاری تا 250 تومان و برای سال اینده نزدیک 400 تومان سود می تواند بسازد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا