عملکرد شرکتها

بررسی عملکرد شپدیس، خراسان، کرماشا و شیراز

در این گزارش به بررسی 4 نمادا اوره ساز بازار سرمایه ( شپدیس، خراسان، کرماشا و شیراز ) پرداخته ایم. در بین این نمادها شپدیس سال مالی منتهی به شهریور ماه را دارد و سایر نمادها سال مالی منطبق به سال شمسی می باشد.

منظور از متوسط نه ماهه برای شپدیس از فروردین تا اذر ماه سال جاری می باشد و این امر منطبق بر سال مالی این شرکت نمی باشد.

خراسان از بابت فروش مقداری در ماههای آبان و اذر در بهترین شرایط و رشد نسبت به متوسط نه ماهه و در نقطه مقابل کرماشا در بدترین شرایط در یکی دو ماه اخیر قرار داشته است. شرایط در نرخ فروش نیز به نفع خراسان در پاییز بوده است.

 شپدیس برای سال جاری مالی خود ( منتهی به شهریور ماه ) می تواند 1400 تومان سود داشته باشد. کرماشا برای سال آینده حدود 600 تومان، خراسان نیز 1100 تومان و شیراز حدود 800 تومان سود می تواند بسازد.

با این اوصاف در شرایط فعلی خراسان، شیراز، کرماشا و شپدیس به ترتیب از ارزش خریداری بالاتری برخوردار هستند.

خراسان در میان مدت می توانددر محدوده قیمتی 8000 تا 8500 تومان قرار بگیرد. به این معنا که این نماد می تواند حدود 25% بازدهی در سه ماه داشته باشد و بهترین گزینه اوره ساز برای سرمایه گذاری در حال حاضر می باشد.

نرخ گاز برای سال آینده حدود 7.5 سنت فرض می شود. دلار برای سال بعد 24000 تومان و نرخ اوره 220 دلار در نظر گرفته می شود.

در مجموع در بین نمادهای گروه پتروشیمی نماد خراسان از گروه اوره، شبصیر تولید کننده ABS در محدوده 10 هزار تومان، شغدیر از گروه تولید کننده PVC می توانند نمادهای خوبی برای سرمایه گذاری در میان مدت باشند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا