عملکرد شرکتها

بررسی گزارش عملکرد ماهانه کارخانجات قند قزوین

کارخانجات قند قزوین (قزوین) در آذر ماه 40 میلیارد تومان فروش داشته است. فروش هشت ماهه سال جاری شرکت 86 میلیارد تومان بود. شرکت بیش از 7 هزار تن موجودی شکر سفید در انبار خود داشت.

در آذر ماه حدود 7 هزار تن فروش شکر با نرخ کیلویی 4000 تومان داشته است در حالی که تولید آذر ماه حدود 1800 تن بوده است.

موجودی انبار شرکت با این اوصاف به 2 هزار تن شکر رسیده است. شرکت موجودی انبار تفاله خشکی ندارد و با توجه به اینکه این محصول غذای دام است و تقاضای آن در فصول سرد سال افزایش پیدا می کند انتظار افزایش قیمتی آن وجود دارد.

در سال 96 تولید شکر در کشور به 2 میلیون و 15 هزار تن رسید و کشور به رکورد جدیدی در تولید این محصول دست یافت.

در سال 97 اما یک میلیون و 400 هزار تن شکر در کشور تولید شد که نسبت به سال 96 حدود 43% کاهش یافت.

نکته نگران کننده در مورد شرکتهای قندی واردات زیاد شکر خام به کشور می باشد. فزونی تقاضا بر عرضه در کشور حدود 500 هزار تن می باشد در حالی که واردات شکر به کشور تنها در سال جاری حدود 1.3 میلیون تن می باشد.

با توجه به مقرون به صرفه بودن واردات شکر در صورت استفاده از ارز 4200 تومانی برای واردات، رانت قابل توجهی نصیب عده ای خاص خواهد شد.

در سال جاری شرکت 32 هزار تن شکر خام تصفیه و فروخته است در حالی که فروش شکر تولیدی از چغندر به 17 هزار تن و نصف شکر تصفیه شده است.

قند قزوین در سال جاری سهم توان ساخت سود 180 تومانی را دارد. سود سال آینده شرکت نیز در صورت تولید و فروش به میزان سال 98 ( 40 هزار تن شکر و تفاله حدود 17 هزار تن ) در همین محدوده سود سال 98 خواهد بود. ( با فرض افزایش نرخ 10% در چغندرقند و شکر )

ثبات سایر متغیرها و افزایش نرخ شکر به میزان 20% سود سال بعد را به 240 تومان می تواند برساند. در مجموع گزارش خوبی توسط شرکت ارائه شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا