عملکرد شرکتها

بررسی نمادهای صنعت اوره

نرخ جهانی اوره این روزها روز به روز در حال رشد قیمتی می باشد. عوامل متعددی مانند از کار افتادن برخی واحدهای تولید در چین، رشد نرخ گاز طبیعی و زغال سنگ، افزایش تقاضا از سوی برخی مشتریان حوزه اروپا و آمریکا، خیز هند در راستای خودکفایی در محصولات کشاورزی و رشد تقاصای این کشور و … همه و همه دست به هم دادند تا نرخ جهانی اوره فیوچر تحویلی ماههای فوریه و مارس فوب خلیج فارس این روزها به 370 دلار برسد.

با این اوصاف می توان در گزارش اسفند ماه اوره سازان نرخ های صادراتی هر تن اوره را به راحتی بالای 7 میلیون تومان در هر تن مشاهده کرد.

البته از این سو نرخ گاز نیز در زمستان در محدوده 13 سنت قرار خواهد داشت و نسبت به نرخ زمستان حدود 5.4 سنت رشد خواهد داشت.

مقدار فروش اوره سازان در دی ماه به تبع افت تولید روند نزولی داشته است. فروش کرماشا از محل موجودی بوده و تولید این شرکت در زمستان به سطح بسیار پایین 12 هزار تن افت کرده است. ( متوسط تولید نه ماهه 62 هزار تن بوده است. )

بالاترین نرخ فروش صادراتی در دی ماه به خراسان با 220 دلار و پایین ترین نرخ به شیراز با 195 دلار تعلق داشته است.

انتظار می رود در صورت عدم تغییر نرخ خوراک پتروشیمی ها سود سال جاری مالی شپدیس حدود 1650 تومان ( با دلار 23000 و اوره 240 دلاری ) باشد. خراسان تحت همین شرایط اوره و دلار حدود 980 تومان و کرماشا حدود 700 تومان سود می تواند بسازد.

در این شرایط کرماشا و شپدیس از شرایط نسبی بهتری برای سرمایه گذاری در قیمتهای قعلی برخوردار هستند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا