گزارشات روزانه بازار

بررسی نوسانات بازار سرمایه

معاملات امروز بورس تهران بار دیگر با انتشار خبر افزایش سرمایه سایپا تا پایان سال روی موج تجدید ارزیابی‌ها چرخید. این خبر چندان تازه نبود و بازار از ماه‌ها قبل انتظار انتشار چنین اطلاعیه‌ای را داشت. به این ترتیب گرچه صف خرید طولانی برای سایپا شکل گرفت اما این صف با عرضه‌های پرشتاب همراه شد. سایر سهام خودرویی نیز روی موج نوسان سایپا حرکت کردند. بار دیگر تاکید می‌شود که بازی روی بعضی از اخبار کهنه به مانند قمار روی برگ‌های سوخته است.

این موضوع به معنی رشد یا افت قیمت سهام سایپا و دیگر خودرویی‌ها نیست بلکه توجه به بهانه‌های صعود سهام است. در شرایط کنونی آن‌چه از اهمیت بالایی برخوردار میزان افزایش سرمایه این شرکت‌ها است تا شاید بتواند انگیزه‌ای برای هجوم دوباره نقدینگی ایجاد کند. در چنین شرایطی انتظار برای نوسان سهام خودرویی وجود دارد. نکته دیگر تفاوت قائل شدن میان بهانه‌ها و دلایل منطقی صعود سهام است.

اخبار پیرامون تجدید ارزیابی در عمده موارد بهانه‌ای برای صعود سهام است. این در حالی است که همچنان در شرایط کنونی سهام وجود دارند که با دلایل منطقی احتمال رشد قیمت را پیش رو دارند. ولی نکته مهم‌تر این‌که در شرایط کنونی باید نگاه دقیق‌تری به شرکت‌ها داشت زیرا تحلیل‌های سطحی می‌تواند ریسک زیان را افزایش دهد. شروع هفتگی معاملات بورس تهران مطابق انتظار فعالان سهام که با وجود رویکرد محافظه‌کارانه عمدتا به رشد شاخص خوش‌بینی بودند.

شاخص کل که هفته قبل را با افت 1.4 درصدی پشت سر گذاشته بود، امروز توانست بخشی از این افت را جبران کند. رشد اولیه  قیمت سهام در معاملات امروز شاخص کل را تا کانال 307 هزار واحد هم پیش برد، اما فعالیت فزاینده فروشندگان منجر به تغییر روند نماگر بازار و عقب‌گرد از سقف روزانه در ساعت پایانی معاملات شد. کم‌رمقی تقاضا و رسوب احتیاط در فضای عمومی معاملات در کنار عرضه صف‌های خرید در برخی از نمادهای مطرح و پربییننده این روزها سبب ناپایداری روند روزانه نماگر بازار در مسیر صعودی شد. صعود قیمت جهانی محصولات پایه از جمله نفت و فلزات در معاملات روزهای پایانی هفته قبل این انتظار را به وجود آورد که سهام وابسته واکنش در خوری به این رویداد دهند.

هفته قبل قیمت طلا بر اثر خوش‌ّبینی کم‌نظیر به بهبود مذاکرات تجاری چین و آمریکا سقوطی بی‌سابقه را طی سه سال اخیر رقم زد و به کمترین سطح در سه ماه گذشته برگشت. در نقطه مقابل، قیمت فلز مس به عنوان دماسنج تولیدات صنعتی جهان پس از سه ماه سطح 6 هزار واحدی را لمس کرد. با وجود این، معامله‌گران بورس تهران واکنش چندانی به روند قیمت‌های جهانی از خود نشان ندادند. نرخ‌های بهره منفی برای تحریک تقاضا در اقتصادهای بزرگ دنیا بر نگرانی از وخامت بیشتر اوضاع افزوده و پالس منفی خود را به بورس تهران فرستاده و همچنان سرمایه‌گذاران نسبت به آینده بازار جهانی بدبین هستند.

به همین دلیل سهم‌های بزرگ و وابسته که از حیث تحلیلی هم جزو سهام ارزان بازار به شمار می‌روند، امروز و پس از موج مثبت در بازار جهانی مشتری قدرتمندی به خود ندیدند و مثبت کم‌جانی در نزدیکی صفر را تجربه کردند. با وجود فشار عرضه در نیمه دوم معاملات و افت آخرین قیمت تعداد زیادی از نمادهای بورسی، چندین نماد توانستند موقعیت مثبت خود  را تا پایان حفظ کنند. برای مثال می‌توان به معاملات پررونق دو نماد «مرقام» و «ونیرو» اشاره کرد که از همان ابتدای کار بازار شلوغ‌ترین صف‌های خرید بازار را به نام خود ثبت کردند. از اخباری که در بین محافل بورسی دست به دست می‌شود شایعه فروش دارایی محرک تقاضا در سهام این دو شرکت بود که تا پایان معاملات هم پا بر جا ماند.

خبرهای اقتصادی:

  1. پس از اینکه دوسال و اندی از قطع روابط کشورهای عربی با قطر، حالا اما برخی منابع از داخل عربستان میگویند قطر در تلاش برای کاهش تنش با همسایگان خود است. موضوعی که می تواند نشانه آشتی دو کشور با هم باشد.
  2. سفیر ایران در انگلیس به کشورهای اروپایی هشدار داده که اروپا بهتر است تعهدات خود را در برجام عملی کند. خبرها حکایت از این دارد که ایران در صورتی بداند منافع ایران در معاهده هسته ای حفظ نمی شود، گزینه های دیگری را مدنظر قرار دهد.
  3. سایپا قصد دارد افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها را انجام دهد. این شرکت امیدوار است این افزایش سرمایه را تا پایان سال جاری به سرانجام برساند. با ابلاغیه احتمالی اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم در روزهای آینده تکلیف شرکت های بورسی در این باره نیز مشخص میشود. هفته گذشته بانک مرکزی به طور تلویحی از محدودیت بانک ها بر سر افزایش سرمایه از ناحیه تجدید ارزیابی دارایی ها خبر داده بود. سازمان بورس و اوراق بهادار قصد دارد با مذاکره موافقت سیاست گذار پولی را در این خصوص جلب کند.
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا