اخبار بازار سرمایه

هر آنچه در نشست خبری شرکت کلر پارس گذشت

به گزارش گروه مالی سهام سازان و به نقل از «دنیای اقتصاد»، ابوالفضل باباپور مدیر عامل شرکت کلر پارس در نشستی که با اهالی رسانه در روز قبل از عرضه اولیه انجام شد به تشریح و بررسی برنامه های این شرکت پرداخت و گفت:با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده تلاش داریم تا ظرفیت تولید کلر شرکت را از ۵۰ تن در روز به ۱۰۰ تن افزایش دهیم که در دو فاز و تا سال ۱۴۰۰ انجام خواهد شد. در کنار نوسازی خطوط تولید کنونی، در حال نصب خطوط جدید و تجهیزات به‌روز اروپایی هستیم تا ظرفیت‌های الکترولایزر شرکت برای تولید کلر به میزان ۵۰ تن در روز افزایش یابد؛ این طرح تاثیر قابل‌توجهی در تولید محصولات پایین‌دستی شرکت خواهد داشت؛ برای این منظور با هماهنگی هلدینگ دارویی تامین اقدامات اولیه برای افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات در دست انجام است.

وی با اشاره به تولیدات جدید در این شرکت زیرمجموعه دارویی “تامین” متعلق به «شستا»، خاطرنشان کرد: تولید محصولات جدید از استراتژی‌های اساسی شرکت است که در واحد تحقیق و توسعه اجرا می‌شود و با اقداماتی که در واحد تحقیق و توسعه شرکت انجام شده دو محصول جدید پارافین‌کلره و آب‌اکسیژنه به مجموع محصولات تولیدی این شرکت افزوده شده و اکنون انحصار تولید این محصولات در داخل ایران در اختیار «کلرپارس» است که از محصولات دانش‌بنیان هستند و ارزش‌افزوده بالایی دارد. وی افزود: در حال حاضر در روز ۳۳ تن آب اکسیژنه در شرکت تولید می‌شود که می‌خواهیم با توجه به نیازی که وجود دارد تولید این محصول را تا ۲ برابر افزایش دهیم؛ این درحالی است که با توجه به زیرساخت‌های ما این افزایش ظرفیت با سرمایه‌گذاری مناسب انجام می‌شود.

باباپور با تاکید بر این‌که کمتر از ۱۰ درصد مواد اولیه مورد نیاز ما از خارج از کشور تامین می‌شود، افزود: عمده‌ترین مواد اولیه ما نمک و آب است که از استان تامین می‌شوند و در این رابطه مشکلی نداریم؛ در همین حال با اقداماتی که در واحد تحقیق و توسعه در حال انجام است برای بومی‌سازی مواد اولیه خارجی نیز در حال تلاش هستیم.

وی در ادامه به میزان تولید شرکت پرداخت و گفت: بودجه پیش‌بینی‌شده امسال براساس همگن‌سازی محصولات تولیدشده از کلر تولیدی معادل ۱۱۳ هزار و ۶۷۶ تن است که در دوره ۱۰ ماهه ۹۸ هزار و ۳۹ تن محقق شده است. همچنین برای سال آینده با توجه به برنامه افزایش ظرفیت، پیش‌بینی تولید ۱۴۷ هزار و ۶۹۰ تنی را داریم.

وی با اشاره به این‌که در سال جاری ترکیب محصولات تولیدی و فروش‌یافته تغییر کرده، گفت: تغییر سبد محصولات باعث افزایش حاشیه سود شرکت شده؛ به طوری که در ۱۰ ماهه امسال میزان فروش شرکت به ۱۵۴ میلیارد و ۹۱۰ میلیون تومان رسیده و تا پایان سال ۱۷۵ میلیارد و ۵۲۱ میلیون تومان خواهد بود. در همین حال سود خالص شرکت در دوره ۹ ماهه ۵۸۰ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال است که در مقایسه با دوره ۹ ماهه سال قبل معادل ۵۰ درصد افزایش نشان می‌دهد.

مدیرعامل «کلرپارس» با بیان این که محصولات این شرکت به کشورهای روسیه، اکراین، بلاروس، بلغارستان، آذربایجان، گرجستان، عراق، مقدونیه، ترکیه به صورت مستقیم و به کشورهای مصر، آفریقای جنوبی و برزیل با واسطه صادر می‌شود، افزود: در حال حاضر ۳۰ درصد محصولات شرکت صادر می‌شود که ارزآوری خوبی برای شرکت دارد. این در حالی است که به دلیل کیفیت بالایی که مورد توجه مصرف‌کنندگان است، شرکت می‌تواند با افزایش ظرفیت تقاضای بیشتری را در خصوص صادرات پاسخگو باشد.

باباپور با اشاره به اینکه کلر تولیدی برای گندزدایی در تهیه آب مصرفی داخل کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد، افزود: کلر، هیدروژن، آب ژاول، سود پرک، پرکلرین، کلروفریک، پارافین کلره، اسید کلریدریک، آب‌اکسیژنه از جمله محصولات «کلرپارس» هستند که در صنایع مختلف در داخل و خارج از کشور مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ در حال حاضر حدود ۳۰ درصد سهم بازار کشور در اختیار «کلرپارس» است اما به دلیل ظرفیت محدود، بسیاری از درخواست‌ها در صف تقاضا می‌ماند و معادل ۳ برابر ظرفیت کنونی تقاضای خرید در بازار داریم.

وی افزود: در حال حاضر خطوط تولیدی شرکت با تمام ظرفیت در حال کار هستند و با اقدامات انجام شده در حال حاضر ضایعات نداریم و توقف خطوط را نیز شاهد نیستیم و همین امر در سودآوری شرکت موثر است.این در حالی است که واحدساخت در «کلرپارس»به طورمستمر در این حوزه فعال است و موفق به ساخت پمپ‌های تیتانیومی شده که بسیار کاربردی است و خورندگی آهن را ندارند.

مدیرعامل «کلرپارس» درپایان،تولید پرکلین شکسته، سود گرانوله و ایجاد واحد دوم تولید آب اکسیژنه را از اهم برنامه‌های آتی «کلرپارس» عنوان کرد که باعث می‌شود این محصولات درصنایع مختلف مشتری‌های بیشتری داشته باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا