عملکرد شرکتها

بررسی وضعیت صنعت اوره در بازار سرمایه

در این گزارش به بررسی روند گزارشات ماهانه شرکتهای گروه اوره در صنعت پتروشیمی و افت و خیزهای آن ها پرداخته ایم.در این صنعت 4 شرکت با نمادهای شپدیس، شیراز، کرماشا و خراسان وجود دارند. بیشترین رشد در مقدار فروش به پتروشیمی کرمانشاه با 120% رشد تعلق دارد. این شرکت در شهریور ماه تقریبا به میزان کل 5 ماهه اول سال صادرات داشته است. این امر سبب شده تا کرماشا بیشترین رشد درصدی فروش ریالی را نسبت به متوسط شش ماهه داشته باشد.

براورد سوداوری سهام این صنعت در سال آینده حرف های زیادی برای گفتن دارد. با لحاظ ضرایب تحلیلی پی به ای 8 برای سال آینده، دلار 28000 تومان، نرخ اوره 210 دلار و نرخ گاز خوراک 6 سنت این شرکتها در جای مناسبی برای سرمایه گذاری قرار دارند. نزدیک ترین مجمع برای دریافت سود نقدی پتروشیمی پردیس می باشد. تا دو ماه آینده مجمع این شرکت برگزار خواهد شد و با توجه به سود براوردی کف 850 تومانی انتظار می رود سهامداران این شرکت حداقل 500 تومان به ازای هر سهم سود در مجمع دریافت کنند.

شپدیس در سال آینده توان تحقق سود 1600 تومانی را دارد. شاید بهترین گزینه در گروه اوره برای سرمایه گذاری پتروشیمی شیراز باشد. این سهم در سال اینده می تواند 1100 تومان سود محقق کند و با توجه به قیمت فعلی می تواند تا 50% رشد قیمتی را تجربه کند. بازدهی سرمایه گذاری صرفا قیمتی این گروه می تواند بین 25 تا 50 درصد باشد. با این اوصاف می توانند گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری باشند.

سوال مهمی که شاید این روزها ذهن سرمایه گذران را به خود مشغول کرده است این است که در صورت پیروزی احتمالی حزب دموکرات در انتخابات امریکا و حرکت کشور به سمت توافقی جدید چه اتفاقی برای این صنعت می تواند رخ دهد؟ اولا ذکر این نکته حاز اهمیت است که حتی در صورت پیروزی بایدن در انتخابات توافقی به این زودی ها شکل نخواهد گرفت. توافق برجام چندین ماه به درازا انجامید و آن موقع شرایط ارز در کشور به مراتب بهتر از حال حاضر بود. در این شرایط و 10 برابر شدن نرخ ارز در دو سال نشان می دهد که حتی حزب دموکرات نیز دنبال امتیازات جدیدی خواهد بود که توافق حتی در ان صورت نیز به زمانی بیش از یکسال شاید نیاز داشته باشد. به هر حال در صورت توافق احتمالی و در میان مدت باید دید در چه نرخ دلاری سود شرکتها قابل تکرار خواهد بود. ( یعنی توافق و عدم توافق تغییری در سود این شرکتها نخواهد داشت… )

اوره سازان در شرایط فعلی در بخش صادراتی اوره خود را با تخفیف حدود 50 دلاری به فروش می رسانند. نرخ دلار 20 هزار تومان در سال آینده و اوره 260 دلاری با اندکی اغماض سود شرکتها را نسبت به اوره 210 دلاری و دلار 28000 تومانی مفروضی سال بعد تغییر نخواهد داد.

بنابراین این گروه یک ناحیه امن برای کاهش احتمالی هر چند اندک نرخ دلار در سال بعد را دارند. رسیدن نرخ دلار به 15000 تومان سود شپدیس را کمتر از سایر پتروشیمی ها کاهش می دهد ( حدود 15% ) بیشترین کاهش برای پتروشیمی شیراز با 44% کاهش در سود می باشد. کرماشا و خراسان هر کدام حدود 35% در این سناریو افت سود را تجربه خواهند کرد.

همانگونه که مشاهده می شود در صورت تداوم شرایط فعلی سیاسی کشور برای سال اینده همانگونه که ذکر شد این گروه بین 30 تا 50% بازدهی قیمتی را می توانند داشته باشند. در صورت افت نرخ ارز به 15000 تومان شپدیس بهترین و امن ترین گزینه خواهد بود و حتی با دلار 15000 تومان و نرخ اوره 260 دلاری قیمتهای فعلی شپدیس (10500 تومان) حبابی نداشته و به قیمت می باشد.

پس خوانندگان محترم مشاهده می کنند که حتی در صورت سناریوی توافق گزینه هایی در این گروه وجود دارد که می توان از انها بازدهی گرفت که این بازدهی به صورت دریافت سود نقدی ( از شپدیس ) خواهد بود.

در این گزارش سعی کردیم بدترین حالتهای ممکن برای نرخ دلار ( افت 50% از نرخ فعلی ) و اثرات ان را برای گروه پتروشیمی اوره ای بررسی کنیم. امید است که مفید واقع شده باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا