عملکرد شرکتها

بررسی گزارش عالی در شرکت صنایع معادن احیا سپاهان

واحیا در گزارش شش ماهه 98 توانسته 905 تومان به ازای هر سهم محقق کند تا باز هم ارزندگی خود را به بازار دیکته کند. این در حالی است که در کل سال مالی قبل 1000 تومان و در شش ماهه سال مالی قبل 303 تومان شناسایی کرده بود.

درآمد عملیاتی هلدینگ واحیا از سه بخش عمده فروش خالص، درآمد ارائه خالص و درآمد حاصل از فروش سرمایه گذاری ها تشکیل شده است.

در بخش فروش خالص 982 میلیارد تومان در شش ماهه سود شناسایی کرده است که در مقایسه با 349 میلیارد تومانی مدت مشابه سال قبل رشد 181 درصدی داشته است. در این فصل درآمدی شرکت از فروش سنگ آهن 241 میلیارد تومان سود شناسایی کرده که در مدت مشابه سال قبل 105 میلیارد تومان بوده است.

در بخش ارائه خدمات نیز در شش ماهه امسال 121 میلیارد تومان سود شناسایی شده که در مقایسه با 41 میلیارد تومانی مدت مشابه سال قبل رشد 195 درصدی داشته است. افزایش درآمد خدمات حمل و نقل شرکت زیرمجموعه احیا ریل ایرانیان تاثیرگذارترین قسمت این سرفصل درآمدی است.

در بخش درآمد سرمایه گذاری ها 32میلیارد شناسایی کرده که در مدت مشابه سال قبل 20 میلیارد تومان بوده است.

بیش از 90 درصد از سود تلفیقی و درآمد سود سهام مجتمع صنایع و معادن احیاء سپاهان مربوط به شرکت معادن سنگ آهن احیاء سپاهان است. تغییرات سود این شرکت سنگ آهنی تاثیر بالایی بر سودآوری واحیا دارد.  این زیرمجموعه ظرفیت اسمی 5/ 1 میلیون تنی کنسانتره (ظرفیت عملی 8/ 1) و 700 هزار تنی سنگ آهن دانه بندی را دارد که در حدود 400 تا 500 هزار تن آن پرعیار است.

با توجه به رشد قیمت شمش فولاد خوزستان و تاثیرگذاری آن بر نرخ کنسانتره و سنگ آهن انتظار می رود سود شش ماهه دوم شرکت بیشتر از شش ماهه اول باشد.

با توجه به تغییراتی که در فرمول محاسبه محصولات معدنی اعمال خواهد شد، کنسانتره از 16 به 20 درصد و سنگ آهن دانه بندی از 7 به 9 درصد شمش فولاد خوزستان افزایش پیدا خواهد کرد که تاثیر مثبتی بر سودسازی واحیا خواهد داشت.

تغییرات ترکیب و مقدار فروش سنگ آهن احیا سپاهان در جدول زیر به خوبی نشان می دهد در شش ماهه ابتدای امسال وزن فروش سنگ آهن از کسنانتره پیشی گرفته است. این موضوع نشان می دهد با تغییر ترکیب فروش به سمت کنسانتره با ارزش افزوده بالاتر سود شرکت بشدت تغییر خواهد کرد.

آنچه از برآیند ورود پول حقوقی و روند قیمتی سهم قابل برداشت است، عمده حرکت های صعودی این سهم با ورود پول حقوقی انجام شده است که در هفته های اخیر ورود پول حقوقی فزونی یافته است. با قانون جدید، صندوق های سرمایه گذاری مجاز به خرید سهام بازار پایه خواهند بود. با اعمل این قانون و ارزندگی سهام واحیا این روزها استقبال خوبی از جانب حقوقی ها برای خرید این سهم بوجود آمده است.

با در نظر گرفتن نسبت قیمت به درآمد P/E =5 و در نظرگرفتن سود تحلیلی 2400 تومانی سهم توانایی رشد تا 12000 تومان را نیز دارد.

واحیا پتانسیل افزایش سرمایه سنگین از سود انباشته را دارد. این مهم می تواند موجب رقیق شدن قیمت سهم شود.

تحلیل تکنیکال این سهم در آیا سقف میان مدت شکسته خواهد شد مورد بررسی قرار گرفت و بهترین استراتژی برای خرید سهم در آن دوره معرفی شد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا