عملکرد شرکتها

بررسی گزارش عملکرد افق

فروشگاههای زنجیره ای افق کوروش در مهر ماه 750 میلیارد تومان فروش داشته است که نسبت به ماه قبل (790 میلیارد تومان) 5% کاهش یافته است.

سه گروه محصولی خوراکی، پروتئینی و شوینده بیشترین سهم ( به ترتیب حوالی 45%، 29% و 21% )را در فروش ریالی شرکت دارند.

مهمترین هدف مدیریت رسیدن به 4 هزار فروشگاه در سطح کشور در کنار کاهش هزینه های عملیاتی و بالطبع افزایش حاشیه سود عملیاتی است.

تعداد شعب شرکت در حال حاضر حدود 1712 فروشگاه می باشد. شرکت در نظر دارد به طور متوسط سالانه 300 فروشگاه به زمره فروشگاههای خود جهت مدیریت ریسک فروشگاههای خارجی بیفزاید.

سهامدار عمده شرکت گروه صنعتی گلرنگ می باشد و حدود 25% محصولات شرکت از محل این شرکت تامین می شود.

بالطبع در چنین شرکتی هزینه های فروش، عمومی و اداری به صورت صرفا تورمی در هر سال رشد نمی کند.

افزودن شعب جدید و متوسط کارکنان مورد نیاز در هر شعبه نیز به صورت جداگانه باید در این بخش هزینه ای تخمین زده شود.

بخش عمده ای از سود ناویژه کسب شده شرکت توسط هزینه های فروش بلعیده می شود و درآمد حاصله از محل تبلیغات در محیط فروشگاه که غیر عملیاتی و تکرارپذیر است نقش پررنگی در سودسازی شرکت دارند. ( این بخش درآمدی هم روند مشابهی به مانند هزینه فروش از دید برآورد دارد. )

 به صورت فصلی حاشیه سود ناخالص شرکت حدود 18% در چند فصل اخیر بوده است. بررسی سبقه دو ساله اخیر فروش ریالی شرکت نشان می دهد فروش در نیمه دوم سال معمولا 40% بیشتر از نیمه اول سال بوده است.

در سال جاری فروش ریالی شرکت می تواند به 10 هزار میلیارد تومان برسد. هزینه های فروش می تواند به حوالی 1400 میلیارد تومان برسد.

پیش بینی درامد حاصل از تبلیغات شرکت واقعا سخت است. این رقم درآمدی در سال 96 حدود 33 میلیارد تومان بوده و در سال 97 به 140 میلیارد تومان رسیده است. ( بیش از 300% رشد. )

بالطبع با توجه به افزوده شدن تعداد فروشگاهها در سطح کشور و فضای تورمی حاکمه در کشور به مانند سال جاری ( حتی این نکته که در ماههای ابتدائی سال قبل نرخ تورم چندان هم بالا نبود و از نیمه دوم شروع به اوج گیری کرد ولی امسال از ابتدای سال جاری نرخ تورم علی رغم کاهشهای بسیار خفیف همچنان بالاست ) رسیدن درآمد اجاره به 200 میلیارد تومان کاملا منطقی است.

در میان اقلام غیر عملیاتی سود سهام ( سرمایه گذاری در صندوق کارگزاری بانک ملت ) و سود سپرده بانکی قابل اتکاء هستند اما فروش سهام قلمی غیر قابل اتکاست.

با وجود برخی دیگر از اقلام در مجموع به نظر تا 60 میلیارد تومان به راحتی عایدی کسب شرکت کنند. سود هر سهم یقینا بالای 400 تومان خواهد بود. در نیمه اول سال شرکت 160 تومان سود ساخته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا