عملکرد شرکتها

بررسی گزارش عملکرد شرکت بارز کردستان

بارز کردستان مهمترین زیرمجموعه بارز در سال مالی منتهی به 30 آذر 98، 585 میلیارد تومان درآمد عملیاتی ثبت کرد که در مقایسه با 283 میلیارد تومانی مدت مشابه سال مالی قبل رشد 107 درصدی داشت.

سود ناخالص شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 93 درصدی داشته است.

سود خالص شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل 53 درصد رشد داشته است. علیرغم اینکه سال گذشته بارز کردستان تقسیم سود تقریبا 90 درصدی داشت، پیش بینی می شود بدلیل هزینه ها امسال 50 درصد از سود خود را تقسیم کند. با توجه به مالکیت 100 درصدی (مستقیم و غیرمستقیم) 83 ریال به سود بارز اصلی اضافه خواهد کرد.

این مجموعه که از سال مالی 97 شروع به فعالیت کرد، امسال توانست 25 هزار تن انوع تایر سواری رادیال را تولید کند. مقدار تولید از ابتدای فعالیت و ظرفیت شرکت در نمودار زیر قابل مشاهده است. پیش بینی می شود در سال مالی اخیر به ظرفیت 35 هزار تن دست یابد.

در شش ماهه دوم برای اولین بار تایر رادیال سواری گروه 18 را به سبد محصولات خود اضافه کرده است.

نکته قابل توجه در شرکت بارز کردستان هزینه مالی بسیار سنگین شرکت است. این شرکت جهت شروع فعالیت 94 میلیون یورو وام اخذ کرده که نسبت به پرداخت آن هنوز با صندوق ارزی به توافق نرسیده است. به همین دلیل این بدهی در سرفصل بدهی های بلندمدت قرار داده شده است.

مبلغ ارزی تسهیلات دریافتی با نرخ هر یورو 125221 ریال تسعیر شده است. با توجه به رشد نرخ یورو انتظار می رود در سال آینده این زیان تسعیر ارز کماکان تداوم داشته باشد.

بر اساس مصوبه صندوق توسعه ملی برای مناطق کمتر توسعه یافته سود تسهیلات ارزی 4 درصد در نظر گرفته شده بود که این نرخ توسط بانک صنعت و معدن در تاییدیه سال قبل 6 درصد اعلام شده بود. اما با توافقات صورت گرفته سود تسهیلات مذکور به میزان 5 درصد توافق یافت.

هزینه مالی شرکت از 24.5 میلیارد تومان سال قبل به 72 میلیارد تومان افزایش یافته است.

بنظر می رسد اگر بارز کردستان نتواند تسهیلات ارزی خود را ریالی کند و نسبت به ماهیت آن اقدامی نکند تا سال های بعد این بدهی سود شرکت را به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد. یک منبع آگاه در این رابطه به دیلی تحلیل گفت: اگر بازپرداخت این تسهیلات با دلار در دسترس انجام شود افتتاح بارز کردستان توجیه پذیر نخواهد بود. به همین دلیل شرکت به شدت نسبت به توافق در رابطه با این تسهیلات ارزی ساعی است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا