عملکرد شرکتها

بررسی گزارش عملکرد پتروشیمی شیراز

پتروشیمی شیراز در یک گزارش بسیار خوب در فصل پاییز 814 ریال سود محقق کرده تا مجموع سود نه ماهه به 1904ریال برسد. شرکت در بهار و تابستان بترتیب 413 و 677 ریال سود شناسایی کرده است.

مجموع سود نه ماهه 98 به 1904 ریال رسیده است که در مدت مشابه سال گذشته به ازای هر سهم 849 ریال سود ساخته بود.

حاشیه سود ناخالص شرکت در بهار، تابستان و پاییز به ترتیب 57، 51 و 55 درصد گزارش شده است.

نکته مهم در گزارش شیراز کاهش 34 درصدی هزینه های مالی نسبت به نه ماهه سال گذشته است. شنیده ها حاکی از حذف بدهی ارزی شرکت در قالب استهلاک است.

فروش اوره به عنوان مهمترین محصول شرکت در نه ماهه سال 1398 نسبت به دوره مشابه سال قبل 8 درصد از نظر مقداری افزایش داشته است.

نرخ فروش اوره بعنوان مهمترین بخش از سبد فروش شرکت تابع بازارهای جهانی است. شرکت تخفیف تقریبا 20 درصدی نسبت به قیمت های جهانی برای فروش محصولات صادراتی خود دارد. قیمت اوره در هفته اخیر به 242 دلار است.

نرخ اوره حمایتی که به کشاورزان اختصاص پیدا میکرد، نیز از هر کیلو 8 هزار و 393 ریال به 18 هزار و 350 ریال افزایش یافته که عامل دیگری برای افزایش مبلغ فروش بوده است.

بعد از افزایش در فصل سوم سال به دلیل تقویت تقاضا در برزیل، هند و ایالات متحده، قیمت های اوره در فصل چهارم  2019  9 درصد کاهش پیدا کرد. کاهش قیمت در فصل سوم ناشی از کمبود تقاضای فصلی بوده است. طبق آمار سال های گذشته همواره قیمت جهانی اوره در زمستان 97 و 96 کاهشی بوده به نحوی که نرخ ها در تابستان تا محدوده 270 دلار افزایش می گیرد و در دی و بهمن  تا 190 دلار افت می کند. طی دو هفته اخیر حجم تقاضا در چین بهبود پیدا کرده است و بخشی از کاهش های اخیر قیمت، جبران شده است. در سال 2020 با توجه به انتظار تقویت تقاضا و ظرفیت های جدید محدود، انتظار بر افزایش 1.7 درصدی در قیمت اوره جهانی است.

بررسی عملکرد پتروشیمی شیراز
بررسی عملکرد پتروشیمی شیراز
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا