عملکرد شرکتها

بررسی گزارش عملکرد پتروشیمی کرمانشاه

پتروشیمی کرمانشاه در صنعت تولید اوره و آمونیاک فعالیت می کند. ظرفیت اسمی سالیانه شرکت 660000 تن اوره می باشد که بیش از 9 درصد کل ظرفیت تولید این محصول در کشور را به خود اختصاص داده است. پتروشیمی کرمانشاه 55 درصد محصولات خود را در سال اخیر به صورت صادراتی به فروش رسانده است.

طرح توسعه فاز دوم با ظرفیت 660 هزار تن اوره در سال و 396 هزار تن آمونیاک شرکت از نظر فیزیکی 30 درصد پیشرفت داشته است.

نرخ گاز مصرفی شرکت از 600 تومان در سال قبل، در نه ماهه امسال به 735 تومان رسیده است.

مقدار تولید محصولات شرکت در این ماه به دلیل قطعی گاز ناشی از افت فشار زمستان 17 درصد کمتر از ماه و 29 درصد پایینتر از میانگین نه ماهه ابتدایی سال است.

اما فروش دی ماه این شرکت نسبت به میانگین سال 98 ، افزایش 103 درصدی داشته است. این افزایش مقدار فروش به دلیل رشد چشمگیر فروش صادراتی اوره در ماه اخیر بوده است. این موضوع نشان می دهد موجودی  انبار شرکت های اوره هر از چند گاهی بصورت یکجا به فروش می رسد و به نظر می رسد بجز تخفیف دلاری مشکل خاصی دیگر برای فروش نداشته باشند.

مقدار فروش اوره صادراتی شرکت نسبت به ماه قبل 600 درصد افزایش داشته است. این افزایش باعث شده که مقدار فروش کل نسبت به ماه قبل رشد 255 درصدی داشته است.

مبلغ فروش شرکت در دی ماه 213 میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل و ماه گذشته بترتیب افزایش 256 و 268 درصدی داشته که ناشی از افزایش مقدار فروش شرکت است.

میانگین فروش 9 ماهه ابتدایی امسال 98 میلیارد تومان است که فروش دی ماه 117 درصد بالاتر از این میانگین است.

نرخ فروش اوره بعنوان مهمترین بخش از سبد فروش شرکت تابع بازارهای جهانی است. با توجه به نرخ گزارش شده اوره صادراتی در گزارش ماهانه، نرخ هر تن اوره معادل 180 است که تخفیف تقریبا 20 درصدی نسبت به قیمت های جهانی مشهود است.

قیمت اوره جهانی فوب خاورمیانه در آخرین گزارش 240 دلار اعلام شده است. چشم انداز تقاضای کود در میان مدت برای چین نزولی گزارش شده است زیرا قیمت گذاری ضعیف محصولات کشاورزی و تغییر روش های کوددهی، منجر به استفاده از کود نیتروژن خواهد شد. مصرف چین در 2019 به طور قابل ملاحظه ای کاهش پیدا کرد و اگرچه در حال حاضر سهم بالایی از تقاضای جهانی اوره را به خود اختصاص داده است، انتظار می رود در میان مدت این سهم کاهش پیدا کند. در هند مصرف کود اوره 5.5% در 2019 افزایش پیدا کرده است.

سیگنالهایی مبنی بر افزایش تقاضا در هند، برزیل و آمریکا در 2020 وجود دارد که انتظار می رود کاهش نرخ استفاده در چین را جبران کنند. افزایش مصرف کود در فصل کاشت محصولات کشارزی در هند، مسائل بنیادی جذاب در بخش کشاورزی برزیل و افزایش تولید ذرت در این کشور و افزایش مصرف اوره در ایالات متحده بعد از دوفصل کاهش به دلیل اختلال در شرایط آب و هوایی، از تقاضای اوره حمایت خواهد کرد.

تغییر نرخ اوره حمایتی که به کشاورزان اختصاص پیدا میکرد، نیز از هر کیلو 8 هزار و 393 ریال به 16 هزار و 990 ریال عامل دیگری برای افزایش مبلغ فروش بوده است. نرخ فروش کود اوره به شرکت خدمات حمایتی کشاورزی کیسه 50 کیلویی درب واحد تولیدی و تحویل به شرکت خدمات حمایتی کشاورزی به مبلغ 398125 ریال ابلاغ شده است.

میزان تولید ماهانه پتروشیمی کرمانشاه
میزان تولید ماهانه پتروشیمی کرمانشاه
 میزان فروش ماهانه پتروشیمی کرمانشاه
میزان فروش ماهانه پتروشیمی کرمانشاه
مبلغ فروش محصولات پتروشیمی کرمانشاه
مبلغ فروش محصولات پتروشیمی کرمانشاه
نرخ فروش محصولات پتروشیمی کرمانشاه
نرخ فروش محصولات پتروشیمی کرمانشاه
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا