عملکرد شرکتها

بررسی گزارش فعالیت ماهانه حریل دوره 1 ماهه منتهی به 1398/07/30

شرکت حملو نقل ریل پرداز سیر گزارش فعالیت ماهانه حریل دوره 1 ماهه منتهی به 1398/07/30 در تاریخ 1398/08/06 روی کدال ارائه شده است.

شرکت ریل پرداز سیر ( حریل ) در مهر ماه 23 میلیارد تومان درآمد شناسایی کرده است که نسبت به ماه قبل آن (21 میلیارد تومان) حدود 10% افزایش یافته است.

شرکت تا پایان مهر ماه 124 میلیارد تومان درامد شناسایی کرده و توانسته 90% درآمد سال قبل مالی خود ( منتهی به اسفند ) را پوشش دهد.

بخش عمده ای از درآمد سال جاری از محل حمل ذوب آهن و فولاد خوزستان می باشد. قرارداد منعقده با فخوز دو ساله و تاریخ عقد ابتدای خرداد 97 می باشد.

قرارداد ذوب اما از اوایل زمستان منعقد شده و یکساله می باشد. این قرارداد می بایست به زودی با توجه به اتمام قرارداد در ماه آینده تمدید شود.

با نزدیک شدن سررسید اتمام هر دو قراداد مذکور امکان افزایش نرخ حمل با توجه به افزایش نرخ حامل های انرژی در سال جاری بسیار زیاد خواهد بود. قیمت واگنهای خریداری شده سال قبل شرکت حدود 300 میلیون تومان بود. بسته به توان لکوموتیو، مسیر، ظرفیت واگن ها، نوع بار و … تعداد لوکوموتیو مورد نیاز شرکت تعیین می شود.

در مجموع در سال قبل تناژ کل بارگیری شده در سطح کشور حدود 50 میلیون بوده است. در مدت مذکور متوسط تعداد واگنهای باری و لکوموتیوهای در گردش به ترتیب حدود 25 هزار واگن و 630 لکوموتیو بوده است.

بهره مندی حمل و نقل ریلی از جذابیت نسبی در قیاس با حمل و نقل جاده ای از دیدگاه دولت ( مصرف کمتر سوخت ) باعث شده بود شرکت در چند سال اخیر مالیاتی پرداخت نکند که با توجه به در تنگنا بودن درآمدهای دولت در سال آینده خطر حذف یا کاهش معافیت مالیاتی وجود خواهد داشت.

شرکت در اواخر سال قبل حدود 20 میلیارد تومان تسهیلات مالی کوتاه مدت و 80 میلیارد بلند مدت اخذ کرده بود که در نیمه اول سال حدود 8 میلیارد تومان هزینه مالی شناسایی کرده است در حالی که در سال قبل حوالی صفر بوده است.

هزینه های فروش شرکت هم انتظار می رود رشد 100% نسبت به سال قبل داشته باشد. شرکت سالانه قریب به 2 میلیون تن مواد معدنی که عمدتا سنگ آهن، کنسانتره، گندله، زغال سنگ و سیمان فله و پاکتی با استفاده از حدود هزار دستگاه واگن تحت تملک خود و حدود 200 دستگاه واگن استیجاری حمل می کند.

عمده واگنهای شرکت رومانیایی بوده و ظرفیت بارگیری 55 تن را دارند. کارخانه اصفهان فعال در زمینه تعمیرات واگنهای باری در کشور با قراداد اجاره بلند مدت در اختیار حریل می باشد و قادر است ماهانه بطور متوسط حدود 100 واگن تعمیر کند.

متوسط مصرف گازوئیل به ازای هر تن کیلومتر حدود 60 سی سی است در حالی که برای حمل و نقل ریلی حدود 10 الی 11 سی سی است.

بالا بودن عمر مفید واگن های باری ( در ایران بیش از 100 سال البته در جهان حدود 50 سال!! ) و ارزش بالای ارزش باقیمانده آن ( با توجه به اینکه عمده ارزش واگن از آهن به کار رفته از آن مشتق می شود ) دو ویژگی مهم ناوگان ریلی باری است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا