عملکرد شرکتها

بهبود عملکرد قلرست در سال جاری مالی

شرکت سهامی عام قند لرستان ( با سال مالی 31/04 ) در سال 1345 با مشارکت بانک صنعت و معدن فعلی تاسیس و از سال 1347 با ظرفیت اسمی 1500 تن چغندر در شبانه روز بهره برداری خود را شروع کرد و طبق آخرین اصلاحیه پروانه بهره برداری کارخانه مورخ 10/06/1388 ظرفیت کارخانه در تولید شکر استحصالی از چغندر قند و تصفیه شکر خام به ترتیب به میزان 26،600 و 50،000 تن سالانه در 3 شیفت کاری میباشد .

این شرکت در اسفند ماه مبلغ 5 میلیارد تومان فروش داشته است که نسبت به ماه قبل (با فروش 7 میلیارد تومانی ) مبلغ فروش شرکت 29 کاهش داشته است.

 همچنین شرکت در مجموع شش ماه مبلغ 97 میلیارد تومان فروش داشته است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ( با فروش 62 میلیاردی ) مبلغ فروش شرکت 56 درصد افزایش داشته است .

این شرکت در اسفند مقدار 98 تن شکر چغندری با نرخ هر تن 6 میلیون و 500 هزار تومان فروخته است که نسبت به ماه قبل مقدار فروش شرکت 46 درصد افزایش داشته است .

همچنین شرکت در این ماه مقدار 94 تن شکر تولیدی از شکر خام با نرخ هر تن حدود 4 میلیون تومان فروخته است که نسبت به ماه قبل مقدار فروش شرکت 94 درصد کاهش داشته است .

شرکت در اسفند مقدار 1100 تن ملاس با نرخ هر تن 3 میلیون تومان فروخته است درحالی که در ماه قبل شرکت ملاس نفروخته است .

شرکت در این ماه مقدار 164 تن تفاله خشک با نرخ هر تن 4 میلیون 700 هزار تومان فروخته است درحالی که ماه قبل فقط 5 تن تفاله خشک فروخته است .

درسال مالی 98 به دلیل حجم بالای بارندگی در استان لرستان و جاری شدن سیل و تخریب مزارع کشاورزان نتوانستند مقدار چغندری که قرار داد بسته بودند را تحویل بدهند و باعث شد تا شرکت در سال 98 نتواند مقدار چغندر لازم که 180 هزار تن بود را جذب کند.

 همچنین به دلیل قیمت تضمینی که یکسال قبل از برداشت تعیین میشود و مقایسه کشاورزان با قیمت دیگر کالا ها و بالا تر بودن قیمت آنها از کاشت چغندر به برنج روی آورده اند و باعث شدند مقدار چغندر لرستان از 400 هزار تن به 140 هزار تن کاهش یابد  و این امر باعث کاهش تولید شرکت در شکر و سایر محصولات جانبی در سال 98 شد .

اما با توجه به این که کشاورزان اطلاع زیادی از محصولات دیگر نداشتند باعث ضرر آنها شد و پیشبینی میشود در سال 99 دوباره به کشت چغندر روی بیاورند و باعث استقبال آن بشوند .

براساس صورت مالی 6 ماهه 30/10/98 (حسابرسی شده ) درآمد های عملیاتی شرکت در این شش ماه نسبت به کل سال مالی قبل 31 درصد افزایش یافته است و باعث افزایش 40 درصدی سود ناخالص شرکت و در نهایت افزایش 68 درصدی سود عملیاتی شرکت شده است. حاشیه سود عملیاتی از 16 درصد در سال قبل به 21 درصد در شش ماهه امسال رسیده است که افزایش نرخ محصولات از دلیل اصلی آن است .

حاشیه سود ناخالص شکر چغندری 17 درصد و حاشیه سود ناخالص شکر تولیدی از شکر خام 15 درصد است.

 لازم به ذکر است شرکت در سال مالی قبل شکر تولیدی از شکر خام فروش نداشته است در حالی که در شش ماهه امسال شرکت مقدار حدودا 8000 تن فروخته است .برای شش ماه دوم سال مالی شرکت مقدار حدودا 9000 تن فروش محصولات خود را تخمین زده است.

بیش از 90 درصد بهای تمام شده شرکت را مواد مصرفی تشکیل می دهد که شامل چغندر و شکر خام می شود  که مقدار خرید چغندر مصرفی شرکت در این شش ماه نسبت به سال مالی قبل 30 درصد کاهش داشته است که دلیل آن شرایط بد جوی و عدم رقابت قیمتی چغندر با سایر محصولات کشاورزی بوده است.

 نرخ خرید چغندر در این شش ماه نسبت به سال مالی قبل 40 درصد افزایش داشته است همچنین شرکت در سال مالی قبل شکر خام نخریده بود اما در شش ماه امسال خرید 10000 تن شکر خام و افزایش دستمزد به دلیل تبدیل آن به شکر تولیدی از دلایل افزایش بهای تمام شده نسبت به سال قبل هستند .

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا