عملکرد شرکتها

تحلیل عملکرد فولاد امیرکبیر کاشان

فولاد امیرکبیر کاشان که از زیرمجموعه های فولاد مبارکه محسوب می شود، ورق های گالوانیزه به روش غوطه وری گرم تولید می کند. این عملیات که در حمام روی مذاب (Zn) به روش غوطه وری انجام می شود باعث پوشش دهی سطح فولاد شده و خوردگی فولاد (زنگ زدگی) آن را بشدت کاهش می دهد.

محصولات شرکت در سه شکل عمده کویل، ورق تخت و ورق فرم دار تولید می شود. ورقهای گالوانیزه در گارد ریلها، کانالهای کولرها، در لوازم خانگی چون یخچال، بخاری و آبگرمکن و در صنایع خودرو بیشترین کاربرد را دارد.

عمده فروش شرکت داخلی بوده و تنها 10 درصد از محصولات شرکت صادر می شود.

ظرفیت موجود این خط تولید در حال حاضر بالغ بر 130 هزار تن در سال می باشد که شرکت بیش از حد ظرفیت تولید می کند. همانگونه که در نمودار مشاهده می شود تولید سال 97 و 98 ، 149 هزار تن گالوانیزه بوده است. این در حالی است که مقدار فروش شرکت در سال 98 کاهش 6 درصدی نسبت به سال 97 داشته است.

مبلغ فروش شرکت از 881 میلیارد تومان در سال 97 با رشد 37 درصدی به 1206 میلیارد تومان در سال 98 همراه شده است. این در حالی است که نرخ فروش شرکت از 5.6 به 8.2 میلیون تومان در هر تن افزایش یافته است.

مبلغ فروش شرکت در اسفندماه کاهش 26 درصدی نسبت به ماه قبل داشته است که ناشی از افت 34 درصدی مقدار فروش شرکت بوده است. این در حالی است که نرخ فروش شرکت در اسفند ماه 13 درصد نسبت به ماه قبل رشد داشته است.

شایان ذکر است نرخ فروش شرکت در اسفندماه به 9.4 میلیون تومان بر هر تن رسیده است که 21 درصد بیشتر از میانگین 11 ماهه ابتدایی سال 98 است.

بخش اصلی سود فولاد فجر از اختلاف قیمت ورق فولادی خریداری شده از فولاد مبارکه (ماده اولیه) و ورق گالوانیزه (محصول) بدست می آید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا