تازه واردین بازارمقالات آموزشی

راهنمای جامع کار با درگاه دارا (درگاه الکترونیکی سهام داران)

درگاه دارا یا درگاه الکترونیکی سهام داران شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه قابلیت جدیدی است که با برقراری ارتباط با سامانه سجام توانسته گام جدیدی در ارائه خدمات الکترونیکی بردارد. درگاه دارا توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه ارائه در راستای حفظ شفافیت و اطلاع رسانی دقیق به سهامداران ارائه شده است.

جهت دسترسی به درگاه الکترونیکی سهام داران می توانید به دو شیوه مراجعه به آدرس درگاه دارا و اپلیکیشن های تحت سیستم عامل اندروید و iOS اقدام کنید.

نکته: دقت داشته باشید که برای استفاده از درگاه دارا ابتدا باید احراز هویت شده سجامی شده باشید در غیر اینصورت امکان ورود و استفاده از درگاه الکترونیکی سهامداران (دارا) را نخواهید داشت.

برای احراز هویت سجام می توانید از این مقاله استفاده کنید.

قابلیت های کلیدی درگاه الکترونیکی سهام داران (دارا):

  • امکان مشاهده وضعیت سبد دارایی سهام داران به تفکیک نام و نماد ، تعداد، قیمت و ارزش آن، درصد هر دارایی از سبد و کارگزار ناظر
  • امکان دریافت برخط گواهی سهام به تفکیک هر نماد و کارگزاری
  • امکان مشاهده گردش معاملات به تفکیک کارگزاری و نوع سیستم معاملاتی
  • امکان مشاهده تاریخ مجامع به تفکیک نماد،نوع مجمع و تاریخ برگزاری
  • امکان مشاهده اطلاعیه های صادر شده از سوی ناشران بازار در نمادهایی که دارای، دارایی هستید.
  • قابلیت مشاهده علت ممنوع از معامله شدن سهامدار یا نماد معاملاتی
  • امکان مشاهده وضعیت بازار بورس،فرابورس،اوراق مشتقه و بدهی به تفکیک تاریخ
  • امکان دسترسی مستقیم به پروفایل اطلاعات ثبت شده در سامانه سجام

نحوه ثبت نام و فعالسازی درگاه دارا:

ابتدا به وب سایت درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه مراجعه کنید.

صفحه اصلی درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه
صفحه اصلی درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه

سپس مطابق تصویر زیر کد ملی خود را وارد کنید.

در مرحله بعد باید قوانین و مقررات استفاده از درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه را تایید کنید.

تاییدیه قوانین درگاه دارا
تاییدیه قوانین درگاه دارا

پس از تایید قوانین ، کد فعالسازی تولید شده از سوی سرویس احراز هویت یکپارچه به شماره همراه ثبت شده در سامانه سجام ارسال خواهد شد.

درگاه دارا جهت احراز هویت از روشی با عنوان Identity and Access Management (IAM)  استفاده می کند که مشابه روشی است که شرکت آمازون در وب سرویس هایش استفاده می کند لذا قابلیت اعتماد بالایی دارد.

نکته: دقت داشته باشید که برای درج کد فعالسازی 60 ثانیه فرصت دارید در صورتی که در مدت زمان تعیین شده کد مذکور را وارد نکنید کد ارسال شده از درجه اعتبار ساقط خواهد شد و باید مجدد درخواست کد جدید کنید لذا همان طور که در مقاله آموزش ثبت نام در سامانه سجام توضیح دادیم شماره همراه وارد شده باید به نام خودتان باشد و همیشه به آن دسترسی داشته باشید.

ثبت نام درگاه دارا
ثبت نام درگاه دارا

پس از درج کد تاییدیه باید رمز عبوری انتخاب کنید که باستی حداقل 8کاراکتر باشد و شامل حروف بزرگ،کوچک،اعداد و کاراکترهای خاص باشد. مانند: f8s$e1vv

نکته: دقت داشته باشید که اگر به هر دلیلی رمز عبور خود را فراموش کردید، با ذکر نام و نام خانوادگی و کدملی به آدرس ddn@csdiran.com درخواست خود را ارسال فرمائید.

تعیین رمز عبور درگاه دارا
تعیین رمز عبور درگاه دارا

نکته: دقت داشته باشید که در هر دو کادر فوق باید رمز عبور انتخابی را با استفاده از صفحه کلید مجازی نمایش داده شده تایپ کنید نه کپی و پیست.پس از ثبت رمز عبور در انتهای صفحه کد کپچا را وارد نموده و روی دکمه ورود کلیک کنید.

پس از ورود به صفحه اصلی پنل شما به صورت زیر نمایش داده می شود.

صفحه اصلی درگاه دارا (درگاه الکترونیکی سهامداران)
صفحه اصلی درگاه دارا (درگاه الکترونیکی سهامداران)

اطلاعات منتشر شده در این وب سایت به بخش های مختلفی دسته بندی شده است که به تفکیک سبد دارایی، گردش معاملات، مجامع،اطلاعیه های نمادهای دارای دارایی و گزارش دارایی که امکان دریافت گواهی سهام خود را به صورت الکترونیکی خواهید داشت.

گواهی الکترونیکی سهام از درگاه دارا
گواهی الکترونیکی صادر شده سهام از درگاه دارا

نکته: پس از فعالسازی درگاه دارا،در ورودهای بعدی رمز عبور یکبار مصرف جدیدی به تلفن همراه تان ارسال خواهد شد که پس از ورود رمز عبور یکبار مصرف، باید رمز عبور ثابتی که در زمان ثبت نام اولیه تعیین کرده اید را وارد کنید.

با توجه به امکانات و قابلیت های جالبی که در درگاه دارا تعبیه شده به نظر می رسد که در آینده ای نه چندان جهت دریافت سود مجمع نمادها نیازی به اعلام شماره حساب و مراجعه حضوری به بانک ها نباشد و کلیه فرآیند دریافت سود به صورت الکترونیکی انجام شود که تحول بزرگی در بازار سرمایه کشور خواهد بود.

در صورتی که هنوز سرمایه گذاری در بورس را شروع نکرده اید امکان استفاده از درگاه دارا را نخواهید داشت لذا پیشنهاد می کنیم که مقاله آموزش سرمایه گذاری در بورس ویژه تازه واردان را مطالعه کنید.

نمایش بیشتر

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا