مقالات آموزشیمقالات عمومی

راهنمای جامع طرح آزادسازی سهام عدالت ایرانیان

اگر طی روزهای گذشته پیگیر اخبار بوده باشید حتما مطلع شده اید که سهام عدالت ایرانیان قابلیت فروش و انتقال به غیر را مطابق دستور رهبر انقلاب پیدا کرده است لذا با ما همراه باشید تا با جزئیات و روش ثبت درخواست فروش سهام عدالت به همراه شرایط و قوانین این طرح مطلع شوید.

سهام عدالت چیست؟

سهام عدالت متعلق به بیش از 49 میلیون ایرانی می باشد که از سال 1388 تاکنون در اختیار این افراد بوده است و شامل سهام شرکت های بورسی و خارج از بورس می باشد. اما در همین ابتدا باید در خصوص کلمه سهام عدالت شفاف سازی صورت گیرد چرا که آحاد افراد جامعه که از بورس و سهام اطلاع چندانی ندارند فکر می کنند که سهام عدالت مطابق برگه ای که به آنها در همان سالهای ابتدایی پذیره نویسی تحویل شان شده در واقع یک سهم است در صورتی که این تفکر کاملا اشتباه می باشد و سهام عدالت ایرانیان شامل سهام مجموعه ای از شرکت های ریز و درشت است که طی این سال ها اقدام به شناسایی سود بسیاری نموده اند.

آیا سهام عدالت خود و خانواده را به فروش برسانم یا نگهداری کنم؟

پاسخ به این سوال تا حد زیادی به خودتان و شرایط مالی تان بستگی دارد.اگر بخواهیم از دید اقتصادی به این موضوع نگاه کنیم به این نکته توجه داشته باشید که برای شروع چه میزان سرمایه داشتید و الان پس از 10 سال ارزش سهام تان به چه میزان رشد کرده است. پس می توان به این جمع بندی رسید که نگه داری سهام عدالت با توجه به شرایط فعلی بورس بهترین انتخاب در شرایط حاضر است.

حداقل اگر به خود فکر نمی کنید می توانید به عنوان پس اندازی برای کودکان و آینده سازان خود از آن نگهداری کنید و سالانه سود آن را دریافت نمایید.

ارزش ریالی سهام عدالت شما به چه میزانی رسیده است؟

ارزش سهام عدالت برای اغلب مشمولان که آحاد افراد جامعه را تشکیل می دهند 530 هزار تومان است که هم اکنون این رقم به 40 الی 45 میلیون ریال ( 4 الی 4.5 میلیون تومان) رسیده است و مشمولانی که  سهام عدالت آن ها یک میلیون تومانی است که عمدتا شامل افراد تحت پوشش کمیته بهزیستی و افراد نیازمند جامعه است هم اکنون به 90 میلیون ریال (9 میلیون تومان) رسیده است.

نکته مهم: برگه های قدیمی که تحت عنوان برگه سهام در اختیارتان است در حال حاضر ارزشی ندارد، ملاک سهام دار بودن شما صرفا اطلاعات ثبت شده در سامانه سازمان خصوصی سازی کشور می باشد که در ادامه نحوه بررسی اطلاعات به صورت مفصل ذکر شده است.

مجموعه شرکت هایی که سهام شان جزو سهام عدالت می باشد و ممکن است شما سهم دار هر یک از شرکت ها باشید شامل:

دقت داشته باشید که هر یک از شرکت های فوق خود ممکن است شامل زیرمجموعه های ارزشمند دیگری باشند که همه آنها موجب افزایش سودآوری کل مجموعه خود شده اند لذا درصدی از هر شرکت به سهام عدالت اختصاص یافته است.

آموزش کار با سامانه سهام عدالت

از بین شرکت های موجود در سهام عدالت، شرکت ایران خودرو را می توان به عنوان ثروتمندترین شرکت حاضر در سهام عدالت دانست که یک درصد از آن به سهام عدالت اختصاص یافته و شرکت پالایش نفت تهران با 70 درصد سهام اختصاص یافته را می توان به عنوان بالاترین میزان اختصاص سهام یک شرکت به سهام عدالت دانست.

معنای این جمله که سهام عدالت قابلیت فروش را پیدا کرده چیست؟

دولت برای فروش و آزادسازی سهام عدالت دو شیوه را در پیش گرفته است:

روش اول: سهامداری مستقیم

در این شیوه تعدادی از سهام 35 شرکت بورسی به شما تخصیص پیدا می‌کند و به ازای سهام شرکت‌های غیر بورسی سرمایه‌پذیر سهام عدالت، سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی را نیز دریافت خواهید کرد. در این حالت تعداد سهام عدالت تعلق گرفته به شما دو ماه پس از تاریخ درخواست، در سامانه سجام قابل مشاهده خواهد بود و می‌توانید آن را از طریق کارگزاری‌ها بفروشید یا نزد خودتان نگه دارید. .

روش دوم: سهامداری غیرمستقیم

در این شیوه شما اختیار مدیریت سهام عدالت تان را در اختیار شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی قرار می‌دهید. در چنین حالتی امکان انتقال سهام عدالت به شخص دیگری وجود نخواهد داشت و شما همچنان صرفا باید به سود سالانه سهام تان اکتفا کنید.

باید توجه داشته باشید، آن طور که در سامانه سهام عدالت اعلام شده، شما صرفا یک بار امکان انتخاب یکی از این دو روش را دارید و در صورتی که روش دوم را انتخاب کنید، دیگر نمی‌توانید سهام تان را بفروشید.

برای ثبت درخواست 30 روز به افراد فرصت داده شده است یعنی تا 30 خرداد 1399 فرصت دارید تا روش مدیریت سهام عدالت تان را اعلام کنید.در صورتی که هیچ روشی را انتخاب نکنید به صورت پیشفرض روش غیرمستقیم یعنی مدیریت سهام عدالت شما به بنگاه های استانی سپرده خواهد شد.

به همین جهت توصیه می ‌شود با مطالعه، درخواست خود را ثبت کنید زیرا اگر پشیمان شوید و قصد بازگرداندن سهام خود را داشته باشید مشمول پرداخت مالیات می ‌شوید.پس با دقت بیشتری روش مورد نظرتان را انتخاب کنید.

آموزش ثبت درخواست فروش سهام عدالت

برای شروع ابتدا به سامانه الکترونیکی سهام عدالت مراجعه کنید.

ورود به سامانه سهام عدالت
ورود به سامانه سهام عدالت

پس از کلیک کردن بر روی گزینه نارنجی رنگ ورود به سامانه الکترونیکی سهام عدالت  صفحه جدیدی باز می‌ شود که مربوط به پذیرش قوانین سازمان خصوصی سازی کشور می باشد.

قوانین سامانه سهام عدالت
قوانین سامانه سهام عدالت

پس از پذیرش قوانین صفحه جدیدی باز می شود باید کد ملی و کد امنیتی را مطابق تصویر وارد کنید و سپس گزینه ادامه را تایید کنید.

ورود به سامانه سهام عدالت
ورود به سامانه سهام عدالت

در مرحله بعد نام و نام خانوادگی خود را انتخاب کنید.

سهام عدالت ایرانیان
سهام عدالت ایرانیان

در گام بعد نام پدر را از لیست نمایش داده شده انتخاب کنید و ادامه را کلیک کنید.

سهام عدالت ایرانیان
سهام عدالت ایرانیان

سپس سال تولد خود را از بین گزینه ها انتخاب کنید.

سهام عدالت ایرانیان
سهام عدالت ایرانیان

سپس شماره شناسنامه سهام دار را از بین گزینه های نمایش داده شده انتخاب کنید.

سهام عدالت ایرانیان
سهام عدالت ایرانیان

درصورت تایید اطلاعات ، کلید تایید و ورود را انتخاب کنید. در غیر این صورت از طریق کلید اصلاح، اطلاعات سهام دار را تصحیح نمایید.

تایید اطلاعات در سامانه سهام عدالت ایرانیان
تایید اطلاعات در سامانه سهام عدالت ایرانیان

پس از ورود به سامانه پنل مدیریت سهام عدالت مربوط به شما به شکل زیر نمایش داده می شود.

داشبورد سهام عدالت ایرانیان
داشبورد سهام عدالت ایرانیان

برای مشاهده وضعیت سهام خود و میزان تخصیص یافته می توانید به بخش “صورت وضعیت سهام” مراجعه کنید.

تایید اطلاعات در سامانه سهام عدالت ایرانیان
صورت وضعیت دارای سهام عدالت

در این صفحه می توانید اطلاعاتی مانند تاریخ واریز و بانک مورد نظر به همراه ارزش فعلی سهام خود را مشاهده نمایید.

برای تعیین وضعیت فروش سهام عدالت باید روی گزینه “طرح آزادسازی سهام عدالت” کلیک کنید.

آموزش آزادسازی سهام عدالت
آموزش آزادسازی سهام عدالت

با توجه به توضیحاتی که در ابتدای مقاله ارائه شده می توانید از بین دو روش توضیح داده شده یکی را انتخاب کنید.

نکته: بقیه مراحل در هر دو روش کاملا یکسان می باشد و مهم نیست که کدام روش را انتخاب می کنید.

انتخاب طرح آزادسازی سهام عدالت
انتخاب طرح آزادسازی سهام عدالت

برای انتخاب روش در انتهای توضیحات ارائه شده باید تیک گزینه “مطالب فوق را مطالعه نموده و مایل به استفاده از این روش برای بهره مندی از دارایی سهام عدالت خود می باشم” را فعال کرده و روی گزینه ثبت و ادامه کلیک کنید.

در مرحله بعد باید کد تاییدیه ای که به شماره همراه تان ارسال می شود را در سامانه وارد کنید تا تاییدیه نهایی را ثبت نمایید.در صورتی که نیاز به تغییر شماره همراه دارید می توانید اقدام به تغییر شماره خود نمایید.

تایید شماره همراه در سامانه سهام عدالت
تایید شماره همراه در سامانه سهام عدالت

در صورتی که شماره نمایش داده شده صحیح بود می توانید روی گزینه تایید و ادامه کلیک کنید.

در گام آخر کدی که به تلفن همراه تان ارسال شده را وارد کنید و روی “ثبت نهایی انتخاب” کلیک کنید.دقت داشته باشید که کد ارسالی دارای اعتبار زمانی 2 دقیقه می باشد لذا حتما پس از دریافت کد آن را در سامانه ثبت کنید.

کد پیگیری در سامانه سهام عدالت
کد پیگیری در سامانه سهام عدالت

پس از ثبت نهایی اطلاعات، سامانه کد پیگیری نمایش می دهد که می توانید در جایی یادداشت کرده یا اقدام به چاپ فرم نمایید.

برای اطمینان از اینکه روش انتخاب شده برای شما ثبت گردیده می توانید مجدد روی گزینه “داشبورد اطلاعاتی” کلیک کنید تا به صفحه اصلی هدایت شوید اگر به آخرین گزینه که آزادسازی سهام عدالت است دقت کنید متوجه خواهید شد که از رنگ قرمز به سبز تغییر کرده است و این به معنای این است که روش انتخاب شده برای شما ثبت نهایی شده است.

داشبورد اطلاعاتی سامانه سهام عدالت
داشبورد اطلاعاتی سامانه سهام عدالت

پاسخ به برخی از سوالات متداول در خصوص سهام عدالت

چگونه افراد می توانند مطمئن شوند که مشمول سهام عدالت هستند؟

کلیه افراد می توانند از طریق مراجعه به آدرس اینترنتی samanese.ir و ورود مشخصات هویتی خود، ضمن اطلاع از مشمول بودن، صورتحساب خود را مشاهده نمایند.

تکلیف افرادی که سهام عدالت ندارند و ثبت نکرده اند چیست؟

در حال حاضر به دلیل عدم وجود مجوز قانونی، ثبت نام و تخصیص سهام عدالت به افراد جدید میسر نمی باشد. بدیهی است درصورت صدور مجوزهای قانونی لازم به منظور ثبت نام متقاضیان دریافت سهام عدالت، مراتب به اطلاع عموم خواهد رسید.

تکلیف پرونده متوفیانی که یک یا چند تن از وراث ایشان فوت کرده و یا حضور ندارند؛ چیست؟

در حال حاضر فقط پرونده متوفیانی که تمامی وراث آنها در قید حیات و حاضر می باشند، قابل بررسی و اقدام است. درصورت ایجاد امکان بررسی پرونده این دسته از متوفیان مراتب به اطلاع عموم مردم خواهد رسید.

در صورت مفقودی برگه عضویت سهام عدالت چه اقدامی باید انجام داد؟

هیچ لزومی به در اختیار داشتن برگه عضویت سهام عدالت نیست و این برگه فاقد کاربرد و ارزش می باشد. مشمولین سهام عدالت با مراجعه به آدرس اینترنتی samanese.ir می توانند از وضعیت عضویت و سهامداری خود مطلع شوند.

چنانچه اطلاعات هویتی (شناسنامه ای) مشمولین سهام عدالت از تاریخ ثبت نام قطعی تاکنون تغییر یافته باشد، چه اقدامی باید انجام شود؟

آخرین اطلاعات هویتی و اصلاحات شناسنامه ای تا دی ماه ۱۳۹۵ از سازمان ثبت احوال کشور دریافت و در بانک اطلاعات سازمان خصوصی سازی اعمال شده است. این مشخصات نهایی، مبنای عضویت و سهامداری مشمولین است. در صورت تغییر اطلاعات هویتی افراد پس از تاریخ فوق، لازم است جهت اعمال تغییرات و اصلاح بانک اطلاعاتی با تلفن شماره 02183338 دفتر امور سهام عدالت تماس حاصل فرمایند.

در صورت تغییر تعداد خانوار (بعد خانوار) نسبت به زمان ثبت نام یا تغییر شرایط خانوار ناشی از تولد، ازدواج و فوت چه اقدامی باید نمود؟

اقدام خاصی لازم نیست. تخصیص سهام عدالت بر مبنای بعد خانوار در زمان ثبت نام صورت گرفته است و ازدواج، طلاق و فوت تأثیری در شرایط و مبلغ سهامداری مشمولین ندارد. همچنین متولدین بعد از تاریخ ثبت نام خانوارها نیز مشمول سهام عدالت نمی باشند.

در صورت وجود هر گونه سوال یا پرسش می توانید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا