صندوق سرمایه گذاریمقالات آموزشی

راهنمای جامع کار با صندوق های سرمایه گذاری

صندوق های سرمایه گذاری” را می توان به نوعی جایگزین سپرده های بانکی دانست زیرا تنها ابزارهای مالی در بازار سرمایه هستند که سود مشخص و تقریبا ثابت را به صورت ماهانه ارائه می دهند.

دلیل اصلی استقبال از صندوق سرمایه گذاری در بازار را می توان مدیریت دقیق و دردسر کمتر برای سرمایه گذاران،بازدهی تقریبا ثابت و مناسب همانند سپرده های بانکی،نقدشوندگی بالا و…. دانست.

اگر مقاله آشنایی با صندوق های سرمایه گذاری را مطالعه کرده باشید در این مرحله پس از انتخاب صندوق، نوبت به ثبت نام ، فعالسازی و درخواست صدور واحدهای صندوق رسیده است.

پرسش های زیادی از سوی سرمایه گذاران در خصوص نحوه خریداری و سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری مطرح می شود که در این مطلب به صورت کامل نحوه ثبت نام،خرید و فروش واحدهای سرمایه گذاری را شرح خواهیم داد.

برای ثبت نام و تشکیل پرونده در صندوق سرمایه گذاری غیرقابل معامله می توانید به دو شیوه مراجعه حضوری به شعب صندوق و یا به روش غیرحضوری اقدام کنید. دقت داشته باشید جهت ثبت نام در صندوق در هر دو شیوه باید حتما احراز هویت سامانه سجام را یکبار انجام داده باشید در غیر این صورت حساب کاربری تان فعال نخواهد شد لذا حتی پس از ثبت نام الکترونیکی می بایست مجدد به شعبه صندوق مراجعه کنید.

اگر احراز هویت سجامی را طی کرده باشید به سادگی می توانید با مراجعه وب سایت کلیه صندوق های سرمایه گذاری عملیات ثبت نام و خرید واحدهای سرمایه گذاری را شروع کنید.

چگونه به لیست کامل صندوق های سرمایه گذاری دسترسی داشته باشم؟

اگر به وب سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران  مراجعه کنید لیستی از صندوق های سرمایه گذاری به همراه آدرس وب سایت هر یک را مشاهده می کنید پس از بررسی و انتخاب صندوق به وب سایت آن صندوق مراجعه کنید.از آنجایی که سامانه مورد استفاده اکثر صندوق های سرمایه گذاری از شرکت های داخلی تهیه شده اند لذا فرآیند ثبت نام و کار با سامانه صندوق های سرمایه گذاری یکسان می باشد.

مدارک لازم جهت ثبت نام اولیه در صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت:

  • عکس پرسنلی 4*3
  • تصویر کارت ملی
  • صفحه اول شناسنامه
  • صفحه توضیحات شناسنامه
  • نمونه امضا شما(غیراجباری)

در هر دو شیوه مراجعه حضوری و غیرحضوری باید مدارک زیر را به همراه داشته باشید. در شیوه غیرحضوری صرفا اسکن مدارک ذیل کافیست.

نکات مهم:

دقت داشته باشید که حجم هر یک از فایل های فوق نباید بیشتر از 500 کیلوبایت شود . برای کم کردن حجم تصاویر می توانید از نرم افزار فتوشاپ استفاده کنید.

در خصوص شماره حساب بانکی دقت داشته باشید که باید همان حساب بانکی را اعلام کنید که در زمان احراز هویت سامانه سجام به سازمان بورس اعلام کرده بودید. سعی کنید یکی از حساب های بانکی تان را به این کار اختصاص دهید تا کنترل بیشتری روی درآمدتان داشته باشید.

با توجه به الزام کسب و کارها در استفاده از سامانه شاهکار که برای تایید اصالت صاحب خطوط تلفن همراه استفاده می شود سعی کنید شماره تلفن همراه به نام خودتان ثبت شده باشد و از ثبت شماره تماس افراد دیگر جدا بپرهیزید.

برای شروع ابتدا در صفحه اصلی وب سایت صندوق روی دکمه آبی رنگ در سمت چپ سایت با عنوان “ورود سرمایه گذاران” کلیک کنید.

صفحه اصلی وب سایت صندوق های سرمایه گذاری
صفحه اصلی وب سایت صندوق های سرمایه گذاری

 پس از ورود به بخش پرتال می توانید روی دکمه ” ثبت نام در صندوق سرمایه‌گذاری ” کلیک کنید.

فرم ورود به پنل صندوق های سرمایه گذاری
فرم ورود به پنل صندوق های سرمایه گذاری

پس از ورود به بخش ثبت نام با فرمی مشابه تصویر زیر روبرو خواهید شد:

ثبت نام اولیه در صندوق های سرمایه گذاری
ثبت نام در صندوق های سرمایه گذاری

اطلاعات اولیه را به درستی و با دقت وارد کنید چرا که در صورت ایجاد مشکل می توانید با استفاده از همین اطلاعات مشکل خود را حل کنید.

ﭘﺲ از وارد ﮐﺮدن اﻃﻼﻋﺎت و ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ ﮐﺎﻣﻞ اﺳﺎﺳﻨﺎﻣﻪ و اﻣﯿﺪ ﻧﺎﻣﻪ صندوق، ﮔﺰﯾﻨﻪ ﻗﺒﻮل دارم را اﻧﺘﺨﺎب ﮐﻨﯿﺪ.

پذیرش قوانین صندوق های سرمایه گذاری
پذیرش قوانین صندوق های سرمایه گذاری

 در گام بعد روی ﮔﺰﯾﻨﻪ ﺛﺒﺖ ﻧﺎم کلیک ﮐﻨﯿﺪ ﺗﺎ وارد ﻣﺮﺣﻠﻪ اصلی تکمیل اطلاعات ﺷﻮﯾﺪ.

در این مرحله که مهمترین مرحله از ثبت اطلاعات در صندوق می باشد باید نهایت دقت خود را به کار بگیرید تا اطلاعات تان اشتباه وارد نشود.

تکمیل اطلاعات ثبت نام در صندوق های سرمایه گذاری
تکمیل اطلاعات ثبت نام در صندوق های سرمایه گذاری

پس از اینکه اطلاعات شناسنامه ای،تماس و حساب بانکی خود را تکمیل کردید باید فایل اسکن شده مدارکی که در توضیحات ابتدای مطلب خدمت تان عرض کردیم را برای صندوق ارسال کنید. پس از تکمیل کلیه فیلدها در آخرین گام جهت ورود به حساب کاربری خود در صندوق باید نام کاربری و رمز عبوریم ختص خود برگزینید.

نام کاربری و رمز عبوری که انتخاب می کنید ﺑﺎﯾﺪ ﺷﺎﻣﻞ 8 ﮐﺎراﮐﺘﺮ تشکیل شده از ﺣﺮوف اﻧﮕﻠﯿﺴﯽ ﮐﻮﭼﮏ و ﺑﺰرگ و اﻋﺪاد و ﻫﻤﭽﻨﯿﻦ حداقل ﯾﮏ ﮐﺎراﮐﺘﺮ ﻏﯿﺮ ﺣﺮﻓﯽ ﺑﺎﺷﺪ،ﺳﭙﺲ ﮔﺰﯾﻨﻪ ﺛﺒﺖ ﻧﺎم را کلیک ﮐﻨﯿﺪ.

در صورت تکمیل صحیح اطلاعات به پنل صندوق مورد نظر هدایت خواهید شد.

 در ﭘﻨﻞ ﮐﺎرﺑﺮی ، امکان دسترسی به کلیه درخواست ها و گزارش عملکرد سرمایه گذاری خود را خواهید داشت.

در اولین بخش از منوی خدمات می توانید خلاصه ای از وضعیت سرمایه گذاری خود را مشاهده خواهید کرد. در این بخش خالص ارزش دارایی به همراه تعداد دارایی شما در صندوق بر اساس آخرین NAV صندوق محاسبه و نمایش داده می شود.

ارزش دارایی خریداری شده در صندوق های سرمایه گذاری
ارزش دارایی خریداری شده در صندوق های سرمایه گذاری

بخش حساب کاربری در صندوق سرمایه گذاری

در پروفایل کاربری می توانید برخی از اطلاعاتی که در زمان ثبت نام و تشکیل پرونده به صندوق اعلام نمودید را مشاهده نمایید. دقت داشته باشید که جهت تغییر هر یک از اطلاعات نمایش داده شده باید با مدیر صندوق و بخش پشتیبانی صندوق تماس بگیرید.

مشخصات اطلاعات کاربری در صندوق های سرمایه گذاری
مشخصات اطلاعات کاربری در صندوق های سرمایه گذاری

ﮔﺮدش ﺣﺴﺎب در صندوق های با درآمد ثابت

در اﯾﻦ ﻗﺴﻤﺖ اﻣﮑﺎن ﻣﺸﺎﻫﺪه ﮔﺮدش ﺣﺴﺎب ﺷﻤﺎ به تفکیک نوع عملیات در ﺑﺎزه زﻣﺎﻧﯽ ﻣﻮرد ﻧﻈﺮ وﺟﻮد دارد.

گردش حساب می تواند شامل کلیه وجوه واریز از سمت شما به صندوق،درخواست وجه از صندوق توسط شما،واریز سود واحدهای سرمایه گذاری شده و …می باشد.

گردش حساب مشتریان صندوق های سرمایه گذاری
گردش حساب مشتریان صندوق های سرمایه گذاری

سفارشات ارسال شده در صندوق های با درآمد ثابت

در اﯾﻦ ﻗﺴﻤﺖ درﺧﻮاﺳﺘﻬﺎی ﺻﺪور و اﺑﻄﺎل ﺛﺒﺖ ﺷﺪه ﺗﻮﺳﻂ ﺷﻤﺎ و ﻫﻤﭽﻨﯿﻦ وﺿﻌﯿﺖ آﻧﻬﺎ در ﺑﺎزه زﻣﺎﻧﯽ ﻣﻮرد ﻧﻈﺮ ﻗﺎﺑﻞ ﻣﺸﺎﻫﺪه اﺳﺖ.

بخش سفارش صدور صندوق های سرمایه گذاری
بخش سفارش صدور صندوق های سرمایه گذاری

فرآیند ﺻﺪور واحدهای سرمایه گذاری صندوق

 در اﯾﻦ ﻗﺴﻤﺖ اﻣﮑﺎن ﺛﺒﺖ درﺧﻮاﺳﺖ ﺻﺪور از دو ﻃﺮﯾﻖ ﺑﺮای ﺷﻤﺎ ﻓﺮاﻫﻢ ﮔﺮدﯾﺪه اﺳﺖ. در ﺻﻮرت اﻧﺘﺨﺎب ﮔﺰﯾﻨﻪ ﺻﺪور ﺑﻪ وﺳﯿﻠﻪ ﭘﺮداﺧﺖ اﻟﮑﺘﺮوﻧﯿﮏ”  ﭘﺲ از اﻧﺘﺨﺎب درﮔﺎه ﺑﻪ ﺻﻔﺤﻪ ﭘﺮداﺧﺖ آﻧﻼﯾﻦ ﺑﺎﻧﮑﯽ ﺟﻬﺖ وارﯾﺰ وﺟﻪ ﺑﻪ ﺣﺴﺎب ﺑﺎﻧﮑﯽ ﺻﻨﺪوق راﻫﻨﻤﺎﯾﯽ خواهید شد ﭘﺲ از اﻧﺠﺎم ﻣﺮاﺣﻞ ﭘﺮداﺧﺖ، درﺧﻮاﺳﺖ ﺻﺪور ﺑﻪ اﻧﺪازه ﻫﻤﺎن ﻣﺒﻠﻎ ﺑﺮای ﺷﻤﺎ  به صورت خودکار ﺛﺒﺖ ﺧﻮاﻫﺪ ﺷﺪ.

پرداخت الکترونیک جهت صدور واحدهای صندوق های سرمایه گذاری
پرداخت الکترونیک جهت صدور واحدهای صندوق های سرمایه گذاری

دقت داشته باشید مبلغ مورد نظر جهت خرید واحدهای صندوق را با کارمزد صدور در صندوق محاسبه و سپس عملیات واریز وجه را انجام دهید ، البته این موضوع برای برخی صندوق ها که کارمزدی جهت صدور و ابطال واحدهای سرمایه گذاری اخذ نمی کنند صفر می باشد لذا بر اساس همان مبلغ واریز شده، ارزش روز واحدهای سرمایه گذاری محاسبه و سپس واحدهای شما صادر می شوند.

در زمان واریز توجه داشته باشید که به دلیل قوانین شاپرک مبلغ واریزی شما در روز کاری بعد به حساب صندوق واریز می شود و سپس درخواست شما وارد فرآیند صدور واحدها خواهد شد. لذا انتظار نداشته باشید که در بخش لیست گواهی ها در همان لحظه گواهی سرمایه گذاریتان صادر شده باشد.

برخی از صندوق ها علاوه بر پرداخت الکترونیک قابلیت دریافت وجه از طریق مراجعه حضوری به شعب بانک و واریز مستقیم وجه به حساب بانکی ﮐﻪ ﺗﻮﺳﻂ ﻣﺪﯾﺮ ﺻﻨﺪوق اﻃﻼع رﺳﺎﻧﯽ ﮔﺮدﯾﺪه  اﺳﺖ را دارند، پس از واریز وجه باید فرم مربوطه را تکمیل و اسکن ﻓﯿﺶ وارﯾﺰی اﻗﺪام ﺑﻪ ﺛﺒﺖ درﺧﻮاﺳﺖ ﺻﺪور ﻧﻤﺎﺋﯿﺪ.

ثبت فیش واریز دستی در صدور واحدهای صندوق های سرمایه گذاری
ثبت فیش واریز دستی در صدور واحدهای صندوق سرمایه گذاری

نحوه اﺑﻄﺎل واحدهای سرمایه گذاری صندوق با درآمد ثابت

 در اﯾﻦ ﻗﺴﻤﺖ ﺑﺎ وارد ﻧﻤﻮدن ﺗﻌﺪاد واﺣﺪﻫﺎی ﻣﻮرد ﻧﯿﺎز ﺟﻬﺖ اﺑﻄﺎل، ﺛﺒﺖ درﺧﻮاﺳﺖ اﺑﻄﺎل اﻧﺠﺎم ﺧﻮاﻫﺪ ﺷﺪ.ﻻزم ﺑﻪ ذﮐﺮ اﺳﺖ ﮐﻪ اﻣﮑﺎن ﺣﺬف اﯾﻦ درﺧﻮاﺳﺘﻬﺎ ﺗﺎ زﻣﺎﻧﯽ ﮐﻪ درخواست تان ﺗﻮﺳﻂ ﻣﺪﯾﺮ ﺻﻨﺪوق ﺗﺎﯾﯿﺪ ﻧﺸﺪه ﺑﺎﺷﺪ از ﻣﻨﻮی ﺳﻔﺎرش ﻫﺎ وﺟﻮد دارد.

درخواست ابطال صندوق های سرمایه گذاری
درخواست ابطال صندوق های سرمایه گذاری

ﻟﯿﺴﺖ ﮔﻮاﻫﯽ های صادر شده در صندوق با درآمد ثابت

 در اﯾﻦ ﻗﺴﻤﺖ ﺗﻌﺪاد واﺣﺪ ﻫﺎی ﻣﻌﺘﺒﺮ و صادر شده ﺷﻤﺎ ﻗﺎﺑﻞ ﻣﺸﺎﻫﺪه اﺳﺖ. ﻫﻤﭽﻨﯿﻦ اﻣﮑﺎن ﭼﺎپ ﮔﻮاﻫﯽ وﺟﻮد دارد.در این بخش دقت داشته باشید با هر درخواست صدور جدید گواهی قبلی از اعتبار ساقط گشته و گواهی جدید بر اساس میزان دارایی به روز شده صادر می گردد لذا امکان چاپ مجدد گواهی های قدیمی را نخواهید داشت.

لیست گواهی های صادر شده در صندوق های سرمایه گذاری
لیست گواهی های صادر شده در صندوق های سرمایه گذاری

تقسیم ﺳﻮدﻫﺎی دوره ای در صندوق با درآمد ثابت

 در اﯾﻦ ﻗﺴﻤﺖ اﻣﮑﺎن ﻣﺸﺎﻫﺪه ﺳﻮد ﻫﺎی ﺗﻌﻠﻖ ﮔﺮﻓﺘﻪ در دوره ﻫﺎی ﺗﻘﺴﯿﻢ ﺳﻮد ﻓﺮاﻫﻢ ﺷﺪه اﺳﺖ.

تقسیم سود دوره ای صندوق های سرمایه گذاری
تقسیم سود دوره ای صندوق های سرمایه گذاری

و در نهایت ﺑﺮای ﺧﺮوج از ﭘﻨﻞ ﮐﺎرﺑﺮی ﻣﯽ ﺗﻮاﻧﯿﺪ روی ﮔﺰﯾﻨﻪ ﺧﺮوج ﮐﻠﯿﮏ ﮐﻨﯿﺪ.

در صورتی که از قبل در صندوق مورد نظرتان ثبت نام کرده بودید و در حال حاضر دسترسی به نام کاربری یا رمز عبور خود ندارید می توانید در صفحه اول روی گزینه دریافت نام کاربری و رمز عبور کلیک کنید در صورتی که اطلاعات تکمیل شده مطابق با اطلاعات فعلی باشد از طریق ایمیل یا پیامک نام کابری و رمز عبور اطلاع رسانی خواهد شد.

دریافت نام کاربری و رمز عبور در صندوق های سرمایه گذاری
دریافت نام کاربری و رمز عبور در صندوق سرمایه گذاری

و در صورتی که فقط رمز عبور خود را فراموش کردید می توانید در همین بخش با کلیک روی گزینه فراموشی رمز عبور، رمز عبور جدید را دریافت کنید.

ریست کردن رمز عبور در صندوق های سرمایه گذاری
ریست کردن رمز عبور در صندوق های سرمایه گذاری

نکته: در برخی از صندوق ها با توجه به تکمیل شدن فرآیند صدور واحدهای سرمایه گذاری، ممکن است گزینه صدور در حساب کاربری تان غیرفعال باشد لذا تا زمانی که دیگر سرمایه گذاران درخواست ابطال ندهند امکان صدور واحد جدید برای شما امکان پذیر نخواهد بود.

در صورتی که صندوقی چنین وضعیتی داشت می توانید با مراجعه روزانه به وب سایت صندوق پس از ساعت کاری که عمدتا 14 بعدازظهر به بعد می باشد در صورت فعال بودن بخش صدور، درخواست خود را ثبت نمایید.

حتما یک پرینت از فیش واریزی و گواهی های صادر شده را نزد خود داشته باشید تا امکان پیگیری های بعدی امکان پذیر باشد.

در صورت وجود هر گونه سوال یا مشکل در بخش نظرات اطلاع دهید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا