سامانه معاملاتمقالات آموزشی

راهنمای کار با سامانه های معاملات برخط بورس

معاملات برخط جدیدترین شیوه ارسال سفارشات خرید یا فروش سهام در بازار بورس کشور می باشد لذا سامانه های معاملات برخط در معاملات بازار بورس جزء مهم ترین ابزار مورد استفاده در شرکت های کارگزاری کشور می باشند.

کار اصلی سامانه معاملات برخط دریافت،پردازش و ارسال سفارش به هسته معاملات سازمان بورس و اوراق بهادار کشور می باشد.سامانه های معاملاتی موجود هر یک دارای امکانات و ابزارهایی می باشند که معامله گران بازار سرمایه را در این راه یاری می رسانند لذا شناخت جامع از قابلیت ها و ویژگی های این دسته از ابزارهای نرم افزاری بسیار مهم می باشد .

تسلط کامل بر محیط سامانه های معاملات آنلاین شرط اصلی معامله در بورس می باشد چرا که با کوچکترین اشتباهی در زمان ارسال سفارش می توانید ضرر جبران ناپذیری به خود بزنید.

برای مثال معامله گری را در نظر بگیرید که با تعریف اشتباه پرتفوی موجود در سامانه، نمادهای مورد معامله در چند گروه متفاوت از یکدیگر را زیر نظر می گیرد لذا روزی تصمیم به خرید نماد کویر می گیرد اما به جای نماد کویر نماد پکویر را انتخاب می کند و طبیعتا می توانید حدس بزنید که چه اشتباه بزرگی را مرتکب شده است.

با توجه به مشکلات گزارش شده از سوی سرمایه گذاران بر آن شدیم تا اقدام به جمع آوری راهنمای کار با سامانه های معاملات برخط بورس نماییم.

فایل های موجود در این مقاله از سوی شرکت های اصلی هر یک تهیه و تدوین شده اند لذا گروه مالی سهام سازان دخل و تصرفی در محتوای این فایل ها به وجود نیاورده است. ممکن است راهنمای برخی از سامانه ها کامل تر از سایرین باشد که به عملکرد مستقیم شرکت مادر وابسته می باشد.

مطلب ویژه: سهام سازان چند پیش اقدام به بررسی کلیه سامانه های معاملاتی موجود نموده است جهت آشنایی با سامانه های معاملات برخط بخش اول و بخش دوم کلیک کنید.

راهنمای کار با سامانه معاملات برخط بورس ایمکس

جهت دانلود و مشاهده راهنمای کار با سامانه ایمکس کلیک کنید.سامانه ایمکس در دو شرکت کارگزاری بورس فعال می باشد.

راهنمای کار با سامانه معاملاتی رایان هم افزا کلاسیک

شرکت رایان هم افزا در اکثر کارگزاری های کشورمان دو نسخه از سامانه های معاملات آنلاین خود را ارائه کرده است.

راهنمای کار با سامانه معاملاتی رایان هم افزا اکسیر

سامانه اکسیر نسل جدید سامانه معاملات برخط در شرکت رایان هم افزا می باشد و نسبت به نسخه کلاسیک دارای امکانات و قابلیت های بیشتری می باشد.

راهنمای کار با سامانه معاملات آنلاین پلاس تدبیرپرداز

شرکت تدبیرپرداز همانند شرکت رایان هم افزا دارای دو نسخه از سامانه های خود در اکثر کارگزاری های بورس می باشد چرا که این دو شرکت جز قدیمی ترین شرکت های فعال در حوزه تهیه سامانه های نرم افزار سازمان بورس می باشند.

راهنمای کار با سامانه معاملات برخط بورس
راهنمای کار با سامانه معاملات برخط بورس

راهنمای کار با سامانه معاملاتی آساتریدرآگاه

اگر از مشتریان کارگزاری آگاه هستید می توانید با استفاده از فایل راهنمای تهیه شده توسط این کارگزاری به امکانات و قابلیت های آساتریدر تسلط کامل پیدا کنید.آساتریدر مختص کارگزاری آگاه طراحی شده و اگر برخی از امکانات معمول سامانه های نوین به آن ها راه پیدا کند می توان یکی از کامل ترین سامانه های معاملات بورس دانست .

راهنمای کار با سامانه معاملاتی ایزی تریدر

ایزی تریدر سامانه معاملات برخط مختص کارگزاری مفید می باشد که چند سالی از ارائه آن گذشته است. کارگزاری مفید علاوه بر ایزی تریدر دارای دو سامانه معاملاتی دیگر است.کارگزاری مفید برای ایزی تریدر فایل راهنما منتشر نکرده اما در وب سایت کارگزاری مفید می توانید راهنمای کار با ایزی تریدر را مطالعه کنید.

راهنمای کار با سامانه معاملاتی برخط پرانا

سامانه پرانا سامانه ای مختص شرکت کارگزاری تدبیرپرداز می باشد که در کنار سایر سامانه های معاملاتی در شرکت کارگزاری تدبیرگران فردا در حال فعالیت می باشد. این سامانه از نظر امکانات هم تراز با سامانه های خارجی می باشد. شرکت تدبیرگران فردا هیچ گونه فایل راهنمای کار با سامانه پرانا را منتشر نشده است اما از داخل پنل معاملات می توانید راهنمای تصویری را مشاهده نمایید.

راهنمای کار با سامانه معاملات سهام یاب

سهام یاب علاوه بر امکانات و قابلیت های سامانه های معاملاتی در نگاه اول یک شبکه اجتماعی می باشد که امکان گفتگوی سهامداران را فراهم اورده است.

راهنمای کار با سامانه معاملاتی فارابیکسو

فارابیکسو پلتفرمی هوشمند و جامع است که در آن بازارهای مختلف بازار سرمایه ایران را به همراه ابزارهای نوین را در اختیار شما قرار داده است.فارابیکسو مختص کارگزاری فارابی طراحی شده است.

راهنمای کار با سامانه معاملاتی فونیکس

فونیکس یا سامانه صحرا توسط شرکت ره پویان پردازش گستر صحرا طراحی شده است. فونیکس در آینده جز یکی از سامانه های آنلاین در اکثر شرکت های کارگزاری خواهد شد چرا که به عنوان یک سامانه عمومی طراحی و تولید شده است.

راهنمای کار با سامانه معاملاتی یوزتریدر

یوزتریدر توسط شرکت داده پردازان تدبیر سرمایه که خود یکی از زیرمجموعه های هلدینگ گروه مالی پاسارگاد می باشد طراحی و توسعه داده شده است.به دلیل نوع طراحی متفاوت یوزتریدر نسبت به دیگر سامانه های موجود، مطالعه راهنمای کار با یوزتریدر یکی از ضروریات کار با آن می باشد.

راهنمای کار با سامانه معاملاتی پارس تریدر

پارس تریدر سامانه مختص شرکت کارگزاری پارسیان می باشد و همانند سامانه چوگان هنوز به عنوان سامانه ای نوپا شناخته می شود.پارس تریدر در هر به روزرسانی قابلیت های مناسبی را به خود افزوده است.

راهنمای کار با سامانه معاملاتی نهارخ

متاسفانه شرکت راهکارهای جامع ارشن هیچ گونه اطلاعاتی از ویژگی ها و قابلیت های سامانه اختصاصی خود ارائه نکرده است.در خصوص فایل راهنما هم هیچ گونه اطلاعاتی در دسترس نمی باشد اما تعداد فایل ویدئویی از بخش های مختلف سامانه نهارخ موجود می باشد که عمدتا قدیمی می باشند.

راهنمای کار با سامانه معاملاتی چوگان

سامانه چوگان نسبت به دیگر سامانه های معاملاتی موجود جدیدتر می باشد و صرفا برای کارگزاری برهان سهند طراحی و توسعه داده شده است.

دقت داشته باشید که پس از مطالعه فایله ای فوق انتظار یادگیری و تسلط کامل بر سامانه کارگزاری خود را نداشته باشید. قبل از شروع به کار با سامانه معاملاتی سعی کنید در مبلغ کم یک سفارش خرید ارسال کنید و سپس در سایر بخش بررسی کنید که چه تغییر در پنل معاملاتی شما به وجود امده است تا به مرور زمان تسلط کاملی بر سامانه دست یابید.

نمایش بیشتر

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا