عملکرد شرکتها

بررسی عملکرد ضعیف گروه پالایشگاهی در پاییز 98

کرک اسپرد یک کلمه پر کاربرد در صنعت پالایش نفت و فرآورده های نفتی است که به فاصله بهای یک بشکه محصول تولیدی پالایشگاهی و یک بشکه نفت خام دریافتی توسط پالایشگاههای فعال در سراسر جهان، اشاره دارد. برای مثال اگر بهای هر بشکه نفت خام دریافتی توسط پالایشگاه نفت اصفهان 54دلار باشد و این پالایشگاه اقدام به فروش هر بشکه نفت گاز به بهای هر بشکه 60 دلار نماید، کرک اسپرد یا حاشیه سود نا خالص فروش این فرآورده به ازای هر بشکه 6 دلار می باشد. لازم به ذکر این رقم، سود ناخالص بوده و تا تبدیل شدن به سود خالص کسری هایی را پیش رو خواهد داشت.

از مباحث مهم صنعت پالایشگاهی در سراسر جهان حساسیت سود این صنعت به نوسانات کاهشی یا افرایشی قیمت نفت خام و تغییر کرک اسپرد محصولات مختلف پالایشی است که بر خلاف باور عموم، لزوما تغییر قیمت نفت، به سرعت تاثیر خود را بر کرک اسپردها نمی گذارد. هر چند پس از برقراری آرامش و ثبات نسبی در بازار نفت، کرک اسپردها هم به تبعیت از روند تاریخی خود فاصله شان را با قیمت نفت خام تطبیق می دهند.

بزرگترین عامل مخل بازار نفت که برخی از متخصصان و رسانه ها به آن لقب ” قوانین جدید حمل و نقل سوخت” نسبت می دهند در سال 2020 اجرایی شده است. این قانون تغییر مهم در ترکیب سوخت دریایی است . با توجه به قوانین جدید سازمان بین المللی دریانوردی (IMO) از اول ژانویه سال 2020 ، سوخت کشتی ها باید کمتر از 0.5 درصد گوگرد داشته باشد و تنها در صورتی همچنان می توانند به استفاده از سوخت سولفور بالا (HSFO) ادامه دهند که با نصب سیستم های خاص، سولفور را از گاز منتشره حذف کنند.  مشخصات جدید سوخت بر کل زنجیره تأمین در صنعت حمل و نقل اعم از تولید کنندگان نفت خام، پالایشگاه ها، معامله گران، صاحبان کشتی و … شوک ایجاد کرده است.

کرک اسپرد هر بشکه نفت با توجه به قوانین اعمال شده IMO در فصل اخیر به شدت کاهش یافت که ناشی از افت قیمت نفت کوره به دلیل قوانین جدید دریایی بود.  حدود 20 درصد محصولات پالایشگاههای ایرانی نفت کوره است و نفت کوره جز محصولات زیان ساز پالایشگاه ها است و کاهش کرک آن به این معنی است که محصول زیان ساز، زیان ساز تر می شود. افت قیمتی از 56 به 38 دلار منجر به افت شدید کرک اسپرد پاالایشگاه های ایرانی شد.

از سال 2016 که IMO شروع قوانین جدید در سال 2020 را اعلام کرد، صنایع پالایشگاهی ایران سعی بر اصلاح درصد نفت کوره تولیدی داشتند اما به دلیل مسائل تحریمی این مهم اتفاق نیفتاد.  خروج طرف های خارجی و مشکل تامین قطعات و تجهیزات مربوط به طرح کیفی سازی محصولات راه را برای اصلاح درصدهای تولیدی نفت کوره به بن بست رساند.

حاشیه سود پالایش یک بشکه نفت یا همان کرک اسپرد،  از مرداد ماه روند نزولی گرفت و تا آبان ماه به مرز صفر رسید، حالا تغییر رویه داده و در حال بهبود است. در واقع زیان کرک نفت کوره به شدت کاهش یافته و از بالای 22 دلار در هر بشکه به حدود 10دلار در هر بشکه کاهش یافته است. همان گونه که در داده های جدید رویت میشود نفت کوره هم اکنون در مرز 50-52 دلار معامله می شود که بازگشت درصد عمده ای از کرک اسپرد محصولات را نوید می دهد.

بررسی عملکرد گروه پالایشگاهی
بررسی عملکرد گروه پالایشگاهی
بررسی عملکرد گروه پالایشگاهی
بررسی عملکرد گروه پالایشگاهی
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا