تازه واردین بازارمقالات آموزشی

قواعدی که باید هر تازه وارد بورس بداند

​شروع هر کسب و کاری دارای قواعد و قوانین مختص به خود می باشد که آگاهی از آنها جز ضروریات هر کسب وکار جدید می باشد.

فعالیت در بازار سرمایه بالاخص بازار بورس کشورمان نیز دارای ق​​وانین و شرایط خاصی است که برای شروع کار باید از همه آنها آگاهی داشته باشید چرا که در صورت عدم آگاهی از قوانین بازار ممکن است در باتلاق بورس بیفتید.

ساعات معامله در بازار

اولین نکته ای که باید در معاملات بازار به آن دقت کنید مربوط به ساعت فعالیت بازار می باشد . ساعت شروع فعالیت بازار بورس و اوراق بهادار تهران در مرحله اول به پیش گشایش معروف است و از ساعت ۸/۳۰ الی ۹ صبح در روزهای شنبه الی چهارشنبه شروع می شود . در مرحله پیش گشایش هیچ سفارش خرید یا فروشی انجام نمی گیرد.شروع فعالیت اصلی بازار از ساعت ۹ الی ۱۲/۳۰ می باشد که کلیه سفارشات ارسالی به هسته پس از مچینگ قیمتی ثبت شده و در نهایت تایید نهایی می شوند.

در روزهای پنجشنبه و جمعه و یا روزهای تعطیل، امکان خرید و فروش در بازار وجود ندارد.

نکته ای که باید به آن توجه باشید مربوط به نمادهای عرضه اولیه تازه واردی می باشد که به تازگی سازمان بورس برای جلوگیری از هنگ کردن های مداوم هسته معاملات ساعت انجام معامله این دسته از نمادها را به بعد از فعالیت بازار اصلی منتقل کرده لذا برای رصد معاملات نمادهای عرضه اولیه می توانید از ساعت ۱۲/۳۰ الی ۱۳/۳۰ مجدد نظاره گر وضعیت این نمادها باشید.ساعت انجام معامله این نمادها معمولا توسط ناظر بازار به صورت روزانه در سامانه معاملات کارگزاری ها اطلاع رسانی می شود.

انتخاب صحیح نماد معاملاتی در بین سایر نمادهای بازار

در بسیاری از موارد پیش آمده که سهام داران تازه وارد قصد خرید سهمی را داشته اند اما به دلیل وجود تشابه اسمی در بین نمادها ، سهم اشتباهی را انتخاب و خریداری کردند لذا دقت داشته باشید که در این موارد امکان برگشت اشتباه وجود ندارد حتی ممکن است در صورت فروش در چند ثانیه بعد به دلیل وجود کارمزد ضرر کنید.

انتخاب نماد شستا

برای مثال اگر قصد خرید نماد شستا (شرکت سرمایه گذاری صبا تامین) در سامانه معاملات را داشته باشید پس از تایپ چند حرف اول نماد شستا پیشنهادات متفاوتی از سوی سامانه های معاملاتی می شود که باید با دقت بیشتری نماد اصلی را از بین سایر نمادها تشخیص داده و انتخاب کنید.

کمترین حجم نقدینگی برای شروع معامله

طبق مصوبه جدید سازمان بورس و اوراق بهادار کشور در جهت جلوگیری از افزایش رشد بی رویه بازار نقدینگی لازم جهت خرید سهام از 100 هزار تومان به 500 هزار تومان تغییر کرده است لذا در سفارش های خرید خود دقت لازم را داشته باشید.

نکته: برای خرید نمادهای عرضه اولیه رعایت قانون فوق اجباری نمی باشد لذا می توان با مبالغی کمتر اقدام به خرید سهام نمود.

خرید سهام با دانش و مطالعه

در این خصوص توصیه اکید می کنیم که به هیچ عنوان از دوست و آشنایان خود سیگنال خرید سهام دریافت نکنید و اندوخته مالی تان را آتش نزنید چرا که ارائه سیگنال خرید سهام نیاز به کسب تجربه و دانش تحلیل تکنیکال و بنیادین دارد که کمتر شخصی در حال حاضر در بین تازه واردین بازار از آن آگاهی دارد.

خطرات پنهانی بورس

خرید سهام بدون مطالعه و بررسی مثل این می ماند که با چشمان بسته با خودرویی که در تاریکی شب ترمز ندارد به رانندگی بپردازید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا