مقالات آموزشیمقالات عمومی

روشهای مدیریت استرس در معاملات بازار بورس ایران

درست مثل سایر مشاغل ، معاملات بورس نیز مستلزم مدیریت استرس است. این موضوع قابل درک است زیرا بورس بازاری نیست که بتوانید آن را کنترل یا اداره کنید .در بازار بورس معامله گران 5 روز در هفته به بازار دسترسی دارند. در نتیجه ، آنها مطمئناً هر روز از هفته با خطرات و ابهاماتی روبرو هستند.

ما همچنین می دانیم که عدم اطمینان نسبت به وضعیت بازار می تواند باعث بروز ناراحتی بیشتر شود لذا هر یک از اتفاقات بازار به نوبه خود باعث می شود که معامله گران قربانی استرس روزانه خود شوند. برخورد با استرس یکی از کارهایی است که باید به عنوان معامله گران بورس انجام دهیم ، خواه آن را دوست داشته باشیم یا نداشته باشیم.

بنابراین ، اکنون که مشخص شد که شما در معاملات بازار سرمایه با استرس روبرو خواهید بود ، بهتر نیست با آن کنار بیایید و در جهت مدیریت استرس خود تلاش کنید؟ از این رو بهتر نیست که نکات منفی بازار را به مثبت تبدیل کرده تا بدین شکل این ضعف به قدرت شما تبدیل شود؟

اگرچه میزان معینی از استرس در تجارت امری اجتناب ناپذیر است ، اما موانعی وجود دارد که باید توسط هر معامله گر که می خواهد موفقیت بیشتری کسب نماید ، کنار گذاشته و برطرف شود. جو منفی بازار می تواند به عقلانیت ، انگیزه ، تمرکز و وضعیت عاطفی شما حمله کند. اما با مدیریت بهتر استرس نسبت به دیگران می توانید از آن به نفع خود استفاده کنید ، بدین ترتیب به احتمال زیاد در مسیر صحیحی قرار دارید.

برای کمک به شما در کنار آمدن با احساسات منفی که در اغلب موارد تجربه معاملات مثبت را از بین می برد به چهار نکته مهم در مورد نحوه مدیریت استرس به عنوان یک معامله گر بورس اشاره می کنیم:

  • برنامه معاملاتی داشته باشید

اگر برنامه ای در معاملات نداشته باشید ، احساس می کنید که کنترلی روی اوضاع مالی خود ندارید ، و این جایی است که استرس وارد می شود. داشتن یک برنامه کاری مؤثر است و بسیاری از عوامل استرس را از بین می برد. علاوه بر این ، داشتن یک استراتژی و یک برنامه معاملاتی شانس موفقیت شما را به شدت افزایش می دهد. برنامه شما باید براساس اهداف ، سرمایه در دسترس ، افق زمانی و میزان ریسکی باشد که شما مایل به پذیرش آن هستید.

  • سطح تحمل ریسک خود را بدانید

شما برای به دست آوردن هر مبلغی سخت تلاش کرده اید، بنابراین نمی توانیم بگوییم که باید مبلغی را برای از دست دادن کنار بگذارید تا میزان ریسک تان مشخص شود. هیچ کس حاضر نیست حتی یک ریال از پولش را دست بدهد.مهم نیست که هر چقدر هم سعی کنید از آن جلوگیری کنید ، ضرر و زیان جزئی از ذات بازار می باشد. با این حال ، هنگامی که ضرر حاصل از یک سرمایه بزرگ را با مبلغ کمتری مقایسه می کنیم آسوده خاطر خواهید شد. سعی کنید مبلغ کمتری از سرمایه را وارد بازار کنید و در صورت ضرر، استرس از دست دادنش را نداشته باشید.

مدیریت استرس در معاملات بورس
مدیریت استرس در معاملات بورس
  • ورزش – از نظر جسمی و روحی

یک تمرین خوب بدنی در یک سالن ورزشی می تواند یک مُسکن عالی برای استرس باشد. اگر خیلی دوست ندارید به ورزشگاه بروید ، گزینه های زیادی مانند دویدن ، شنا ، یوگا و یا حتی پیاده روی در صبح زود وجود دارد. شما باید ورزش هایی را انتخاب کنید که باعث کاهش سطح استرس در زندگی واقعی شود. وقتی ورزش می کنید ، بدن شما دوباره جوان می شود. بنابراین ، ذهن و بدن شما آرامش خواهد یافت. اهداف و افق دید شما هنگام ورزش تازه می شوند .

در کنار تمرین بدنی ، باید ذهن خود را تمرین دهید. این کار می تواند توسط بازی هایی که ذهن تان را درگیر می کند انجام شود به عنوان مثال با انجام بازی هایی مانند شطرنج ذهن تان فعال تر تجزیه و تحلیل می کند و به شما در ایجاد استراتژی های معاملاتی بهتر کمک می کند.

  • استراحت کنید

تنها چند دقیقه دوری از صفحه نمایش مانیتورتان می تواند شگفتی هایی برای تسکین میزان استرس شما ایجاد کند ، زیرا در تمام طول روز به نمودارها و آمارها خیره شده اید تا دریابید که معاملات خوب می تواند استرس زا باشد. شما می توانید این استراحت ها را برنامه ریزی کرده و حتی زنگ خطر را نیز برای آنها قرار دهید تا ساعت استراحت تان را فراموش نکنید.

بدون استراحت ، احتمالاً اشتباهات بالا می رود ، که همه ما می دانیم می تواند برای موفقیت در تجارت مضر باشد. با استراحت و انجام کاری کاملاً متفاوت ، ذهن خود را دوباره زنده می کنید ، با این شیوه ذهن خود را مجدد آماده بررسی وضعیت بازار می کنید.

در روزهایی که وضعیت بازار مطلوب نمی باشد پیشنهاد می کنیم که به دور کامل سیستم را خاموش کرده و از آن دور شوید تا بتوانید از میزان استرس و اخذ تصمیمات عجولانه بکاهید.

  • همزمان چند کار را انجام ندهید

وقتی چند وظیفه ای کار می کنید دارید ، احساس خوبی در مورد خود خواهید داشت زیرا گویا به چیزی دست فراتر از قدرت خود دست پیدا کرده اید. اما وقتی مدتی به این شیوه کار می کنید ، بدن و ذهن تان خسته می شود. چند وظیفه گی، مغز شما را خسته و گیج می شود. بنابراین ، باید از انجام آن دست بکشید. اگر می خواهید استرس معاملات را کاهش دهید ، باید از انجام کارهای متعدد خودداری کنید.

  • روی اعتماد به نفس خود کار کنید

اگر به خود اعتماد به نفس نداشته باشید ، هیچ کس دیگر نمی تواند به شما کمک کند. عدم اعتماد به نفس منجر به شک و تردید می شود ، و این می تواند مانعی اساسی در رشد شما باشد – هم از نظر شغلی و هم از دید شخصی.

اگر در معاملات روزانه شروع به شک و تردید کنید، احتمالاً دچار وضعیت ناخوشایندی خواهید شد. برای موفقیت ، شما باید ذهنیت مثبتی برای خودتان ایجاد کنید ، روشی که از طریق آن می توانید این کار را انجام دهید این است که به دنبال یادگیری بیشتر در معاملات بورس باشید.

مدیریت استرس در معاملات بورس
مدیریت استرس در معاملات بورس
  • با ضرر کردن، دنیا به پایان نمی رسد

این موضوع که شما نمی توانید برنده هر بازی ، هر رقابت و هر تجارت باشید کاملا واقعی است و دور از ذهن نیست. دو راه اساسی در مقابل ضرر وجود دارد : می توانید اجازه دهید که این شرایط شما را پایین بیاورد و تحت فشار قرار دهد ، یا می توانید آن را در آغوش بگیرید ، آن را تجزیه و تحلیل کنید ، از آن درس بگیرید و مطمئن شوید که دوباره اشتباهات مشابه را مرتکب نشوید.

  • به کارگاه و کلاسهای آموزشی مراجعه کنید

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بورس و جنبه های روانشناسی بازار که برای موفقیت در آن بسیار مهم هستند حتما ثبت نام کنید تا بیشتر از این استرس ضرر و زیان احتمالی در بورس را نداشته باشید.

مطلب ویژه: جهت افزایش کارآیی و کاهش استرس در معاملات بورس می توانید مقاله ای با عنوان چه نکاتی را باید در طراحی اتاق مختص معاملات بورس درنظر بگیریم؟ را در وب سایت سهام سازان مطالعه کنید.

نتیجه گیری

حتی اگر تجارت استرس زا باشد ، نباید از انجام معامله خودداری کنید. جدا از استرس ، فعالیت در بازار بورس می تواند گزینه ای عالی برای افزایش درآمد شما باشد. اگر می خواهید استرس خود را در معاملات کاهش دهید ، باید روی نکات فوق تمرکز کنید. نمی توان استرس معاملاتی را به صفر رساند ، اما می توانید با مدیریت استرس ثبات بیشتری به معاملات خود دهید!

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا