تازه واردین بازارمقالات آموزشی

گام های شروع سرمایه گذاری در بازار بورس

پس از مهیا کردن الزامات اولیه جهت سرمایه گذاری در بازار بورس که شامل آشنایی با نحوه انجام معاملات سهام در بازارهای مختلف بود باید اولین اقدام عملی جهت دسترسی به بازار بورس را انجام دهید.

​گام اول: دریافت کد بورسی

برای دریافت کد بورسی (کد معاملات یا کد سهام داری) خود می توانید به مطلبی با عنوان کد معاملات بورسی چیست و چگونه آن را دریافت کنم؟ مراجعه نمایید.

گام دوم: برقراری ارتباط بین حساب بانکی و سامانه معاملات کارگزاری بورس

قبل از افتتاح حساب معاملاتی در کارگزاری های بورس، باید حساب بانکی مختص سرمایه گذاری در بازار بورس داشته باشید زیرا برای پرداخت هزینه معاملات علاوه بر روش واریز دستی مبلغ معامله به حساب کارگزاری و روش خرید اینترنتی با درگاه بانکی کارگزاری، در روش سوم امکان انتقال خودکار وجه نقد به حساب شرکت کارگزاری فراهم می باشد.

با برقراری لینک یا ارتباط بین حساب بانکی شما و حساب سامانه معاملاتی کارگزارتان عملیات انتقال وجه در زمان خرید سهام به صورت خودکار انجام می شود، با این شیوه از دردسرهای مرسوم خرید اینترنتی یا واریز دستی و مراجعه به شعب بانک خلاص خواهید شد.

از این رو پیشنهاد می کنیم حداقل یک حساب وکالتی را به کارگزاری خود معرفی کنید. در زمان افتتاح حساب معاملاتی هیچ یک از کارگزاری های کشور به صورت پیش فرض چنین دسترسی به حساب بانکی شما ندارند لذا با یکبار مراجعه به شعبه بانک این لینک برقرار خواهد شد.

در حال حاضر تعدادی از بانک های کشور امکان برقراری ارتباط بین حساب بانکی و سیستم معاملاتی کارگزاری ها را ایجاد کرده اند که دو بانک سامان و ملت جز فعال ترین ها می باشند.می توانید قبل از ثبت نام در سامانه معاملات کارگزاری، فرم معرفی نامه مربوط به این دو بانک را از کارگزاری خود دریافت و پس از ثبت و تایید توسط بانک مجدد به کارگزار تحویل دهید تا حساب وکالتی شما در زمان افتتاح حساب سامانه معاملاتی در سیستم ثبت گردد.

فرآیند برقراری لینک حساب بانکی و حساب معاملات آنلاین در این مقاله شرح داده شده است.

مراحل ورود به بورس
مراحل ورود به بورس

گام سوم: ثبت نام در سیستم کارگزاری و تشکیل حساب کاربری معاملات برخط

جهت ثبت درخواست دسترسی به سامانه معاملات برخط بورس می توانید به دو شیوه عمل کنید. در روش اول با مراجعه حضوری به یکی از کارگزاری فعال بورس انجام می شود و در روش دوم می توانید به صورت غیرحضوری با مراجعه به وب سایت کارگزاری مورد نظرتان درخواست تعریف حساب معاملات خود را ارسال کنید.

دقت داشته باشید که برخی از کارگزاری از ثبت نام آنلاین و غیرحضوری پشتیبانی می کنند اما اکثر کارگزاری های کشور همچنان به روش سنتی اقدام به ثبت نام می کنند.

پس از تشکیل حساب کاربری در سامانه کارگزاری به شیوه ای که راحت تر هستید نوبت به احراز هویت سجامی جهت جلوگیری از پولشویی در معاملات می رسد. مطابق جدیدترین دستورالعمل سازمان بورس در جهت جلوگیری از ضرر و زیان، تازه وارد بازار در یک ماه اول فقط امکان خرید سهام عرضه اولیه، سهام حق تقدم و واحد صندوق های ETF را دارند لذا اگر قصد خرید سهام دیگر شرکت ها را دارید باید یک ماه منتظر بمانید.

با توجه به دستورالعمل جدید سازمان بورس کلیه فعالین بازار سرمایه جهت استفاده از سیستم معاملات آنلاین باید از طریق سامانه سجام احراز هویت شوند‌. در این خصوص پیشنهاد می کنیم که فرآیند دریافت کدبورسی و ثبت نام سامانه معاملات و احراز هویت را در یک کارگزاری انجام دهید تا از اتلاف زمان و انرژی جلوگیری کنید.

سامانه سجام چیست و چه کاربردی برای فعالین بازار سرمایه دارد؟

سجام یا سامانه جامع اطلاعات مشتریان مختص فعالین بازار سرمایه می باشد و کلیه فعالین حقیقی و حقوقی بازار سرمایه باید برای یک بار در آن ثبت نام و سپس احراز هویت الکترونیکی شوند.دلیل استفاده از چنین سیستمی شفافیت بیشتر و جلوگیری از فساد مالی و پولشویی و …. می باشد از طرفی با توجه به گسترش بازار نیاز به چنین سیستمی بیش از پیش احساس می شد.

سجام: سامانه جامع اطلاعات مشتریان
سامانه سجام بورس

سعی کنید در زمان تشکیل پرونده و ارائه اطلاعات به سامانه کارگزاری و سامانه سجام از اطلاعات مشابه استفاده کنید زیرا این دو سیستم به یکدیگر متصل هستند و کار اصالت سنجی داده ها انجام می شود لذا اگر به هر دلیلی اطلاعات سامانه ها یکسان نباشد احراز هویت نخواهید شد.

در زمان انجام عملیات احراز هویت باید دسترسی به شماره همراه اعلام شده در سامانه را داشته باشید زیرا چندین مرحله پیامکی حاوی کد امنیتی برای شما ارسال خواهد شد که باید به اپراتور مربوطه اعلام کنید تا تایید نهایی شما انجام شود.

نحوه انجام احراز هویت سجامی:

احراز هویت الکترونیکی سجامی به این صورت می باشد که صرفا با استفاده از وبکم متصل به سامانه سجام تصویری از چهره شما گرفته می شود و در پروفایل سجام شما درج خواهد شد.

در روش غیرحضوری می توانید با مراجعه به دفاتر پیشخوان منتخب در سراسر کشور این مرحله را طی کنید که دارای هزینه ناچیزی است اما اگر از طریق کارگزاری اقدام کنید معمولا رایگان تمام می شود.

لیست دفاتر پیشخوان منتخب به تفکیک هر استان و شهرستان که فرآیند احراز هویت سجام را انجام می دهند.

گام چهارم: آشنایی با سامانه معاملاتی بورس

پس از طی کردن مراحل ثبت نام، پیامک و ایمیلی حاوی نام کاربری و رمز عبور به همراه آدرس ورود به سامانه معاملات از سوی کارگزاری برای شما ارسال خواهد شد.

نرم افزار معاملات بورس
سیستم معاملات بورس

در مقاله ای تحت عنوان آشنایی با سامانه های آنلاین معاملاتی بخش اول و آشنایی با سامانه های آنلاین معاملاتی بخش دوم کلیه سامانه های معاملات آنلاین بورس را از نظر ویژگی و امکانات به صورت اجمالی معرفی کردیم.

با دسترسی به هر یک از سامانه های معاملاتی امکان ارسال سفارش خرید یا فروش انواع سهم را خواهید داشت چرا که کلیه درخواست های خرید یا فروش شما به صورت بلادرنگ به سرورهای سازمان بورس ارسال شده و پس از انجام عملیات مپینچ قیمت سفارش شما نهایی خواهد شد.

گام پنجم: تعیین حداقل مبلغ جهت انجام اولین سرمایه گذاری در بازار بورس

طبق بخشنامه جدید سازمان بورس و اوراق بهادار کشور در سال 1399 حداقل مبلغ لازم برای انجام معاملات خرید باید 500 هزار تومان باشد البته اگر کارمزد کارگزاری به آن اضافه شود باید مبلغی در حدود 505 هزار تومان مد نظرتان باشد. البته این مبلغ برای خرید سهام عرضه اولیه نمی باشد لذا برای خرید عرضه اولیه می توانید با هر مبلغی اقدام به خرید نمایید.

گام ششم: آشنایی با نحوه تجزیه تحلیل اطلاعات و صورت های مالی شرکت های بورسی

اگر قصد فعالیت جدی و سرمایه گذاری در بازار بورس را دارید باید با نحوه تجزیه و تحلیل اطلاعاتی که شرکت های حاضر در بورس در بازه های زمانی متفاوت به سهام داران در سامانه کدال ارائه می کنند آشنا شوید. یکی از نکاتی که باید در زمان انجام معاملات بورس مدنظرتان باشد بررسی صورت های مالی منتشر شده از سوی شرکت می باشد .

برای مشاهده جدیدترین اطلاعات و صورت های مالی منتشر شده باید به وب سایت کدال مراجعه نمایید. این وب سایت قابلیت نمایش اطلاعات منتشر شده به صورت آفلاین در قالب فرمت های مختلف و آنلاین را داراست که در خصوص وب سایت کدال پست های آموزشی جداگانه ای ارائه خواهد شد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا