اخبار بازار سرمایه

مراسم معارفه پتروشیمی آریا ساسول

در این نشست امیرحسین بحرینی مدیرعامل آریا ساسول، این شرکت را یک مجتمع بزرگ تولید اتیلن و پلی اتیلن با ظرفیت بالغ بر یک میلیون و ۸۵۰ هزار تن در سال معرفی کرد و گفت: محصولات تولیدی این مجتمع عمدتا شامل اتیلن با ظرفیت یک میلیون و 100 هزار تن، انواع پلی اتیلن متوسط و سنگین با ظرفیت 375 هزار تن و پلی اتیلن سبک با ظرفیت 375 هزار تن در سال است.

شرکت پلیمر آریا ساسول که با سرمایه‌گذاری مشترک شرکت ساسول آفریقای جنوبی و شرکت ملی صنایع پتروشیمی، تاسیس و در منطقه انرژی پارس عسلویه در سال 1387 به طور رسمی افتتاح شده است، فردا هفتم خردادماه 99 به تابلو بازار دوم فرابورس راه می‌یابد و 5 درصد از سهام آن عرضه اولیه می‌شود.

مدیرعامل شرکت پلیمر آریا ساسول با اشاره به علل به تعویق افتادن عرضه اولیه سهام این شرکت پلیمری گفت: نوسان شدید در قیمت تولیدات صنعت پتروشیمی به دلیل جهانگیر شدن ویروس کرونا و خاکستری شدن وضعیت بازار در سطح جهان سبب شد که تا زمان به ثبات رسیدن قیمت، در عرضه ۵ درصد از سهام آریا ساسول تعلل کنیم.

مطلب ویژه: عرضه اولیه آریا ساسول

او در همین زمینه اظهار کرد: اکنون با توجه به رفع محدودیت‌های قرنطینه در چین به عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده پلی‌اتیلن در جهان، بازار بر مدار صعودی قرار گرفته و چشم‌انداز مثبتی از آن دیده می‌شود.

بحرینی در مورد میزان تولید شرکت آریا ساسول در سال 98 اعلام کرد: در حوزه تولید با رشد حدود 12 درصدی نسبت به سال قبل حدود یک میلیون و 800 هزار تن اتیلن و انواع پلی ‌اتیلن سبک و سنگین و C3+‌ تولید کردیم که منجر به ثبت رکورد تولید پایدار و بالاتر از طراحی، طی ۴ سال اخیر شده است.

به گفته او همچنین فروش محصولات شرکت آریا ساسول در سال 98 نزدیک به 90 هزار میلیارد ریال بوده که نسبت به سال پیش از آن رشد 52 درصدی را نشان می‌دهد و از این مبلغ بیش از 42 هزار میلیارد ریال سود خالص محقق شده که حاکی از حاشیه سود ۴۷ درصدی است.

امیرحسین بحرینی یکی از نکات مهم در صنعت پتروشیمی را نزدیک شدن میزان تولید و فروش به ظرفیت اسمی دانست و گفت: چهار سال است که ظرفیت تولید و فروش مجموعه آریا ساسول بالاتر از ظرفیت طراحی‌شده است؛ از این رو می‌توان ادعا کرد این شرکت از یک کسب‌وکار پایدار برخوردار است.

بحرینی با اشاره به اینکه در سال‌های ۹۶، ۹۷ و ۹۸ از ظرفیت‌هایی که توسط برجام ایجاد شد، استفاده کردیم و علاوه بر تعمیرات لازم، پروژه رفع گلوگاه‌های تولید و افزایش ۱۰ درصدی تولید اتیلن را به نتیجه رساندیم، افزود: در حال حاضر آریا ساسول تا چندین سال نیاز به تعمیرات اساسی ندارد و تجهیزات و فرایندهای این مجموعه به‌روزرسانی شده است.

او در تشریح چشم‌انداز عملکرد آتی شرکت آریا ساسول گفت: حقیقت این است که بر خلاف انتظارها با شیوع ویروس کرونا نه تنها عملکردمان منفی نشده بلکه همان‌طور که در صورت‌های مالی قابل مشاهده است، برنامه تولید بیشتر از ظرفیت تولید است.

مدیرعامل آریا ساسول همچنین از در دست اقدام بودن پروژه احداث یک واحد جدید تولید پلی‌اتیلن با ظرفیت سالانه 300 هزار تن خبر داد که به گفته او این طرح توسعه‌ای می‌تواند زنجیره ارزش آریا ساسول را تکمیل کند و قطعا با راه‌اندازی این واحد جدید پلی‌اتیلن در سال ۱۴۰۱، درآمدها و سودآوری شرکت افزایش می‌یابد.

منبع: وب سایت فرابورس

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا