مقالات آموزشیمقالات عمومی

چگونه گواهی سهام را به صورت غیرحضوری دریافت کنیم؟

نفوذ روزافزون اینترنت موجب افزایش رضایت آحاد کاربران از خدمات غیرحضوری شرکت ها شده است. یکی از خدماتی که به تازگی توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به سهامداران ایرانی ارائه شده است امکان دریافت گواهی سهام به صورت غیرحضوری می باشد.

در گذشته سهام داران به دو شیوه مراجعه حضوری به شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه و یا دفاتر پیشخوان منتخب در سراسر کشور امکان دریافت گواهی نقل و انتقال سهام شان را داشتند اما با ارائه این خدمت به صورت غیرحضوری کلیه سهامداران امکان دریافت گواهی را به صورت الکترونیکی خواهید داشت.

اما برای شروع ابتدا باید به درگاهی که شرکت سمات (سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه ) طراحی نموده مراجعه کنید و پس از طی فرآیند ثبت نام اولیه دسترسی به پنل مورد نظر فراهم خواهد شد .

برای طی فرآیند ثبت نام در درگاه دارا ( درگاه الکترونیکی سهامداران) کلیک کنید. در این مقاله کلیه مراحل ثبت نام در درگاه دارا به صورت گام به گام و با جزئیات کامل آموزش داده شده است.

پس از طی فرآیند ثبت و فعالسازی، حساب کاربری درگاه الکترونیکی سهامداران ایجاد می شود در این مرحله نوبت به دریافت گواهی می رسد.

نحوه دریافت گواهی الکترونیکی سهام

ابتدا مسیر زیر را طی کنید.

در حساب کاربری خود روی گزینه گزارش دارایی کلیک کنید پس از لود گزارش لیست شرکت هایی که در آن سهام دار هستید نشان داده می شود.

جلوی هر نماد با کلیک روی گزینه دریافت گواهی، فرمی به صورت زیر نمایش داده می شود.

گواهی سهام بورس
گواهی سهام بورس

گواهی ها به تفکیک هر بازار صادر می شوند و پس از تغییر در سبد دارایی باید گواهی جدید را مجدد دریافت نمایید.

در سامانه دارا امکان دریافت و حتی چاپ گواهی را دارید لذا امکان ارائه به شرکت های کارگزاری جهت نقل و انتقال سهام وجود دارد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا