اخبار بازار سرمایه

هر آنچه در معارفه غگیلا روی داد

در این نشست محمدعلی کارگر مطلق، رئیس هیات‌مدیره مجموعه صنایع شیر ایران، در ابتدای سخنان خود با اعلام اینکه این مجموعه بزرگ‌ترین تولیدکننده محصولات لبنی در سطح کشور است، گفت: شرکت شیر پاستوریزه گیلان هشتمین شرکت از مجموعه صنایع شیر ایران است که به بازار سرمایه کشور وارد شده است.

شرکت شیر پاستوریزه پگاه گیلان وابسته به شرکت صنایع شیر ایران درسال ۱۳۵۴ با ظرفیت اسمی ۱۵۰ تُن در روز در زمینی به مساحت 8/5 هکتار و با بیش از ۱۰ هزار متر مربع تاسیسات و زیربنا در شهر صنعتی رشت احداث شد تا به تامین شیر مدارس بپردازد.

به گفته کارگر مطلق، پس از ورود شرکت شیر پگاه گیلان به بازار سرمایه و با توجه به برنامه‌های توسعه‌ای و همچنین راه‌اندازی واحد شیری کشت‌و‌صنعت پگاه گیلان، این سهم از ارزش بالایی برخوردار خواهد شد.

او با اشاره به رکوردشکنی‌های این شرکت در دریافت شیر خام و فروش داخلی گفت: ما در سال گذشته در دریافت شیر خام رکوردشکنی کرده‌ایم و این روند در فروردین سال جاری نیز تداوم پیدا کرد؛ شیر پگاه تلاش کرده بالغ بر 80 درصد شیر استان گیلان را جذب کند. ضمن اینکه توانستیم در فروش داخلی رکورد سال‌های گذشته را نیز بزنیم.

رئیس هیات‌مدیره صنایع شیر ایران عملکر شیر پگاه گیلان را در عرصه صادرات مثبت قلمداد کرد و گفت: صادرات محصولات شیر پگاه به افغانستان به صورت هفتگی انجام می‌شود. ضمن آنکه در تلاش هستیم افزایش میزان صادرات از محورهایی باشد که بر آن متمرکز خواهیم شد.

کارگر مطلق در ادامه سخنان خود، تاکید کرد که این شرکت از ارز 4 هزار و 200 تومانی استفاده نکرده است بنابراین حذف آن تاثیری بر عملکرد این مجموعه نخواهد گذاشت. او در این باره گفت: از آنجا که ما شیر خام را از طریق دامداران صنعتی و سنتی دریافت می‌کنیم و هیچ وارداتی نداریم، در نتیجه حذف ارز دولتی نیز تاثیری بر عملکردمان ندارد.

برای مشاهده آگهی عرضه اولیه غگیلا کلیک کنید.

به گفته او تشدید تحریم آمریکا علیه کشورمان در میزان تولید و توزیع محصولات لبنی بی‌تاثیر است.
با این وجود کارگر مطلق درباره احتمال افزایش نرخ تورم و تاثیر آن بر شرایط شرکت بیان کرد: قطعا اگر رشد تورم در کل صنعت رخ دهد شرکت ما هم از این جریان متاثر می‌شود اما از آنجا که تولیدات شرکت از گروه‌های اصلی غذایی به شمار می‌رود بر میزان فروش ما تاثیری ندارند. باید توجه داشته باشیم که میزان مصرف این گروه غذایی در دنیا سه برابر ایران است بنابراین هنوز ظرفیت برای فروش وجود دارد.

حسن بیتا، عضو هیات مدیره و معاون مالی شرکت شیر پاستوریزه پگاه گیلان نیز در نشست خبری عرضه سهام این شرکت در بازار دوم فرابورس ایران با ارائه چکیده‌ای از صورت‌های مالی شرکت در سال ۹۸ گفت: نسبت جاری این شرکت ۱.۹۴ است و جریان وجوه نقد آن که روی رقم ۸۸ میلیار ریال می‌ایستد، نشان از کارنامه مثبت آن در عرصه مالی دارد.

او در ادامه با اشاره به افزایش احتمالی قیمت مواد اولیه لبنیاتی و شیر خام عنوان کرد از آنجا که احتمال می‌رود در آینده با افزایش قیمت شیر خام روبه‌رو شویم، در شرکت پگاه گیلان تلاش شده با غنی کردن انبارها و ذخیره‌سازی بهینه تا حد زیادی از صدمات این افزایش قیمت کاسته شود.

مدیرعامل غگیلا، در خصوص برنامه‌های آتی این شرکت خاطر نشان کرد که ارتقا کیفیت محصولات، آموزش تخصصی پرسنل، تعامل با بانک‌ها، استفاده بهینه از منابع، تلاش به منظور ارتقای عوامل زیست محیطی، کنترل و کاهش مصرف انرژی و کاهش هزینه‌ها از جمله برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در این شرکت است.

اسماعیل‌زاده خوش‌نامی شرکت شیر پگاه را مهم‌ترین برگ برنده این شرکت دانست و گفت: ما بدون انجام تبلیغات گسترده بیشترین سهم را در بازار لبنیات کشور در اختیار گرفته‌ایم که بخش مهمی از آن ناشی از خوش‌نامی شیر پگاه است و امیدواریم با عرضه سهام این شرکت بتوانیم به تعامل نزدیک و سازنده با مردم ادامه دهیم.

او در ادامه در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره ارزندگی سهام این شرکت گفت که مصرف شیر در کشورهای اروپایی سه برابر ایران است و شرکت شیر پگاه گیلان در تلاش است تا با همکاری سایر ارگان‌ها و نهادها، الگوی مصرف شیر در ایران را بیش از پیش بهبود ببخشد،به همین دلیل چشم‌انداز این شرکت بسیار روشن است.ضمن اینکه تولید محصولات نوشیدنی با شکر بسیار کمی که در دست تولید است، می‌تواند موردتوجه مصرف‌کنندگان قرار بگیرد.

حسن بیتا نیز در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره سرمایه در گردش این شرکت اعلام کرد که سرمایه در حال گردش این شرکت،۲۵۴ میلیارد ریال مثبت است و وضعیت بدهی آن به سازمان تامین اجتماعی و سازمان امور مالیاتی،بدون کسری ذخیره برای سال آینده است.

منبع: فرابورس

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا