اخبار بازار سرمایه

قابل توجه تازه واردین بازار:سهام پذیره نویسی را به جای عرضه اولیه نخرید!

در معاملات 1 بهمن 1398 با اعلام پذیرنویسی شرکت تامین سرمایه دماوند اکثریت تازه واردین بازار از شوق ارائه عرضه اولیه پس از چند ماه و ترس از جا ماندن این قافله اقدام به خرید و ثبت سفارش پذیره نویسی به جای عرضه اولیه در نماد تماوند نمودند.

پذیره نویسی شرکت تامین سرمایه دماوند بر اساس قوانین سازمان بورس و اوراق بهادار کشور در قیمت اسمی 1000 ریال قابل ثبت و خرید می باشد و پس از اتمام این مرحله پول شما تا زمان طی مراحل اداری ثبت شرکت نزد سازمان بورس بلوکه خواهد ماند که این فرآیند ممکن است حتی به چند سال هم برسد.

اما سهام عرضه اولیه روال کاملا مشخصی دارد چرا که کلیه مراحل اداری و ثبت شرکت به اتمام رسیده است چرا که پس از تقسیم سهام موجود بین سهامداران در روز عرضه اولیه از روز کاری بعد امکان خرید یا فروش آن را خواهید داشت اما سهام پذیرنویسی به این شکل نمی باشد از این رو دقت بیشتری در خرید سهام پذیره نویسی داشته باشید.

اما نمی توان صرفا سهام داران تازه وارد را در این خصوص مقصر دانست چرا که مقصرین اصلی را می توان در گام اول به سازمان بورس کشور دانست چرا که پس از عرضه اولیه های فله ای به علت نبود هیچ گونه مدیریت و کنترل دقیق در ماههای گذشته و عدم اطلاع رسانی دقیق در خصوص سهام پذیره نویسی، سهام داران تازه وارد با ذوق و شوق فراوان به علت عدم تمایز بین پذیره نویسی و عرضه اولیه اقدام به ثبت سفارش نمودند.

در گام بعدی شرکت های نرم افزاری که اقدام به طراحی و پشتیبانی سامانه های آنلاین بورس کرده اند را می توان مقصر اصلی دانست چرا که با درج کلمه عرضه اولیه در سامانه های معاملاتی اکثریت سهام داران را به اشتباه انداختند.

با توجه به شرایط موجود در صورتی که از شرایط پذیره نویسی مطلع نیستند پیشنهاد می کنیم در سریعترین زمان ممکن اقدام به حذف سفارش کنید و در صورتی که با آگاهی کامل اقدام به خرید سهام تماوند نمودید کلیه مسئولیت خرید متوجه خودتان خواهد بود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا