مقالات آموزشیمقالات عمومی

نحوه فروش سهام عدالت

پس از اعلام خبر آزادسازی سهام عدالت بسیاری از افراد جامعه برآمدند تا اقدام به فروش سهام عدالت تعلق گرفته به خود کنند.

به تازگی دولت و سازمان خصوصی سازی در چند اطلاعیه گوناگون اقدام به معرفی روش های فروش سهام عدالت نموده است که با استفاده از این مقاله می توانید راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

فروش سهام عدالت از طریق شعب بانک های عامل

دارندگان سهام عدالت که قصد فروش سهام خود را دارند، می توانند از سه شنبه ۶ خرداد به شعب بانک‌هایی که شماره شبای آن را به سازمان خصوصی سازی معرفی کرده اند، مراجعه و با تکمیل فرم های مربوط نسبت به تکمیل سفارش فروش 30 درصد از سهام عدالت خود اقدام کنند.

مطلب ویژه: جهت مشاهده استعلام دارایی سهام عدالت خود کلیک کنید.

شعب بانک‌های عامل از 10 خرداد که فرآیند آزادسازی سهام عدالت انجام می‌شود اقدام به دریافت سفارش فروش شما می کنند،در گام بعدی بانکها سهام سفارش داده شده را براساس وضعیت بازار به فروش می‌رسانند و مبلغ تعیین شده ظرف چند روز به حساب مشمولان واریز خواهند کرد.

در شیوه فروش مستقیم به بانک ها که با تکمیل فرم مخصوص جهت ارائه وکالت فروش به بانک ها امکان پذیر است شما اختیار فروش هر سهم به همراه تعداد مورد نظر را به بانک می سپارید و اجازه دخل یا تصرفی را نخواهید داشت لذا استفاده از این شیوه را پیشنهاد نمی کنیم.

لیست بانک هایی که امکان ارسال فروش سهام عدالت تان را دارید مطابق تصویر زیر می باشد:

لیست بانکهای عامل در فروش سهام عدالت

فروش سهام عدالت از طریق کارگزاران بورس

در شیوه دوم که از طریق سامانه های مخصوص کارگزاری های بورس کشور انجام می پذیرد می توایند به سادگی اقدام به ثبت درخواست فروش خود کنید ، این شیوه به هیچ عنوان مشابه اناجم معامله در سامانه های معاملاتی کارگزاری های بورس نمی باشد.

سهام داران با انتخاب روش مدیریت مستقیم و بدون نیاز به دریافت کد بورسی می توانند از طریق سامانه های مخصوص فروش سهام عدالت به صورت آنلاین درخواست فروش سهام شان را ثبت نمایند. در این سامانه ها نوع شرکت و تعداد سهام اختصاص یافته به سهامداران قابل استعلام است. این سهم‌ها از بین 36 شرکت بورسی و تعدادی شرکت غیر بورسی به سهامداران سهام عدالت تخصیص داده شده اند.

اینفوگرافیک مراحل فروش سهام عدالت
اینفوگرافیک مراحل فروش سهام عدالت

بدیهی است که در سامانه های زیر با توجه به شرکت کارگزاری خود که مراحل اولیه احراز هویت را طی نمودید می توانید سهام شرکت های مورد نظرتان را به صورت موردی انتخاب کرده و درخواست تان را ثبت نمایید.

سامانه های الکترونیکی سهام عدالت

سامانه سهام عدالت در کارگزاری آگاه

سامانه سهام عدالت در کارگزاری فارابی

سامانه سهام عدالت در کارگزاری آبان

سامانه سهام عدالت در کارگزاری آپادانا

سامانه سهام عدالت در کارگزاری بانک توسعه تعاون

سامانه سهام عدالت در کارگزاری بانک گردشگری

سامانه سهام عدالت در کارگزاری آتی ساز بازار

سامانه سهام عدالت در کارگزاری آتیه

سامانه سهام عدالت در کارگزاری توسعه معاملات کیان

سامانه سهام عدالت در کارگزاری ابراز

سامانه سهام عدالت در کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

سامانه سهام عدالت در کارگزاری ارگ هومن

سامانه سهام عدالت کارگزاری اطمینان سهم

سامانه سهام عدالت کارگزاری اقتصاد بیدار

سامانه سهام عدالت شرکت ایمن بورس

سامانه سهام عدالت کارگزاری بانک توسعه صادرات

سامانه سهام عدالت کارگزاری بانک صادرات

سامان سهام عدالت کارگزاری بانک کشاورزی

سامانه سهام عدالت کارگزاری بانک ملت

سامانه سهام عدالت کارگزاری بانک انصار

سامانه سهام عدالت کارگزاری بانک خاورمیانه

سامانه سهام عدالت کارگزاری بورس بهگزین

سامانه سهام عدالت کارگزاری بهمن

دقت داشته باشید که در این شیوه شما صرفا درخواست فروش تان را ثبت می کنید و اختیاری در تعیین قیمت فروش سهام تان نخواهید داشت.قیمت فروش سهام در جهت جلوگیری از تشکیل صف های فروش و افت قیمت بیش از اندازه، از طریق کارگزاران به صورت تجمیعی خارج از ساعت معاملات و به قیمت پایانی همان روز معامله خواهد شد .

کارگزاری کلیه سفارش‌های فروش همه مالکان سهام عدالت در سامانه های فوق را به قیمت بازار اخذ کرده و تا ساعت 14 آن روز به منظور تجمیع به سپرده‌گذاری مرکزی ارسال می‌کند.

شرکت سپرده گذاری تا پایان آن روز سفارشات ارسالی هر کارگزار را در کد اختصاصی آن شرکت ایجاد می کند.کارگزار روز کاری بعد از ساعت 12:45 الی 14 سفارشات فروش تجمیع شده را در هر نماد به قیمت پایانی همان روز وارد سامانه می‌کند و اهالی بازار می‌توانند به قیمت پایانی آن روز معاملاتی سهام مورد نظر را خریداری کنند.

تسویه و پرداخت وجه سهم فروش رفته

پس از فروش سهام ، مبالغ حاصل از فروش بعد از دو روز کاری به شماره شبای معرفی شده و تاﻳﻴد شده به نام خودتان که در سامانه سهام عدالت قبلا ثبت کرده اید، توسط کارگزاری واریز می گردد.

نکته 1: سهام داران گرامی دقت داشته باشید که در صورت انتخاب و ثبت نام در کارگزاری غیر از کارگزار اصلی خود که حساب کاربریتان را از آن دریافت کرده اید، امکان تغییر مجدد کارگزار ناظر جهت فروش سهام تان را نخواهید داشت لذا سعی کنید حتی الامکان از طریق وب سایت کارگزاری اصلی خود اقدام کنید.

نکته 2: در صورتی که اطلاعات شما در سامانه سهام عدالت موجود نباشد امکان ثبت درخواست فروش سهام عدالت را نخواهید داشت و به این معناست که سهام عدالت بنابر دلایلی به شما تعلق نگرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا