صندوق سرمایه گذاریمقالات آموزشی

چگونه می توان صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت معتبری پیدا کنیم؟

صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت را می توان جدیدترین شیوه سرمایه گذاری در بازار سرمایه دانست.دلیل اصلی ارائه این صندوق ها جذب سرمایه های سرگردان و کوچک سرمایه گذارانی بوده که از ریسک ضرر و زیان در معاملات سهام گریزان بوده و همانند سپرده های بانکی به کسب سود ثابت قانع بودند.

پیشنهاد ویژه: پاسخ به 10 سوال رایج در خصوص صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت

انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری:

صندوق سرمایه گذاری در سهام: صندوق‌ قابل معامله که بخش اصلی سبد آن‌ها را سهام شرکت‌ بورسی تشکیل می‌دهد.مانند صندوق سرمایه گذاری امین یکم فردا

صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت: صندوق قابل معامله که بخش اصلی سبد آن را اوراق درآمد ثابت تشکیل می‌دهد.مانند صندوق سرمایه گذاری امین آشنا ایرانیان

صندوق سرمایه گذاری مختلط: این نوع از صندوق ها ترکیبی از دو صندوق فوق می باشند.

سایر صندوق های سرمایه گذاری:

از دیگر صندوق های سرمایه گذاری می توان به صندوق های زمین و ساختمان،صندوق های بازارگردانی،صندوق های نیکوکاری و … اشاره کرد که در این مقاله به آن حوزه نخواهیم پرداخت و موضوع اصلی این مقاله صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت می باشد.

میزان سود پرداختی در صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت

صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت پیش‌بینی سود خود را در شعبه بانک یا کارگزاری یا وبسایت صندوق به شما اعلام می‌ کنند. در خصوص سود صندوق انتظار نداشته باشید که همانند سپرده های بانکی سود قطعی و دقیقی به شما اعلام کنند دلیل آن این است که ارزش سبد صندوق‌ها هر روز تحت تاثیر عوامل مختلف بازار تغییر می‌کند و پیش‌بینی دقیق ارزش سبد برای یک‌ ماه آینده امکان ندارد ولی معمولا در شرایط عادی بازار سودی که صندوق‌ها در آخر می‌سازند به عدد پیش‌بینی شده در اساسنامه نزدیک است.

کارمزد صدور و ابطال واحدهای صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت

صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت معمولا هزینه صدور و ابطال کمتری نسبت به صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی دارند. ( به دلیل معافیت از مالیات و کم‌تر بودن سایر هزینه‌ها)کارمزد خرید یا فروش صندوق بر اساس هر گواهی درخواست سرمایه گذاری می باشد برای مثال اگر شما ۲۰ واحد از صندوقی را داشته باشید و برای مرحله اول ۲ واحد ،مرحله دوم ۹ واحد ،مرحله سوم ۱۱ واحد از صندوق را خریداری کرده باشید جمعا سه گواهی سرمایه گذاری خواهید داشت که کارمزد صدور به هر گواهی تعلق می گیرد در زمان فروش نیز به همین روش عمل می شود.

برای مشاهده میزان کارمزد پرداختی به صندوق می توانید در سایت صندوق در بخش “گردش حساب” جزئیات را مشاهده نمایید.سعی کنید صندوق سرمایه گذاری انتخاب کنید که جهت صدور و ابطال واحدها هیچ کارمزدی از شما اخذ نکنند.

اکثر صندوق های وابسته به بانک ها معمولا میزان سود پرداختی شان بیشتر از سپرده های بانکی مدت دار نمی باشد اما صندوق هایی که خصوصی و وابسته به شرکت های کارگزاری از جمله صندوق هایی هستند که علاوه بر بازدهی مناسب جهت تشویق سرمایه گذاران هیچ گونه کارمزدی اخذ نمی‌کنند. 

از این رو در این دسته از صندوق‌ها در صورتی که سرمایه‌گذار زودتر از یک زمان مشخص ( معمولا زیر یک تا سه ماه که برای هر صندوق‌ متفاوت می باشد) مجبور به خروج سرمایه خود شود، جریمه دریافت می‌کنند پس به این نکته هم توجه داشته باشید.

مدت زمان درخواست و پرداخت وجه حاصل از سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت

نکته ای که در خصوص مدت زمان پرداخت درخواست وجه باید توجه داشته باشید این است که مدت زمان صدور واحدهای سرمایه گذاری در صندوق ها بستگی به زمان تسویه حساب شبکه پرداخت شتاب دارد و همانند معاملات بورس نمی باشد که در لحظه واحدهای مربوطه برای شما صادر گردد.

مدت زمان صدور و احدهای سرمایه گذاری معمولا بین 2 تا 3 روز کاری از زمان واریز و ثبت درخواست طول خواهد کشید. در عموم صندوق ها مدت زمان درخواست مبالغ سرمایه گذاری پس از ابطال واحدهای سرمایه گذاری با توجه به روال اداری و فرآیند طولانی تر تسویه حساب صندوق ها نسبت به معاملات سهام در بورس، معمولا حدود یک هفته کاری غیر از تعطیلات رسمی زمان می برد.

ضامن نقدشوندگی و ضمانت نقد شوندگی صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت

ضامن نقدشوندگی یکی از ارکان مهم در صندوق های سرمایه گذاری است. در برخی از صندوق های موجود جهت کاهش هزینه های صندوق، این رکن را از صندوق حذف کرده اند !

وجود این رکن در شرایطی که نقدینگی کافی در صندوق وجود ندارد ضروری به نظر می رسد که عموما توسط بانک های طرف قرارداد چنین ضمانتی انجام می شود لذا انتخاب صندوقی که دارای ضمانت نقدشوندگی باشد می تواند برای بسیاری از سرمایه گذاران دغدغه مهمی باشد.

اگر چنین صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت مدنظرتان می باشد پیشنهاد می کنیم به سمت صندوق های وابسته به بانک ها بروید.

میزان و نحوه پرداخت سود در صندوق های سرمایه گذاری یکی از مهمترین پارامترهای انتخاب صندوق های سرمایه گذاری کسب سود بیشتر از سرمایه گذاری می باشد صندوقی دارای عملکرد مناسبی است که سود بیشتر و ثابت به سرمایه گذاران دهد.

عموم صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت دارای بازدهی بیش از 20 درصد سالیانه می باشند که در برابر سود بانکی دارای شرایط مناسب تری می باشند.صندوق های وابسته به بانک های کشور دارای حاشیه سود بین 18-20 درصد می باشند اما صندوق های خصوصی سوددهی بهتری دارند عموما این دسته از صندوق ها دارای حاشیه سود 22 تا 25 درصد سالیانه می باشند.

زمان پرداخت سود برخی از صندوق ها جهت استفاده از سود مرکب در بازه های زمانی چند ماهه می باشد برای مثال ممکن است صندوقی هر 3 ماه یکبار سود به حساب سرمایه گذاران خود پرداخت کند اما اکثر صندوق های سرمایه گذاری به صورت ماهیانه اقدام به پرداخت سود نمایند.

سود صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت به کدام حساب واریز می شود؟

دقت داشته باشید که سود صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت به حسابی واریز می شود که در زمان ثبت نام و احراز هویت سامانه سجام اعلام نمودید لذا در زمان ثبت نام اولیه در صندوق باید همان حساب معرفی شود که در سجام اعلام کردید تا دچار مشکلات بعدی نشوید.

پس از کسب اطلاعات در خصوص انواع صندوق های سرمایه گذاری نیاز به اولین سرمایه گذاری در یکی از صندوق های فوق دارید، لذا گروه مالی سهام سازان با ارائه راهنمای تصویری و جامع از کلیه مراحل ثبت نام،صدور و ابطال اینترنتی واحدهای صندوق سرمایه گذاری از طریق وب سایت کلیه صندوق های سرمایه گذاری گام مهمی در این راستا برداشته است.

جهت مشاهده اطلاعات صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت در سایت مرکز پردازش مالی ایران کلیک کنید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا