مقالات آموزشیمقالات عمومی

کد معاملات بورسی چیست و چگونه آن را دریافت کنم؟

کد بورسی ،کد معاملاتی یا کد سهامداری به افرادی که قصد سرمایه گذاری در بازار سرمایه را دارند تعلق می گیرد. کلیه افراد حقیقی و حقوقی فعال در بازار سرمایه این کد را صرفا برای یک بار درخواست کرده و در اختیار دارند.

لذا اگر قصد فعالیت در بازار سرمایه را دارید دریافت کد بورسی الزامی است. سازمان بورس برای شناسایی فعالین بازار سرمایه از این کد استفاده می کند یعنی سازمان بورس و اوراق بهادار کشور یک بار مدارک شناسایی شما را می گیرد و به شما کدی می دهد که همواره با آن کد معاملات بورس به نام این کد ثبت می شوند.به هر فرد یک کد بورسی تعلق می گیرد و قابل تغییر یا حذف نمی باشد.

ساختار کد بورسی معمولا از سه حرف اول نام خانوادگی شما به همراه یک عدد ثابت است که در معاملات سهام کارکردی مشابه شماره حساب در نقل و انتقالات بانکی را دارد.

برای مثال فردی که نام خانوادگی او علی پور است ممکن است کدی به صورت علی41521 دریافت کند.البته با توجه به افزایش افراد علاقمند به بورس ممکن است در حال حاضر نحوه ساخت کد بورسی ترکیبی از حروف دیگر باشد و ارتباطی به نام خانوادگی افراد نداشته نباشد.

برای دریافت کد بورسی می توانید با مراجعه به یکی از شعب کارگزاری اقدام به دریافت کد معاملات بورس کنید.

جهت مشاهده فهرست و مشخصات کارگزاران بورس به تفکیک هر استان و شهرستان کلیک کنید.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت کد بورسی اصل و فتوکپی شناسنامه و کارت ملی شخص معامله گر می باشد .

پس از دریافت کدبورسی که معمولا در قالب پیامک برای شما ارسال خواهد شد همچنان هیچ گونه دسترسی به بازار بورس نخواهید داشت و صرفا جزء یکی از فعالین بازار سرمایه شده اید اما در این مرحله نیاز به سامانه آنلاین معاملات خواهید داشت که می توانید از همان کارگزاری که کدبورسی خود را دریافت کردید درخواست ثبت نام در سیستم معاملات آنلاین نمایید یا به سراغ کارگزاری دیگری رفته و درخواست دسترسی به سامانه دیگری را داشته باشید .

دقت داشته باشید در صورتی که کدبورسی خود را فراموش کردید مشکلی به وجود نمی آید و همچنان به سامانه آنلاین معاملات کارگزاری خود دسترسی دارید اما می توانید در بخش تنظیمات کلیه سامانه های معاملاتی کشور کد بورسی خود را مجدد مشاهده کنید .

در حال حاضر هیچ روش آنلاینی جهت یادآوری یا استعلام کد بورسی افرادی که آن را فراموش کرده اند از سوی سازمان بورس کشور اعلام نشده و صرفا با مراجعه حضوری به یکی از کارگزاری های بورس می توانید از کد بورسی خود را مطلع شوید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا