گزارشات روزانه بازار

گزارش وضعیت بازار سرمایه در 1398/08/18

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری لقمان به بررسی روند بازار طی معاملات امروز پرداخت.

وی با اشاره به اینکه بازار در معاملات امروز با عقب‌نشینی قیمت‌ها در پایان ساعت مواجه بود، گفت: بیشتر صنایع بعد از ریزش سنگین مهرماه آرام‌آرام توانستند به قیمت‌های پیش از ریزش برسند و در شرکت‌های بزرگ بیشترین صنعتی که اصلاح جدی داشت و همچنان باقیمت‌های سقف فاصله دارد، گروه بانکی است. سایر نمادها با همین حجم معاملات پایین در یک‌ماهه اخیر به سقف قیمت‌های قبلی رسیده‌اند.

وی با اشاره به اینکه اکثر نمادها به قیمت‌های قبل از ریزش مهرماه رسیده‌اند، گفت: بازار با وضعیتی مواجه است که اگر حجم نقدینگی جدید به معاملات روزانه اضافه شود می‌تواند این سقف‌ها را پشت سر بگذارد.

وی با اشاره به اینکه روند بازار به‌گونه‌ای که بعید به نظر می‌رسد بتواند سقف شکنی جدیدید را تجربه کند، گفت: بازار در همین سطوح و با همین حجم‌ها به معاملات خود ادامه می‌دهد.

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص رشد متزلزل قیمت سهام گفت: اگر از بعد رفتاری این موضوع را بررسی کنیم همچنان فضای خرید با نگاه کوتاه‌مدت در بازار وجود دارد. در این شرایط معامله گران هر خبر یا اصلاح جدی را فرصت خرید می‌دانند. ذهن‌ها هنوز برمبنای 6 ماهه اول سال تصمیم‌گیری می‌کند اما با ورود به سهام و مواجهه با فشار فروش، عقب‌نشینی می‌کنند.

وی با تأکید بر اینکه دوره پررونق 6 ماهه اول سال پایان بافته است، گفت: اما هنوز بسیاری در برابر این موضوع مقاومت می‌کنند.

افخمی با تأکید بر اینکه کلیت بازار شرایط بدی ندارد، گفت: از عرضه‌های پرقدرت خبری نیست و حقوقی‌ها در دو سمت عرضه و تقاضا وارد می‌شوند. هیچ رفتار غیرمنطقی از بزرگان بازار دیده نمی‌شود؛ اما بازار این روزها نیازمند پول جدیدی است.

وی به سهامداران خرد نیز این‌گونه توصیه کرد: اگر بخواهیم با نگاه کوتاه‌مدت سهامداری کنیم باید گفت اگر سهامداران در کوتاه‌مدت سود کسب کردند، شاید شناسایی و سیو سود تصمیم درستی است؛ اما درصورتی‌که همچنان در زیان هستند باید سهم را بررسی کنند. اگر سهام بی‌منطق رشد کرده به نظر باید در نگهداری یا خروج آن تجدیدنظر کنند؛ اما در سهام بنیادی اگر هم در زیان هستند سهامداری در این گروه برای نیمه دوم سال تصمیم درستی است. بر همین اساس گزینه‌های اشتباه در پرتفوی را باید تغییر کرد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا