گزارشات روزانه بازار

گزارش وضعیت بازار سرمایه در 1398/08/19

نماگر اصلی بورس تهران امروز تن به اصلاح 3 هزار واحدی داد و یک بار دیگر به کانال 302 هزار واحدی بازگشت.

در معاملات امروز اکثر قریب به اتفاق سهم‌ها در معرض فشار عرضه قرار گرفتند و به دامنه منفی قیمت تنزل کردند. یک ساعت مانده به پایان معاملات 240 نماد تن به کاهش قیمت دادند. آمار معاملات امروز نشان می‌دهد که اهالی بازار تفکیکی بین سهام قائل نیستند و در فضای نزولی فروشنده شده‌اند. البته مطابق روال معمول باز هم سهم‌هایی که درجه شناوری کمتری دارند با افت حداکثری مواجهند و تقاضای نسبتا کمتری را روبروی خود می‌بینند. با وجود افت نسبتا یکپارچه قیمت‌ها اما شدت فشار عرضه چندان زیاد نیست و مانند هفته‌های قبل، از تشکیل صف‌های پرشمار فروش خبری نیست و قیمت‌ها ضمن تحمل بار عرضه، خریدار هم دارند.

نکته حائز اهمیتی که در این شرایط باید به ان توجه داشت نوسانات قیمت در محدوده تعادلی و تمایل به اصلاح زمانی برای مشخص شدن تکلیف متغیرهای کلانی همچون بودجه کل کشور و بازار جهانی طی هفته‌های آتی است. قریبا تمام بازار با شروع موج اصلاحی قیمت در نیمه دوم مهرماه به همراه هم در شیب تند نزولی حرکت کردند. در آن دوره ترس از ریزش مجالی برای تامل در تصمیم‌گیری نمی‌گذاشت. سپس عواملی چون افزایش سرمایه به طور موقت به کمک سهام گروه‌هایی آمد که معاملات دارایی‌محوری را تجربه می‌کردند.

برای مثال می‌توان به معاملات پرحجم گروه خودرو اشاره کرد که عمدتا انتظار افزایش سرمایه غول‌های خودروسازی از محل تجدید ارزیابی را می‌کشید. انتشار رسمی تصمیم خساپا برای افزایش سرمایه در روز گذشته هم موجی از تقاضا در این گروه را در پی داشت اما چنانکه از فشار فروش امروز در گروه خودرو بر می‌آید، تاثیر پایداری نداشت. به طور کلی، چنین به نظر می‌رسد که بهانه‌های غیربنیادی همچون تجدید ارزیابی دارایی‌ها مثل نیمه ابتدایی سال نمی‌تواند حمایت موثر و پایداری از قیمت‌ها به عمل آورد و بازار این بار با دریافت اطلاعات عملکرد نیمه نخست در حال تصحیح و غربالگری سهام است.

همین رویکرد سبب شده تا عملا قیمت‌ها درگیر یک اصلاح زمانی نسبتا طولانی شوند و برای یافتن دلیل محکم‌تر به انتظار روشن شدن تکلیف خطوط اصلی و رئوس بودجه کشور برای سال بعد و همچنین بازار جهانی بنشینند. بدون تردید یکی از مسائل مهم و مورد مناقشه برای ادامه حرکت بازار سهام مشخص شدن قیمت‌های مهمی چون نرخ ارز و هزینه انرژی در بودجه سال بعد کشور است. انتظار برای رونمایی از این اطلاعات می‌تواند تا حدود زمینه را برای برآورد مطمئن‌تر سود شرکت‌های بورسی و ترسیم چشم‌انداز میان‌مدت بازار از محل اندازه‌گیری سودهای تحلیلی فراهم کند.

خبرهای اقتصادی:

  1. سه ماه آینده سهام بانک کشاوزی در صنایع آذرآب در بورس عرضه می شود. این تازه ترین تصمیمی است که در دو شرکت بورسی پرحاشیه آذرآب و هپکو اتفاق افتاده است.
  2. به نقل از «خبرگزاری ها»، حسن روحانی، رئیس جمهور در سفر به استان یزد از کشف یک میدان نفتی بزرگ در خوزستان خبر داد. به گفته روحانی مساحت آن 2400 کیلومتر مربع ( از بستان تا امیدیه ) است و 80 متر عمق دارد/ نفت درجای آن 53 میلیارد بشکه است.
  3. مدیر مالی پتروشیمی نوری در خصوص آخرین وضعیت نرخ خوراک این مجموعه گفت: نرخ خوراک در فصل تابستان افت قیمت محسوسی برای خوراک نبوده و اندکی کاهش داشته و مبنای قیمت‌گذاری ما فوب خلیج‌فارس است، احتمالاً شرکت نفت اندکی ارزان‌تر صادر کرده و به‌تبع آن به شرکت نوری نیز ارزان‌تر فروخته است.
  4. بیمه اتکای ایرانیان از ثبت افزایش سرمایه شرکت از  250 میلیارد تومان  به 325 میلیارد تومان ( از محل سود انباشته مبلغ 60 میلیارد تومان ، از محل اندوخته مبلغ 15 میلیارد تومان ) در 14 آبان ماه در مرجع ثبت شرکت ها خبر داد.
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا