گزارشات روزانه بازار

گزارش وضعیت بازار سرمایه 1398/11/12

وضعیت بازار در این روزها بسیاری از کارشناسان را هاج و واج کرده است. در کنار این‌ها توجه داشته باشید که بازار در خوش‌بینانه‌ترین حالت خود به سر می‌برد که هیچ واکنشی به خبرهای بد نشان نمی‌دهد. ریسک‌های سیاسی کاملا در نظر فعالین بازار رنگ باخته‌اند، در حالی که این ریسک‌ها به قوت خود باقی هستند و هر لحظه ممکن است باز سر برآورند. با وجود گزارش‌های بسیار ناامیدکننده در برخی گروه‌های بازار مثل پالایشی‌ها سهام این شرکت‌ها واکنش خاصی به این گزارش‌ها نداشته است و با وجود اینکه پتروشیمی‌های گازی کشور مثل زاگرس یا شپدیس برای بیست و یکمین روز متوالی ناشی از کمبود خوراک توقف فعالیت داشته‌اند، هیچ اصلاحی در سهام مرتبط با این گروه نیفتاده است. نادیده گرفتن اخبار بد البته همیشه ویژگی‌ بازارهای داغ و بسیار صعودی بوده است اما همیشه نقطه‌ای وجود دارد که بالاخره بازار متوجه این عوامل می‌شود و واکنش متناسب را نشان می‌دهد لذا دقت بیشتری در معاملات خود داشته باشید.

در نهایت به همان حرف‌های همیشگی باز میگردیم. فضای سیاسی نامطلوب و نبود چشم‌اندازی برای مذاکره در کنار باقی‌بودن مشکلات ساختاری اقتصادی و نبود ابزارهای سرکوب قیمت ارز -درآمدهای ارزی فروش نفت- به معنای تداوم فضای تورمی و رشد قیمت ارز هر چند به صورت خزنده است. این شرایط در کنار ثابت بودن نرخ بهره بانکی به معنی این است که بسیاری‌ از شرکت‌ها همچنان جذاب هستند و پتانسیل رشدهای منطقی در قیمت سهام را دارند. اما در حال حاضر از هر زمانی بازار سهام سخت‌تر و پیش‌بینی ناپذیرتر شده است. در هر حال در وضعیت فعلی مقاومت در برابر این جریان چندان منطقی به نظر نمی‌رسد. در این شرایط بهترین استراتژی همراهی با این جریان اما همراه با احتیاط مضاعف است. بالا آوردن حد ضررها و پایبندی به آن‌ها سودمند است.

در معاملات روز شنبه 12 بهمن شاخص کل معاملات با توجه به جو نسبتا منفی موجود در بازار توانست در کانال 426 هزار واحد متوقف شود.

بر این اساس در معاملات امروز بیش از 8 میلیارد و 869 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش 39 هزار و 053 میلیارد ریال داد و ستد شد.

وضعیت شاخص بازار بورس

همچنین شاخص کل با 954 واحد کاهش به 426184 واحد رسید و شاخص کل (هم وزن) با 239 واحد افزایش به 140201واحد رسید.

علاوه بر این در بین نمادهای بورسی، نمادهای خودرو با 233 واحد، کگل با 231 واحد،بورس 161 واحد بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند.

در مقابل نمادهای فملی با 571 واحد،مبین 172 واحد و فارس با 171واحد بیشترین تاثیر منفی را بر معاملات امروز بورس داشتند.

آخرین وضعیت شاخص فرابورس

در معاملات امروز بازار فرابورس شاخص کل این بازار با 10 واحد افزایش توانست روی عدد 5415 ثابت بماند . همچنین در این بازار 2779 هزار برگه سهم به ارزش بیش از 21 هزار و 046 میلیارد ریال داد و ستد شد.

علاوه بر این در بین نمادهای فرابورسی، نمادهای ذوب 11 واحد،مارون 8 واحد و شاوان 4 واحد بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند.

در مقابل نمادهای مادیرا 6 واحد،هرمز 5 واحد و کگهر 3 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر معاملات امروز فرابورس داشتند.

نمادهای پربیننده در بازار بورس شامل وبملت،وتجارت،فاراک و در بازار فرابورس شامل ذوب، چکاپا و سمگا بودند.

برترین تقاضای در بازار بورس از سوی سهامداران شامل:

ثامان،سهمرز،قهکمت

بیشترین عرضه در بازار بورس از سوی سهامداران شامل:

سفارس،غپینو،تصمیم

برترین تقاضای در بازار فرابورس از سوی سهامداران شامل:

فروی،اجاد،فرابورس

بیشترین عرضه در بازار فرابورس از سوی سهامداران شامل:

وآوا،غشهداب،مادیرا

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا