گزارشات روزانه بازار

گزارش وضعیت بازار سرمایه 1398/11/28

درجریان معاملات امروز دوشنبه مورخ 28 بهمن ماه سال 1398 بازار سرمایه کشور، شاخص کل با رشد 4063 واحدی در محدوده 477 هزار واحدی آرام گرفت. فارس با 1285 ، فولاد با 925 واحد، فملی با 697 واحدی بیشترین تاثیر مثبت و رمپنا با 463 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل گذاشته‌اند. ارزش معاملات بازار عادی سهام، امروز حدود6 هزار میلیارد تومان بوده است.

شاخص کل از لحاظ تکنیکال در جای خاصی قرار داشته و می توان روزهای آینده را بسیار تعیین کننده، برای روند آتی بازار سرمایه کشور و به طور کلی، برای اقتصاد کشور تلقی کرد.

از لحاظ تکنیکال، شاخص در حال شکستن سقف کانال صعودی میان مدت خود است؛ برای این‌که شکست این سقف تایید شود، باید بتواند در هفته معاملاتی آتی، خود را بالای 470 هزار واحد تثبیت کند، که بدین منظور باید از طرف محرک‌های خود پشتیبانی شود.

در شرایط فعلی سه عامل تجدید ارزیابی، رشد قیمت دلار و وضعیت بازار های جهانی می توانند نقش محرک را برای بازار بازی کنند. از این بین، حداقل در کوتاه مدت، با توجه به قرار گرفتن پیشنهاد هیئت مدیره شرکت های ایران خودرو و سایپا، تب تجدید ارزیابی فروکش کند؛ موضوعی که در معاملات امروز هم مشهود بود. البته این به معنی پایان بازی برای این سهم‌ها نیست.

با قرار گرفتن دلار در محدوده حساس تکنیکالی، و باور شدن دوباره محرک‌های اقتصادی رشد (رشد نقدینگی و افزایش سهم پول از آن) توسط بازار ارز و طلا، این نرخ کلیدی مهم ترین محرک برای رشد بازار محسوب می‌شود.

از لحاظ تکنیکال تثبیت بالای 14 هزار و 100 تومان برای دلار می‌تواند آن را در میان مدت، آماده حرکت به سمت سقف قبلی 18 هزار تومانی کند. موضوعی که به شدت بر بازار سرمایه تاثیر گذار است . نحوه اثر گذاری این عامل را بر روی عملکرد شرکت های بازار سرمایه، می‌توان در معاملات بورس کالا دنبال کرد.

در بازار های جهانی، نفت برنت در محدوده 57 دلار در حال معامله است که با توجه به از دست رفتن این سطح در روزهای گذشته در حال حاضر مقاومت محسوب می شود. مقاومتی که هم‌زمان با میانگین 20 روزه و خط روند صعودی شکسته شده دارای تقارن است. در هفته معاملاتی آینده نفت باید خود را بالای این سطح تثبیت نماید، در غیر این‌صورت می توان در میان مدت انتظار نفت 50 دلاری داشته باشیم.

گروه فلزات اساسی

این گروه چند روزی است که پس از رشد دلار دوباره در مرکز توجه قرار گرفته اند. در این گروه فولاد به عنوان یکی از کم ریسک ترین سهم های بازار دارای تاثیر پذیری مناسبی از نرخ ارز است. به طوری که می توان تاثیر این نرخ را بر روی رشد تقاضا و قیمت محصولات تولیدی این شرکت در بورس کالا به وضوح مشاهده کرد. لازم به ذکر است که امروز ورق گرم B تا محدوده 7 هزار و 500 و ورق گرم C تا محدوده 8 هزار و 200 تومانی رقابت شد که این معاملات را بورس کالا باطل کرده است .

فملی هم با شرایط متناظر با مس 6 هزار دلاری و دلار 14 هزار و 500 تومانی برای سال 99 حدود 180 تومان سود می سازد. در نتیجه با فرض گرفتن نسبت قیمت به سود کارشناسی شده 5 واحدی محدوده 800 تومانی هدف سهم است. حساسیت سود این سهم به افزایش 10 درصدی دلار 14 درصد و کاهش 10 درصدی قیمت جهانی مس 13 درصد می باشد.

گروه بانک

این گروه پس از یک دوره در مرکز توجه بودن ورشد نسبتا مناسب احتمالا کمی تحت تاثیر معاملات وتجارت کمی از مرکز توجه ها دور شود.

وتجارت پس از یک رشد شارپ نیازمند اصلاح زمانی و قیمتی بود که پس از رسیدن به سطح 70 تومانی این اتفاق رخ داد. محدوده های62 و 57 تومانی دو حمایت مهم سهم محسوب می شوند.
وبملت هم به نظرم مستعد اصلاح تا سطح 740 تومانی میانگین 20 روزه است و به نظر می رسد برای رشد دوباره به کمی استراحت زمانی در این محدوده احتیاج دارد.

در این گروه وسینا سهمی است که از لحاظ تکنیکال در محدوده حساسی قرار گرفته است. در صورتی که در هفته معاملاتی آینده نتواند خود را بالای 380 تومان میانگین 20 روزه و سقف کانال صعودی تثبیت کند مستعد اصلاح تا سطح 310 تومانی می شود.

در این گروه با دید میان مدت و با ریسک نسبتا بالا از لحاظ تکنیکالی بر روی دو سهم دی و ونوین نظر مثبتی دارم. در هر دو سهم قیمت و میانگین 20 و 100 روزه به هم نزدیک شده است. این موضوع از لحاظ تکنیکال آنها را مستعد رشد می کند.

گروه خودرو

در این گروه خودرو و خساپا با تعین میزان افزایش سرمایه خود به نظربرای مدتی از چشم ها خواهند افتاد. با کمی اصلاح زمانی و قیمتی سرنوشتی همچون وبصادر و وتجارت برای آنها متصور هستیم.

از لحاظ تکنیکال حمایت های مهم خودرو محدوده 1000 تومان است که در صورت از دست رفتن آن احتمال افت تا محدوده 900 تومان هم افزایش می یابد.
در مورد خساپا هم در صورت تایید از دست رفتن سطح 300 تومانی احتمال افت تا محدوده 250 تومانی وجود دارد.

گروه پتروشیمی

در این گروه از لحاظ تکنیکال زاگرس در محدوده مناسبی قرار دارد و در صروت تثبیت بالای سقف قبلی 7 هزار 800 تومانی احتمال رشد تا محدوده 9 هزار تومانی را را افزایش می دهد. لازم به ذکر است که این سهم به افت احتمالی قیمت نفت حساسیت بیشتری به نسبت سهم های فلزاتی دارد و از ریسک قطعی گاز هم رنج می برد .

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا