صندوق سرمایه گذاریمقالات آموزشی

پاسخ به 10 سوال متداول در مورد صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت

-آیا صندوق های سرمایه گذاری قابل اعتماد هستند؟

بله زیرا کلیه صندوق های سرمایه گذاری باید قبل از شروع پذیره نویسی اولیه نزد سازمان بورس و اوراق بهادار و اداره ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری به صورت رسمی ثبت گردند.صندوق های سرمایه گذاری دارای ارکان نظارتی هستند ارکانی مانند مدیر،متولی و حسابرس که وظیفه نظارت و بررسی عملکرد صندوق ها را دارند. کلیه وجوه حاصل از خرید و فروش واحدهای صندوق توسط این نهادهای ناظر کنترل می‌شود.

-با چه مبلغی می توانم سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری را شروع کنم؟

با حداقل مبلغ 100 هزارتومان امکان خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری را دارید اما برخی از صندوق ها محدودیت تعداد حداقل خریدار برای سرمایه گذاران وضع کرده اند برای مثال برخی از صندوق ها اجازه خرید کمتر از 10 واحد را نمی دهند.

-آیا صندوق های سرمایه گذاری سود تضمینی می دهند؟

خیر، هیچ یک از صندوق های فعال در بازار سرمایه به دلیل قوانین و مقررات سازمان بورس اجازه تعیین سود تضمین شده را ندارند. صندوق های به جای سود تضمین شده، سود پیش بینی شده دارند که تلاش مدیریت صندوق ها بر این است که از میزان تعیین شده سود کمتر ندهند. از طرفی با توجه به عملکرد خود محدودیتی در ارائه سود نامحدود به ازای هر واحد به سرمایه گذاران خود ندارند.

-سود صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت چقدر است؟

بازدهی صندوق ها نسبت به یکدیگر متفاوت است. بازدهی صندوق، وابستگی مستقیم با نوع سرمایه گذاری صندوق در سهام،اوراق مشارکت یا سایر حوزه های بازار سرمایه دارد. برای اطلاع از نوع سرمایه گذاری هر صندوق می توانید به وب سایت رسمی صندوق سپس در بخش ترکیب دارایی ها، ترکیب نوع سرمایه گذاری صندوق را در دوره های مختلف زمانی مشاهده کنید.

برای مشاهده لیست صندوق ها به همراه مشخصات هر یک به وب سایت مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران مراجعه کنید.

-آیا صندوق های سرمایه گذاری ثابت همانند بانک ها سود ماهیانه می دهند؟

بله، اکثر صندوق های موجود به صورت ماهیانه به حساب بانکی که در زمان ثبت نام اولیه به آنها اعلام کردید سود واریز می کنند.البته می توانید در وب هر صندوق مشخص کنید که به جای دریافت سود ماهیانه واحدهای جدیدی از سود حاصل صادر شود.

-در صورتی که سود صندوق از میزان پیش بینی شده کمتر شود آیا سرمایه گذاران دچار ضرر می شوند؟

بستگی به قوانین اساسانامه و امیدنامه صندوق دارد که در چنین شرایطی چگونه عمل می کنند. در برخی از صندوق ها در صورتی‏که سود تحقق یافته صندوق از میزان سود پیش ‏بینی شده کمتر باشد، میزان کسری سود از محل کارمزد مدیر صندوق جبران می‏شود تا جایی‏ که کارمزد مدیر به صفر برسد. در برخی از صندوق ها در این شرایط سودی بین سرمایه گذاران تقسیم نمی شود و مبلغی به عنوان مبلغ جبرانی در تقسیم سودهای بعدی جهت جبران سود قبلی پرداخت می شود.لذا به این بند در قوانین صندوق دقت ویژه ای داشته باشید.

-در صورتی که سود صندوق بالاتر از میزان پیش بینی شده باشد افزایش سود حاصل از عملکرد خوب بین سرمایه گذاران تقسیم می شود؟

بله هر میزانی که در صندوق سود محقق شود باید در زمان تقسیم سود به حساب سرمایه ‏گذاران واریز شود. در واقع سقفی برای میزان سود پرداختی به سرمایه‏ گذاران تعریف نشده است.

-نحوه پرداخت سود در صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت چگونه است؟

پاسخ به این سوال به قوانین تعیین شده توسط مدیر صندوق بستگی دارد، اکثر صندوق های بازار به صورت ماهانه و برخی دیگر سه ماه و شش ماه اقدام به پرداخت سود می کنند.

قبل از شروع سرمایه گذاری در صندوق قوانین آن صندوق را از کجا مطالعه کنم؟

می توانید در وب سایت هر صندوق در بخش درباره صندوقاساسنامه صندوق و امیدنامه صندوق مطالعه کنید.

-کارمزد صندوق های سرمایه گذاری چه میزان است؟

هر صندوق سرمایه گذاری از هر نوعی که باشد در کل دارای دو نوع کارمزد می باشد . کارمزد اول مربوط به هزینه هایی می باشد که صندوق از محل دارایی های صندوق می پردازد و شامل : هزینه های تاسیس صندوق-هزینه های برگزاری مجامع صندوق-کارمزد مدیر،متولی،ضامن نقدشوندگی-حق الزحمه و کارمزد تصفیه صندوق-حق پذیرش و عضویت درکانون ها-هزینه های دسترسی به نرم افزار صندوق، نصب و راه اندازی تارنمای آن و هزینه های پشتیبانی سالانه صندوق می باشد که برای هر صندوق متفاوت می باشد.

کارمزد بخش دوم همان هزینه ای است که در زمان صدور و ابطال واحدهای سرمایه گذاری باید بپردازید. در این بین برخی از صندوق ها هیچ کارمزدی از سرمایه گذاران خود دریافت نمی کنند.

اما صندوق هایی که کارمزد دریافت می کنند در زمان صدور ، مبلغ ٢٠,٠٠٠ ریال برای صدور هر گواهی سرمایه گذاری از شما اخذ می کنند.

در بخش ابطال کارمزدی که صندوق های درنظر گرفته اند عمدتا دارای دو بخش  الف ) بخش ثابت : مبلغ ٢٠,٠٠٠ ریال برای ابطال هر گواهی سرمایه گذاری به اضافه مالیات بر ارزش افزوده  ب ) بخش متغیر : که بر اساس مدت زمان صدور واحدهای سرمایه گذاری محاسبه و نرخ متغییر خواهد داشت.

نکته: مبالغ فوق می توانند بر اساس قوانین هر صندوق متغییر باشند.

در صورتی که در مراحل انتخاب صندوق سرمایه گذاری هستید پیشنهاد می کنیم مقاله آشنایی با انواع صندوق های سرمایه گذاری را مطالعه کنید.

در صورتی که صندوق مورد نظر را انتخاب کردید اما با نحوه ثبت نام،خرید یا ابطال واحدهای صندوق آشنا نیستید می توانید مقاله “راهنمای جامع کار با صندوق های سرمایه گذاری” را مطالعه کنید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا