تازه واردین بازارمقالات آموزشی

راهنمای فعالسازی لینک حساب بانکی و حساب کارگزاری در سامانه معاملات بورس

لینک حساب بانکی و حساب کارگزاری در سامانه معاملات برخط در بورس یکی دیگر از قابلیت های ویژه در بازار سرمایه ایران می باشد که اکثریت سامانه های نرم افزاری کشورمان از آن پشتیبانی می کنند.

اگر مطالب آموزشی گروه مالی سهام سازان را به صورت پیوسته دنبال کرده باشید در مقاله ای تحت عنوان چگونه به عنوان تازه وارد برای اولین بار وارد بازار بورس شویم خدمت تان توضیح دادیم که می توانید با استفاده از قابلیت لینک حساب بانکی و سامانه معاملاتی کارگزاری خود فرآیند معاملات سهام را سریعتر انجام دهید.

لینک حساب بانکی و حساب کارگزاری به این معناست که به جای پرداخت الکترونیک به حساب کارگزاری به منظور خرید سهام، می توانید مستقیم از حساب بانکی خود اقدام به خرید سهم نمایید  و نیازی به مراجعه حضوری به شعب بانک یا حتی پرداخت الکترونیکی ندارید.

عملیات برقراری لینک حساب بانکی و حساب کارگزاری را می توانید در زمان افتتاح حساب اولیه در بانک و کارگزاری بورس انجام دهید . اگر حساب بانکی شما در بانک های ملت و سامان باشد، امکان برقراری ارتباط حساب بانکی شما در سیستم کارگزاری امکان پذیر است.

مزایای برقراری لینک حساب بانکی و حساب کارگزاری در چیست؟

در روشی که ابتدا پول را به حساب کارگزاری واریز میکنید و سپس اقدام به خرید می نمایید در صورتی که خرید شما انجام نگیرد مجددا برای دریافت وجه خود مجبور خواهید بود درخواست وجه نمایید که بازگشت مجدد پول به حساب شما بین 2 تا 3 روز کاری زمان خواهد برد. اما در صورتی که حساب بانک سامان یا ملت شما به  سامانه معاملات برخط لینک باشد در صورتی که خرید شما صورت نپذیرد بلافاصله وجه آن به حساب شما بازمی گردد.

از معایب روش های سنتی می توان به این مورد اشاره نمود که در سال های قبل برای درخواست خرید سهام ابتدا باید مبلغی را به صورت حضوری با مراجعه به شعب بانک به حساب بانکی کارگزاری واریز می کردید ، سپس رسید واریز بانک را به کارگزاری تحویل می دادید پس از آن با تکمیل فرم سفارش خرید منتظر انجام درخواست خریدتان از سوی کارگزار می شدید. در این بین اشتباهات و خطاهای انسانی، قطعی های گاه و بیگاه اینترنت،سامانه بانک یا کارگزاری و…. را هم باید اضافه کنید.

با این تفاسیر پیشنهاد می کنیم که هر چه سریعتر به دنبال برقراری لینک حساب بانکی و حساب کارگزاری معاملات بورسی تان باشید.

نحوه فعالسازی لینک حساب بانک ملت و سامان به سامانه های معاملاتی کارگزاری های بورس:

در هنگام مراجعه به کارگزاری فرم تقاضای فعالسازی لینک حساب ملت و سامان را دریافت کرده و به نزدیک ترین شعبه بانک ملت و سامان (نیازی نیست الزاماً شعبه اصلی شما باشد) مراجعه نمایید و پس از دریافت فرم تاییدیه فعالسازی حساب ملت و سامان از بانک، آن را به کارگزاری جهت فعالسازی نهایی تحویل دهید.

فرم برقراری لینک حساب بانکی و حساب کارگزاری در بانک سامان
نمونه فرم بانک سامان در کارگزاری آگاه جهت فعالسازی لینک حساب بانکی و سامانه معاملات آنلاین بورس
فرم برقراری لینک حساب بانکی و حساب کارگزاری در بانک ملت
نمونه فرم بانک ملت در کارگزاری آگاه جهت فعالسازی لینک حساب بانکی و سامانه معاملات آنلاین بورس

فعالسازی لینک حساب بانک سامان به سامانه معاملات آنلاین از طریق مراجعه غیرحضوری:

بانک سامان را می توان اولین بانک الکترونیکی در کشور دانست که امکان برقراری لینک حساب بانکی و حساب کارگزاری را برای فعالین بازار سرمایه در کشور فراهم نمود.در این حالت نیاز به مراجعه حضوری به کارگزاری نیست. شما می توانید با داشتن رمز نت بانک سامان، وارد سامانه اینترنت بانک خود شوید سپس از طریق منوی خدمات بازار سرمایه و انتخاب کارگزاری مربوطه به عنوان کارگزاری بورس درخواست خود را ثبت نمایید در این حالت پس از ۲۴ ساعت ارتباط بین حساب بانکی و سامانه معاملات کارگزار فعال خواهد شد.

بورسار بانک سامان
بورسار بانک سامان

نکته: در تست های انجام شده در صورتی که بدون مراجعه به بانک شخصا اقدام به ثبت لینک کارگزاری کنید با پیام خطایی “با این مضمون که پرونده ای برای این درخواست یافت نشد” روبرو خواهید شد لذا برای یکبار نیاز به مراجعه حضوری به شعب بانک سامان خواهید داشت.

فعالسازی لینک حساب بانک ملت به سامانه معاملات آنلاین بورس :

برای برقراری لینک بین حساب بانک ملت و کارگزاری تان باید پس از تکمیل فرم مربوطه به یکی از شعب بانک ملت مراجعه کنید و درخواست فعالسازی خود را به بانک تحویل دهید پس از ثبت درخواست توسط بانک فرم تایید شده را مجدد به کارگزاری تحویل دهید تا درخواست توسط کارگزاری تایید نهایی گردد.

برای برقراری لینک حساب کارگزاری و حساب بانکی فقط یکبار برای هر کارگزاری انجام می شود لذا در صورتی که با کارگزاری های مختلفی کار می کنید باید به صورت جداگانه برای هر کارگزاری فرآیند فوق را در صورت پشتیبانی کردن سامانه معاملاتی انجام دهید.

چگونه از برقراری لینک حساب بانکی و حساب کارگزاری اطمینان حاصل کنیم؟

در سامانه معاملاتی در فرم خرید در فیلد منبع مالی، به صورت پیش فرض گزینه حساب نزد کارگزاری فعال است اما در صورتی که فرآیند اتصال را طی کرده باشید باید حساب بانکی مورد نظر در این بخش نمایش داده شود.

انتخاب منبع مالی در فرم خرید سهام
انتخاب منبع مالی در فرم خرید سهام

برداشت وجه معامله از حساب شما چگونه صورت می گیرد؟

پس از ثبت درخواست خرید سهام در سامانه معاملات برخط کارگزاری مربوطه و پذیرش آن توسط کارگزاری، وجه سهام سفارش‌ داده‌شده از سپرده شما به حساب بانکی کارگزارتان منتقل شده و تا قطعی‌شدن معامله در آن حساب به صورت امانی نگهداری می‌شود.

درصورت اجرای درخواست ثبت‌ شده طبق اعلام کارگزار و هسته معاملات بورس، وجه خرید به حساب کارگزار منتقل شده و در غیر این صورت وجه به حساب شما بازگردانده می‌شود.

دقت داشته باشید می توانید در زمان تکمیل فرم محدودیت ریالی برای برداشت وجه از سوی سامانه کارگزاری اعمال کنید . برای مثال می توانید تعیین کنید که کارگزاری فقط اجازه برداشت 100 میلیون ریال از موجودی حساب بانکی تان را خواهد داشت.طبیعتا در صورتی که مبلغ سفارش شما بیشتر از محدودیت تعیین شده شود امکان ارسال سفارش به هسته معاملات را نخواهید داشت.

پیشنهاد: برای کنترل بیشتر روی مبالغ انتقال داده شده پیشنهاد می کنیم حتما اینترنت بانک حساب خود را در یکی از دو بانک ذکر شده در زمان افتتاح حساب بانکی فعال کنید چرا که پس از شروع معاملات بورس نیاز مبرم به بررسی وجوه انتقالی و برگشت داده شده خواهید داشت.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا