شرکت کارگزاریمقالات آموزشی

بررسی امکانات سامانه معاملات برخط کارگزاری های بورس

وجود قابلیت و ویژگی های منحصر بفرد در سامانه های معاملات آنلاین کارگزاری های بورس موجب افزایش بهره وری سرمایه گذاران در بازار سرمایه کشورمان می شود .

اگر تاکنون هیچ اقدامی برای ورود به بورس انجام نداده اید و یا در مراحل انتخاب کارگزاری هستید پیشنهاد می کنیم نتیجه بررسی هایمان را با دقت بیشتری مطالعه کنید تا دچار دوباره کاری نشوید.

اگر از سامانه های معاملاتی هیچ گونه اطلاعاتی ندارید پیشنهاد می کنیم که ابتدا دو مقاله با عناوین آشنایی با سامانه های معاملات آنلاین بورس در شرکت های کارگزاری بخش اول و آشنایی با سامانه های معاملات آنلاین بورس در شرکت های کارگزاری بخش دوم را که توسط تحریریه گروه مالی سهام سازان به صورت اختصاصی تهیه شده است را مطالعه و سپس نتیجه بررسی این مقاله را دانلود کنید.

سامانه های معاملات برخط که هم اکنون در کشور فعال می باشند عمدتا دارای قابلیت های مشابه یکدیگر می باشند مگر اینکه، کارگزاری ها از سامانه های مختص به خود بر اساس نیازهایشان استفاده کنند که در این صورت سامانه مربوطه دارای زبان طراحی و امکانات مختص به خود می باشد.

پیشنهاد ویژه: اگر در مراحل اولیه ورود به بورس هستید و نیاز به راهنمایی در خصوص انتخاب کارگزاری معاملات دارید می توانید از مقالات آموزشی گروه مالی سهام سازان استفاده کنید.

در این مقاله پس از بررسی کلیه سامانه های معاملات آنلاین اقدام به استخراج چند شاخص مهم نمودیم که در قالب جدولی مشابه تصویر ذیل به سرمایه گذاران بازار سرمایه ایران ارائه شده است.

نمونه جدول مقایسه امکانات نرم افزاری سامانه های برخط کارگزاری بورس

شاخص های فوق عمدتا قابلیت هایی می باشند که با توجه به پیشرفت هایی که چند سال اخیر در حوزه طراحی وب به وجود آمده وجودشان در سامانه های معاملات برخط احساس می شود. نیازهایی همانند وجود سیستم مدیریت معاملات یکپارچه بدون وابستگی به سخت افزار، وجود قابلیت معاملات الگوریتمی و هوشمند،وجود پشتیبانی هوشمند و برخط در ساعات معامله که بر اساس کلید واژه های مشخص پاسخ های ساده که از قبل آماده شده را به کاربران اعلام کند.

در حین تهیه این مقاله به نکات جالبی در وب سایت کارگزاری های کشور برخوردیم،که عبارتنداز:

 • هیچ یک از دو سامانه آنلاین شرکت رایان هم افزا قابلیت نمایش چارت های تکنیکال را ندارند لذا کاربران کارگزاری هایی که از نرم افزارهای شرکت رایان هم افزا استفاده می کنند، جهت مشاهده و بررسی روند نمودارهای تکنیکال باید نرم افزاری تحت سیستم عامل ویندوز را دانلود و نصب کنند تا امکان استفاده از این ویژگی فراهم گردد. لازم به ذکر است که در این نرم افزار امکان ارسال سفارشات را خواهید داشت.
 • سامانه ایکمس در هر کارگزاری با دامنه و نام مختص آن کارگزاری فعال می باشد برای مثال امین تریدر متعلق به کارگزاری امین سهم می باشد.
 • از سامانه های معاملاتی در کارگزاری های ایران سهم و آبتین استاک هیچ گونه اطلاعاتی در دسترس نمی باشد.
 • تنها کارگزاری که به صورت همزمان از 4 سامانه آنلاین استفاده می کند کارگزاری گنجینه سپهرپارت می باشد که متاسفانه امکان ثبت نام و تعریف حساب کاربری به صورت غیرحضوری ندارد.
 • وب سایت اصلی کارگزاری بهمن در زمان بررسی و تالیف این مقاله از دسترس خارج بود. پس از جستجو در گوگل دو دامنه دیگر از این کارگزاری یافتیم که ممکن است هر دو آدرس جعلی باشند لذا در زمان ورود به سامانه کارگزاری بهمن دقت بیشتری داشته باشید.
 • نام کارگزاری پگاه یاوران نوین به نگاه نوین تغییر یافت.پس از تغییر عنوان، آدرس وب سایت نیز تغییر کرده اما در سامانه های اطلاع رسانی سازمان بورس همچنان آدرس و عنوان قبلی درج شده است.
 • کارگزاری فولاد مبنا به دلیران پارس تغییر نام و وب سایت داد و شرایطی مشابه سایر کارگزاری های ذکر شده را داراست.
 • آدرس وب سایت کارگزاری راهبرد سرمایه گذاری به ایران سهام تغییر یافت و شرایطی مشابه سایر کارگزاری های ذکر شده را داراست.
 • آدرس وب سایت کارگزاری سرمایه و دانش تغییر یافت و شرایطی مشابه سایر کارگزاری های ذکر شده را داراست.
 • آدرس وب سایت کارگزاری سهم آذین تغییر یافت و شرایطی مشابه سایر کارگزاری های ذکر شده داراست.
 • آدرس وب سایت کارگزاری بورس بیمه ایران تغییر یافته است و شرایطی مشابه سایر کارگزاری های ذکر شده را داراست.
 • آدرس وب سایت کارگزاری کارآمد تغییر یافت و شرایطی مشابه سایر کارگزاری های ذکر شده را داراست.
 • کارگزاری شاخص سهام تعلیق شده است اما در لیست دریافتی از سامان بورس همچنان به عنوان کارگزاری فعال موجود بود!
نمایش بیشتر

‫4 نظرها

   1. سلام عرض ادب. برخی از کارگزاری ها همانند بانک در صورتی که چندین حساب کاربری داشته باشید امکان انتقال وجه مانده حساب درا در سامانه خود بصورت داخلی فعال کرده اند.
    ارتباطی به حساب بانکی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا