مقالات آموزشیمقالات عمومی

چگونه دارایی سهام عدالت خود را استعلام کنیم؟

پس از اعلام خبر آزادسازی سهام عدالت به دو شیوه مستقیم یا غیرمستقیم که کلیه افراد ذینفع باید روش مورد نظر خودشان را انتخاب می کردند هم اکنون در جدیدترین اطلاعیه ای که از سوی شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه اعلام شده امکان مشاهده صورت وضعیت یا همان سبد بورسی افراد مشمول سهام عدالت امکان پذیر شده است.

شما در سامانه استعلام سهام عدالت می توانید لیستی از 36 شرکت حاضر در بورس که در حال معامله شدن هستند را ببینید.

این شرکت ها از ده سال پیش تاکنون دارای ارزشی چند برابر ارزش اولیه خود شده اند لذا در این سامانه می توانید به تفکیک هر شرکت ارزش فعلی آن ها را مشاهده نمایید.

در گام نخست برای مشاهده صورت وضعیت دارایی سهام عدالت خود و اطرافیان به سامانه استعلام و آزادسازی سهام عدالت مراجعه کنید.

سامانه استعلام دارایی سهام عدالت
سامانه استعلام دارایی سهام عدالت

سپس روی لینک مشاهده دارایی سهام عدالت کلیک کنید.

سامانه استعلام دارایی سهام عدالت

جهت پذیرش قوانین نمایش داده شده روی گزینه متوجه شدم کلیک کنید.

ورود به  سامانه استعلام دارایی سهام عدالت
ورود به سامانه استعلام دارایی سهام عدالت

در گام بعد پس از ورود کد ملی خود باید منتظر دریافت کد تاییدیه ورود به سامانه باشید.

کد تاییدیه به شماره همراهی ارسال می شود که در وبسایت سازمان خصوصی سازی درج شده است لذا اگر شماره همراهتان پس از انتخاب روش آزادسازی تغییر کرده است باید با مراجعه به وب سایت فوق شماره جدید خود را در سامانه تغییر دهید.

پس از نمایش صفحه اصلی سامانه استعلام دارایی سهام عدالت در همان صفحه نخست گزارش دارایی سهام عدالت تخصیص یافته به شما نمایش داده می شود.

دارایی سهام عدالت
دارایی سهام عدالت

در بخش انتهایی این گزارش می توانید جمع ارزش ریالی کل سهام عدالت خود را به تاریخ روز مشاهده کنید که این ارزش بر اساس قیمت هر سهم در معاملات بازار بورس محاسبه شده است.

پس از مشاهده و اطلاع یافتن از وضعیت سهام تخصیص یافته کلیک روی دکمه خروج فراموش نشود.

کارایی سامانه فوق صرفا در حد گزارش دهی از سهام شرکت های تعلق گرفته می باشد لذا از طریق این سامانه نمی توانید سهام خود را به فروش برسانید یا درخواست فروش خود را به هسته معاملات بورس ارسال کنید.

برای فروش سهام عدالت خود در صورتی که در سامانه سازمان خصوصی سازی روش مستقیم را انتخاب کرده اید به دو شیوه ارائه وکالت فروش به بانک ها و یا ارسال مستقیم سفارش فروش از طریق سامانه های معاملات بورس اقدام کنید.

مطلب ویژه: آموزش فروش سهام عدالت

نکته: دقت داشته باشید که در صورتی می توانید استعلام سهام عدالت خود را مشاهده کنید که در سامانه سازمان خصوصی سازی کشور ثبت نام شده و روش مستقیم را انتخاب کرده باشید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا