مقالات آموزشیمقالات عمومی

چگونه بدون داشتن نقدینگی، سهام بخریم؟

​پس از شروع فعالیت در بورس ممکن است با بررسی سهام شرکت های فعال در بورس اقدام به شناسایی سهام سودده کنید اما ممکن است بنابر عللی نقدینگی لازم را در زمان مقرر در اختیار نداشته باشید از این رو نباید فرصت پیش آمده را از دست داد.

در این مواقع می توانید از روش هایی مانند قرض کردن از دیگران،وام بانکی،فروش خودرو یا املاک و… استفاده کنید اما به کلیه سهام داران پیشنهاد می کنیم از هیچ یک از روش های ذکر شده به هیچ عنوان استفاده نکنید.

شرکت های کارگزاری در جهت جذب نقدینگی بیشتر برای خود اقدام به ارائه خدمات ارزش افزوده به مشتریان خود می کنند . یکی از مهمترین خدماتی که در زمان نداشتن نقدینگی به کارتان می آید استفاده از وام اعتباری نزد کارگزارتان می باشد.

در این مواقع کارگزاری های بورس با استفاده از منابع مالی خود اعتبار ریالی به برخی از مشتریان خود در مدت زمان خاصی اعطا می کنند که در مقابل مشتریان تعهد می دهند که در زمان مقرر، مبلغ دریافتی را برگشت دهند.

عمدتا شرکت های کارگزاری با استفاده از مانده حساب باقی مانده و گردش حساب مشتریان اقدام به ارائه این اعتبار می کنند.

دریافت وام اعتباری کارگزاری بورس
دریافت وام اعتباری کارگزاری بورس

فرآیند دریافت اعتبار مالی در هر کارگزاری متفاوت از دیگری است دریافت اعتبار مالی در برخی از کارگزاری های بورس نیازمند مراجعه حضوری و سپردن وثیقه یا ضامن می باشد اما در برخی از کارگزاری ها نیازی به سند یا مدرک خاصی نمی باشد از این رو به سادگی می توانید از اعتبار مالی کارگزاری خود استفاده نمایید.

در زمان خرید وام اعتباری می توانید با پرداخت هزینه ای به مراتب کمتر از اعتبار دریافتی هزینه کنید پس از خرید بسته اعتباری،میزان اعتبار مالی شما نزد کارگزار به میزان بسته انتخابی شارژ می گردد سپس می توانید اقدام به خرید سهام کنید.

نکته ای که در خصوص استفاده از بسته های اعتباری باید دقت داشته باشید این است که باید در زمان تعیین شده اعتبار دریافتی را برگردانید در غیر اینصورت امکان ارائه اعتبار مجدد وجود نخواهد داشت.

پس از فروش سهام و افزایش مانده حساب نزد کارگزاری فرآیند برگشت اعتبار مالی به صورت خودکار توسط سامانه معاملات انجام می گیرد لذا نیازی به انجام کار خاصی نمی باشد.

در زمان برگشت اعتبار تعلق گرفته نیازی به پرداخت هزینه کارمزد یا سود به کارگزاری ندارید تنها هزینه ای که باید پرداخت کنید صرفا هزینه خرید بسته را پرداخت خواهید کرد.

نمایش بیشتر

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا